• Search form

03.05.2014 | 20:35

Moć i sloboda u doba kontrole

Moć i sloboda u doba kontrole

Subversive festival u Zagrebu okupiće od 3. do 17. maja više od sto svetskih intelektualaca, naučnika, umetnika, filmskih autora i aktivista, a ove godine skreće temu na probleme savremenog društva temom “Moć i sloboda u doba kontrole: mreže – ideologija – alternative”, koja je okvir i za više od 40 najnovijih i najznačajnijih igranih i dokumentarnih filmova.

Sedmi Subversive festival ponudiće dosad najraznolikiji program, podeljen na filmski, forumski i konferencijski deo, Sajam angažovane književnosti i Školu savremene humanistike, a istražiće kako birokratizacija i fragmentacija društva dovode do intruzivnog umrežavanja silnica kontrole koje su ispod praga društvene vidljivosti.

Među više od stotinu predavača najavljeni su i marksista i profesor sociologije na Kembridžu Joran Terborn (Göran Therborn), rediteljka, muzičarka, feministička i postkolonijalna teoretičarka Trinh T. Minh-ha, teoretičar kulture i komunikacija i začetnik projekta Nationwide Dejvid Morli (David Morley), zatim Ketrin Malabu (Catherine Malabou), čija je teorija presek neuronauke, psihoanalize, političke filozofije i feminizma, profesor Univerziteta u Londonu i autor knjige “Prekarijat, nova opasna klasaGaj Standing (Guy), slovenački sociolog, teoretičar književnosti, prevodilac i politički aktivista Josip Rastko Močnik, koji je sa Slavojem Žižekom i Mladenom Dolarom začetnik psihoanalitičke škole u Ljubljani, te Fransoa Lauarel (François Laruelle), “najvažniji evropski nepoznati filozof današnjice”, Evgenia Čirikova i mnogi drugi.

         Göran Therborn

Filmski segment Subversive festivala pruža različite pristupe artificijelnosti prostora i teatra, u rasponu od „Voljeti, piti, pjevatiAlana Renea (Alain Resnais) do koktoovskih erotskih igara (Susreti poslije ponoći), koji pokazuju da su glumački transferi Erika Kantone (Eric Cantona) sumanutiji od fudbalskih. Biće tu i otmica, onih neozbiljnih (Otmica Michela Houellebecqa) i vrlo ozbiljnih (Sangue). Organizatori su najavili i „Wetlands“ (David Wnendt), snimljen prema istoimenom erotskom romanu (Charlotte Roche) koji se 2013. u Lokarnu pretvorio u ultimativni skandal. Tu je i otkriće berlinskog Foruma, „Forma“ rediteljke Ajumi Sakamoto (Ayumi), te jedan atipični muzički osvrt na grčku krizu (Indebito).

Kao gosti su najavljeni slavna feministička teoretičarka i sineastkinja Trinh T. Minh-ha, kojoj je posvećena i retrospektiva, te francuski glumac Niels Schneider (Les rencontres d'apres minuit) i Max Linz, autor filma „Ich will mich nicht kunstlich aufregen“, jedan od trenutno najradikalnijih autora u zoni novog nemačkog filma.

Filmski deo festivala, koji traje od 3. do 10. maja, biće završen dodelom nagrada Wild Dreamer za najbolji igrani i dokumentarni, najbolji film po oceni publike i za životno delo.

         Trinh T. Minh-ha

Festivalski program tradicionalno obuhvata i Forum, koji je osmišljen kao dinamična platforma koja okuplja različite aktere i inicijative.

Forum će od 12. do 16. maja u ZKM-u i KIC-u okupiti zainteresovane građane, istraživače, aktiviste i umetnike koji istražuju politiku migracija, feminističku teoriju i praksu, kao i alternativne oblike potrošnje i proizvodnje energije. Sva tri programa pokušaće da istraže emancipatorski potencijal i prostor za saradnju u tim područjima.

Najavljen je i nikad bogatiji Sajam subverzivne književnosti, koji će biti otvoren 6. maja u bioskopu “Europa” tribinama koje će ispitati razorne teme nasilja, zatvora i tela, uz učešće pisaca, sudija, upravitelja zatvora i aktivista. Razgovore će moderirati Aleksandar Stanković i Neven Vulić.

Turska aktivistkinja i spisateljica Ece Temelkuran otvara niz promocija javljanjem uživo video-linkom. Biće predstavljeni i novi prevodi informatičkog pionira Džarona Laniera (Jaron), uticajnog ekonomiste Dejvida Harvija (David Harvey), nagrađenog novinara Glena Grinvalda (Glenn Greenwald) o Edvardu Snoudenu, ali i Virdžinije Vulf (Virginia Woolf), zajedno s njenom biografijom.

        David Morley

Subversive festival nudi i Školu savremene humanistike, namenjenu studentima humanističkih usmerenja iz šireg regiona, koja obuhvata niz predavanja iz različitih disciplina okupljenih oko jedinstvenog problema – cilj je uspostaviti mesto interdisciplinarnog promišljanja problema neoliberalnog kapitalizma koje se nalazi između civilnog sektora i javnih obrazovnih institucija. Univerzitetski obrazovni programi problematizovaće savremene probleme kroz optiku teorijske produkcije druge polovine 20. veka, dok vaninstitucionalni oblik saradnje civilnog i javnog sektora omogućuje otvaranje prostora novim teorijama i oblicima interdisciplinarnog proučavanja koje je onemogućeno strukturom discipliniranog univerziteta.

Biće predstavljeni i novi antologijski brojevi časopisa “Poezija” i “Relations”, ali i nova “Libra Libera”, koji nisu jedini domaći aduti. Zbornik Fakulteta političkih nauka u Zagrebu “Demokracija u 21. stoljeću?” ispituje stvarne mogućnosti demokratije u doba nakon što je oduševljenje njome prilično splasnulo.

         Rachid Taha

Posebna atrakcija Subversive festivala je Sublit Cafe koji će okupiti regionalne pesnike i kantautore u obeležavanju stote godišnjice od početka Prvog i 75 godina od početka Drugog svetskog rata.

Hrvatski PEN centar dovodi takođe goste, među kojima je i Džek Hiršman (Jack Hirschman), kultni američki pesnik koji je izbačen sa UCLA jer je nagovarao studente da se odupru mobilizaciji i ne idu u Vijetnam. O njemu će biti prikazan i dokumentarac.

U okviru pratećeg programa, za 11. maj u Tvornici kulture najavljen je francuski pevač i aktivista alžirskog porekla Rašid Taha (Rachid Taha), koji dolazi na Subversive u saradnji sa Žednim uhom. Prvi put je u Hrvatskoj, u okviru evropske turneje, a poznat je i kao “kralj rock'n'raija”. Taj nadimak dobio je zbog vrhunskog spoja zapadne i orijentalne muzike – roka, panka, elektronike s tradicionalnim i urbanim ritmovima poput chaabija i raija.

Taha će održati i predavanje 12. maja na festivalskoj konferenciji, koja će biti posvećena temama migracija, Arapskog proleća, protesta u Bosni i Hercegovini, uloge umetnosti u krizom i recesijom devastiranoj društvenosti, nasilju u Ukrajini...

Cena ulaznice za predavanja na konferenciji je 30 kuna, a za filmske projekcije 20, odnosno 10 kuna, dok je ulaz na sve ostale programe besplatan.

Festivalski sajt je www.subversivefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*U PRILOGU: Program Konferencije i Foruma

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.