• Search form

15.06.2024 | 23:53

Mirdita, dobar dan - zvanično bez dobrodošlice

Mirdita, dobar dan - zvanično bez dobrodošlice

Festival “Mirdita, dobar dan”, u organizaciji Inicijative mladih za ljudska prava, Građanskih inicijativa i kosovske organizacije Integra, najavljen je od 27. do 29. juna u Beogradu kao spoj umetnosti, savremene kulturne scene, ali i pokretanja važnih pitanja koja se tiču prošlosti i budućnosti u vremenima koja predstavljaju veliki izazov za odnose Beograda i Prištine.

Ometan proteklih deset godina od osnivanja protestnim skupovima desničarskih grupa, koje je policija na otvaranjima najčešće morala da odvaja kordonima od organizatora i učesnika, festival “Miredita, dobar dan” u 11. godini suočava se sa otvorenim neodobravanjem gradskih vlasti, odnosno predsednika Privremenog organa Beograda Aleksandra Šapića, bivšeg i budućeg gradonačelnika.

I Šapić i organizatori, pritom, slažu se da Festival nije moguće zabraniti.   

Nastao kao platforma za kulturnu razmenu i dijalog o važnim pitanjima koja se izbegavaju i zanemaruju u oba društva, festival “Mirdita, dobar dan” zasnovan je na stavu da je kulturna razmena moćan alat za promovisanje pomirenja i održivog mira, kao i premošćivanje jaza između dveju kultura, kako su poručili organizatori iz Inicijative mladih za ljudska prava.
 
Festival će biti svečano otvoren 27. juna u Dorćol placu predstavom “Otac i otac” kosovoskog dramaturga Jetona Neziraja, u režiji Kuštrima Koljićija.

Festivalski program obuhvata i film “Vera sanja more” kosovske autorke Kaltrine Krasnići koji je premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Veneciji, nakon čega je osvojio nagrade na filmskom festivalu u Tokiju, Geteborgu, ali i na beogradskoj “Slobodnoj zoni”. Projekcija filma najavljena je u Koska baru (Dobračina 59) za 29. jun u 19:30 časova.

Koncert kosovskog benda La Fazani biće održan u Elektropioniru 28. juna u 21 čas. Bend koji predvodi harizmatični Arber Salihu pobednik je prošlogodišnjeg takmičenja za izbor kosovskog predstavnika na Evroviziji, na koju Kosovo još nije primljeno kao učesnik.

Za 28. jun u Endžio Habu najavljeno je i otvaranje izložbe vizuelne umetnice Ermire Murati, čije je umetničko ime Orange Girl, a čiji radovi nose jasne političke poruke, poigravajući se sa tematikom poljupca kao izraza koji nikada nije neutralan.

Debatni program posvećen je pitanjima kulturne razmene Srbije i Kosova, odnosno zabranama i preprekama pri kulturnoj, akademskoj i umetničkoj saradnji, kao i suočavanju sa ratnim bremenom/nasleđem. Prva debata “Normalizacija zabrane ili zabrana normalizacije” najavljena je za 28. jun u 17 časova u Prostoru Miljenko Dereta. Taj razgovor biće fokusiran na pitanja različitih zabrana sa kojima se suočavaju umetnici, mislioci i kulturni radnici. Zabrane koje se odnose na ekonomiju, ali i akademsku i kulturnu saradnju i razmenu, predstavljaju prepreku interkulturalnoj razmeni, pa samim tim i prepreku normalizaciji odnosa dva društva.

Druga debata, koja će ujedno biti i promocija knjige “Zapisi crva Smolinskog” mladog kosovskog književnika Azema Delijua, odnosi se na pitanje suočavanja sa ratnim bremenom/nasleđem, kao i implikacijama koje ono danas ima na odnose Beograda i Prištine.

Predsednik Privremenog organa Beograda Aleksandar Šapić izjavio je 15. juna da je izričito protiv održavanja festivala “Mirdita, dobar dan”, smatrajući da “godinama unazad direktno falsifikuje i menja istoriju kroz promovisanje takozvanog kosovskog kulturnog nasleđa, izuzimajući činjenicu da je ono srpsko”. Time organizatori, kako je naveo, dovode u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

“Ovoga puta su otišli i korak dalje i isti festival su zakazali baš na Vidovdan, 28. juna, gurajući direktno prst u oko celom srpskom narodu i srpskoj državi”, naveo je u pisanoj izjavi Šapić povodom 11. Festivala “Mirdita, dobar dan” u Beogradu, preneo je Beoinfo.

Šapić je ocenio da takvi festivali “pod plaštom toga da promovišu savremenu kulturnu scenu Prištine, usred Beograda održavaju tribine, izložbe i debate na kojima se objašnjava zašto je dobro da tzv. Kosovo postane članica UNESKO i kako srpski spomenici na Kosovu i Metohiji zapravo nisu srpski, već su deo ‘kosovske kulturne baštine’, i kako ‘politika tu baštinu pokušava da podeli po nacionalnosti’”.

“Perfidno, na mala vrata, pokušavaju da uvedu i promovišu politički koncept ‘kosovske kulturne baštine’, odnosno albanizaciju srpske baštine na Kosovu i Metohiji kroz pokušaj izgradnje kolektivnog kulturnog nasleđa. Grad Beograd u tome neće učestvovati”, naveo je Šapić.

Šapić je naveo da pritom pre samo par meseci, prištinske vlasti nisu dozvolile srpskom glumcu Nenadu Jezdiću da igra monodramu “Knjiga o Milutinu” na teritoriji Kosova.

“Opet ću ponoviti, dokle god ja budem bio na čelu srpske prestonice, Grad Beograd neće davati niti jednu vrstu saglasnosti za održavanje ‘Mirdite’ i sve prostore koje eventualno budu koristili, biće isključivo privatni. Mi kao Uprava grada nemamo zakonsku mogućnost da ih zabranimo, ali ni na jedan način nećemo dozvoliti da bilo šta što ima veza sa Gradom Beogradom, njima bude na usluzi”, izjavio je Šapić i pozvao i Vladu Srbije da “dobro razmisli da li ovakve manifestacije treba dozvoljavati u Srbiji, jer one direktno podrivaju ustavno pravni poredak”.

Programska direktorka Inicijative mladih za ljudska prava Sofija Todorović izjavila je za Vreme da Šapić nema ingerencije da zabranjuje Festival, koji se i inače održava u privatnim prostorima, a ne javnim, odnosno gradskim zato što “ni jedna institucija nije htela ili smela da ih primi”.

“Naš program je u duhu realnosti odnosa između Beograda i Prištine u kojoj sarađujemo ma kakva da je ta realnost. Mi verujemo u razgovor i saradnju, a ne u osvetu koju zastupa gospodin Šapić”, rekla je Sofija Todorović. “Kako se drugačije rešavaju sporovi i nesuglasice ako ne dijalogom? Zašto Šapić isto tako ne reaguje na razgovore koje vode vlasti Beograda i Prištine, da li zato što odnosi dve države mogu da budu samo onakvi kakve nam oni nude? Da li hoće da kaže da samo jedna vrsta ljudi može da garantuje mir?” dodala je ona.

Ulaz na sve događaje u okviru Festivala “Mirdita, dobar dan” je besplatan.

Festival je organizovan uz podršku Evropske unije i Rokfeler fondacije.

Festivalski sajt je mireditadobardan.com/sr, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Minut cutanja povodom smrti Julija Knifera, Beograd, januar 2005.
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.