Mnoštvo Veljovića
Beogradski fotograf Srđan Veljović predstaviće se 10. septembra projektom “Mnoštvo” u Prodajnoj galeriji “Beograd”, kojim se bavi istraživanjem benjaminovskog pitanja o “sudbonosnoj estetizaciji politike u doba masa”. Prema rečima Veljovića (1968), taj projekat nastao je sa idejom da se “sprovede vizuelna ekskurzija koja povezuje dva istorijska stanja pojedinca i društva - stanje kolektivne paradigme i trenutno, slobodno stanje individue”.
Beogradski fotograf Srđan Veljović predstaviće se 10. septembra projektom “Mnoštvo” u Prodajnoj galeriji “Beograd”, kojim se bavi istraživanjem benjaminovskog pitanja o “sudbonosnoj estetizaciji politike u doba masa”.
Prema rečima Veljovića (1968), taj projekat nastao je sa idejom da se “sprovede vizuelna ekskurzija koja povezuje dva istorijska stanja pojedinca i društva - stanje kolektivne paradigme i trenutno, slobodno stanje individue”.
Odnos zajednice i pojedinca, građanske jednodušnosti i egzaltacije slobodnog kretanja tela, rada istorijskog vremena i onog individualnog, neki su od aspekata ovog opusa.
Prema navodima Veljovića, Olimpijski stadion u Minhenu (1972) predstavlja tačku preseka veoma različitih asocijativnih linija koje ga čine rubnom pojavom i mestom promene paradigme. Po arhitektonskim osobenostima predstavlja otelotvorenje principa neeuklidske (zakrivljene) geometrije, a takođe i primer dekonstruktivizma u arhitekturi. Takođe, za taj stadion i za te Olimpijske igre vezan je i slučaj masakra nad izraelskim sportistima, koji medijskim efektima jeste paradigma upotrebe terorizma u svom punom potencijalu, na način koji umnogome određuje savremenu svakodnevnicu.
Nasuprot toj fotografiji, kao kontarpunkt, su fotografije Sokolskog sleta u Pragu 20-ih godina XX veka.
Te dve tačke Veljović dalje interpolira dvema serijama fotografija, od kojih je prva nastala u Sovjetskom savezu krajem 80-ih godina XX veka, a druga u Pragu i Berlinu 1989. u vreme pada Berlinskog zida.
Rođen 1968. godine u Beogradu, Veljović je završio Elektrotehnički fakultet, a član je ULUS-a i samostalni umetnik.
Među samostalnim izložbama Veljovića su "Techno" u Galeriji Studentskog kulturnog centra u beogradu 2001, "Arhitektura i fašizam" u Art klinici u Novom Sadu 2004. i KUC Lamparna u Labinu 2005, "Lilit" u Šok galeriji Art klinike 2004, "Granice roda" u Savremenoj galeriji Zrenjanin 2006. i "Transponovanje" u Galeriji Remont u Beogradu 2008.
Izlagao je i grupno u Srbiji i Evropi, uključujući izložbe “Dossier Serbia” u Berlinu (Akademie der Kunste, 2000), "Family album" u Tirani (Nacionalna galerija, 2004), "More more" u Beogradu (Galerija Cirkus SKC-a, 2004) i "Artists Curate Artists - My Space" u Beču (Basement gallery, 2005).
Njegovi radovi zastupljeni su i Galeriji umetnika Portala SEEcult.org
Izložba u Prodajnoj galeriji biće otvorena do 25. septembra.
Sajt Prodajne galerije je www.galerijabeograd.org
(SEEcult.org)