Mira Banjac zvezda i 3. Somborskog filmskog festivala
Somborski filmski festival predstavlja u trećem izdanju 13 filmova u četiri selekcije, uz prateći program promocija knjiga, radionica, predstava i koncerata, a posvećen je Somborcu Ernestu Bošnjaku, jednom od osnivača jugoslovenske kinematografije.
Bošnjak je, kako je na otvaranju u Atrijumu Gradske kuće rekla 13. jula direktorka Somborskog filmskog festivala i Kulturnog centra “Laza Kostić” Vesna Šašić, bio filmski vizionar koji je u Somboru prepoznao evropski Holivud, čovek koji je “ostavio neizbrisiv trag u kreiranju sedme umetnosti”. Bošnjak je “sve nas, Somborce, zadužio da osvetlimo njegove vizije. Sledeći upravo te vizije, stvorili smo Somborski filmski festival s namerom da vam njegovi programi pruže jedan poseban doživljaj koji će se pamtiti i zahvaljujući kome ćete ostati uz nas i tokom naredne godine”, poručila je Vesna Šošić na otvaranju, na kojem je legendarnoj srpskoj i jugoslovenskoj glumici Miri Banjac uručena nagrada “Specijalni Ernest” za dosadašnji i budući doprinos dobrim filmovima.
“Čovek čiju ću nagradu večeras primiti je u stvari bila tačka odakle je počela naša filmska umetnost. On je pokazao jedan neizvestan put, ali on je mogao to da uradi, jer u to vreme se slavila umetnost. On je imao prostor, a imao je duha da nasluti ono što će danas u kinematografiji biti veliko. Ovu nagradu ću izuzetno da čuvam, da je poštujem, da na neki mali način budem dostojna tog velikog imena. Nadam se da će u istoriji biti zapisan crvenim slovima. U našim srcima on je to već uradio”, rekla je Mira Banjac, kojoj je počasnu nagradu uručio gradonačelnik Sombora Antonio Ratković, nakon što je par dana ranije primila i Statuetu slobode 49. Filmskog festivala u Sopotu – Sofesta.
U čast Mire Banjac, treći Somborski filmski festival je i počeo filmom “Koncentriši se, baba” bosanskohercegovačkog reditelja i scenariste Pjera Žalice, koji prati poslednje dane starije žene u proleće 1992. godine u Sarajevu, nekoliko dana pre izbijanja rata u Bosni i Hercegovini, u vili na brdu nedaleko od centra grada. Uz Miru Banjac, glumačku postavu čine Jasna Žalica, Emir Hadžihafizbegović, Alma Prica, Jadranka Đokić, Admir Glamočak, Vedrana Božinović, Dženita Imamović Omerović, Branimir Popović, Izudin Bajrović i Dino Sarija.
Otvaranju trećeg Somborskog festivala, koji traje do 16. jula, prisustvovao je i ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin, povodom programske celine Panorama švedskog filma, realizovane uz podršku švedske ambasade.
“Uživam u srpskom filmu. Uživao sam, i još uživam, u jugoslovenskom filmu. Moj omiljeni film je ‘Ko to tamo peva’. Jako mi je drago da i vi želite da upoznate švedski film, i to ne samo Ingmara Bergmana”, rekao je Lundin.
Svečano otvaranje upotpunio je nastup umetnika Žarka Stepanova i benda Bre, tokom kojeg je publika bila u prilici da čuje izvođenje numere “Ljubav i moda” (1960) iz istoimenog filma Ljubomira Radičevića.
Prve festivalske večeri prikazani su i filmovi “Lihvar” Nemanje Ćeranića, “Brit-Mari je bila tu” Tuve Novotni i “Dara iz Jasenovca” Predraga Antonijevića.
Treći Somborski filmski festival obuhvata pet programskih celina (Glavni program, Selekcija mladih autora, Panorama švedskog filma, Kad bi Sombor bio Holivud i Filmski matine za decu).
U Glavnom programu je pet ostvarenja iz Srbije i Evrope - uz Žaličin "Koncentriši se, baba", tu su i "Oaza“ Ivana Ikića, "Mater“ Jure Pavlovića, "Undine“ Kristijana Pecolda i "Znoj“ Magnusa fon Horna. Selekcija mladih autora, takođe takmičarski program, obuhvata uz Ćeranićev "Lihvar" i filmove “A.S. (25)” Milene Grujić i “Ivana Grozna” Ivane Mladenović.
Ulaz na sve programe je besplatan, a filmovi i prateći programi održavaju se u Atrijumu Gradske kuće, Dvorištu Gradskog muzeja Sombor, Kabareu Narodnog pozorišta Sombor i na Trgu Svetog Đorđa.
U slučaju kiše, program će biti održan na alternativnim lokacijama, i to: Glavni program, uz svečano zatvaranje i koncert grupe Love Hunters - na Velikoj sceni Narodnog pozorišta, selekcija mladih autora u Velikoj sali KC “Laza Kostić”, a Panorama švedskog filma i filmovi “Porajmos” i “Žućko – priča o Radivoju Koraću” u Svečanoj sali Gradske kuće. Promocije izdavaštva biće održane u slučaju kiše u Gradskoj kafani.
*Foto: Uroš Terzija, portal 025.rs
Festivalski sajt je , a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)