• Search form

05.04.2013 | 15:35

Modul Memorije 2013

Sarajevski festival MESS i ove godine, od 6. aprila do 9. maja, organizuje program “Modul Memorije”, čiji je cilj da kroz umetnost očuva sećanje na opsadu Sarajeva, ali i da kroz umetničko sećanje razvija saosećanje, empatiju i ljudskost.

I ovogodišnji “Modul Memorije” je multimedijalnog karaktera - obuhvata izložbe, teatarske predstave i dokumentarne filmove.

Modul Memorije 2013

Sarajevski festival MESS i ove godine, od 6. aprila do 9. maja, organizuje program “Modul Memorije”, čiji je cilj da kroz umetnost očuva sećanje na opsadu Sarajeva, ali i da kroz umetničko sećanje razvija saosećanje, empatiju i ljudskost.

I ovogodišnji “Modul Memorije” je multimedijalnog karaktera - obuhvata izložbe, teatarske predstave i dokumentarne filmove.

“Modul Memorije” počinje izložbom Milomira Kovačevića Strašnog(I) oni si branili ovaj (svoj) grad” u Umetničkoj galeriji BiH.

Program “Modula Memorije” obuhvata i izložbe “Bosnia 1992-1995” grupe ratnih fotoreportera, “Život u 24 slike u sekundiZorana Lešića i “Moduli moderne u SarajevuAnide Krečo.

Filmski program nudi ostvarenja o opsadi Sarajeva “Djeca kao i sva drugaPjera Žalice, “Četvrti dio mozgaNenada Dizdarevića i “Pista životaDine Mustafića, kao i dva filma Patricka ChauvelaOgledala rata” i “Ratni reporteri”.

U teatarski program uvrštene su predstave “Bio je lijep i sunčan danTanje Miletić-Oručević, “Tajna džema od malinaSelme Spahić, “IzopačeniAndreja Nosova i, premijerno, “Sjećanje kamenaMarka Boldina, u produkciji MESS-a, u saradnji sa SARTR-om i Institutom za muziku, teatar i multimediju.

Izložba kojom “Modul Memorije” počinje prva je posleratna izložba Milomira Kovačevića Strašnog u okviru tog programa MESS-a.

Reč je o više od 300 portreta boraca koji su nastajali tokom rata u Sarajevu, počev od pregleda dešavanja 2. maja 1992. godine, kada se autor zatekao u tadašnjoj Titovoj ulici.

“Kad sam se nedavno zarovio u svoju arhivu počeo sam vaditi portrete i jedan po jedan stigao do broja od preko tri stotine i zadovoljstvo mi je predstaviti ih u Sarajevu i u okviru Modula Memorije”, naveo je Strašni.

Gotovo sve fotografije na izložbi Strašnog, koja će biti otvorena do 4. maja, snimljene su u Titovoj, u Vase Miskina (Ferhadija), kuda se šetao tokom rata.

Izložba “Bosnia 1992-1995”, čiji je kustos Jon Jones, biće otvorena od 8. do 15. aprila u SARTR-u, a obuhvata fotografije koje su ratni reporteri zabeležili za vreme boravka u Sarajevu i u BiH za vreme rata. Izložba je proistekla iz istoimene knjige koja je predstavljena 2012. godine u okviru “Modula Memorije”, na konferenciji ratnih reportera “Sarajevo 2012”, povodom 20-godišnjice opsade Sarajeva.

Izložba “Život u 24 slike u sekundiZorana Lešića biće otvorena od 20. do 30. aprila u Galeriji “Novi hram”, a reč je o multimedijalnom istraživanju sećanja kojim autor, kombinjući četiri različta projekta u jednu celinu, odaje poštu svim nedužnim žrtvama na post-jugoslovenskom prostoru.

Dva politiptiha i video instalacija, kao centralni deo rada, govore o dve situacije - dve sekunde u životu. Sekunda u ratu, agonija majke koja pokušava spasiti život deteta u opkoljenom gradu, konfrontirana je sa sekundom majke koja stoji sa detetom ispred izloga nekog slobodnog grada.

“Dva portreta - jedan moje supruge Mirjane, drugi Kambodžanke Kim Srun. Obe žene su bile u različitom vremenu u sličnim situacijama. Obe su bile, zajedno sa decom, zarobljene od strane neistomišljenika iz vlastitog naroda. Jedna je imala sreću i preživela a druga, na žalost... Kada danas pogledam Mirjanu i vidim njen osmjeh, znam da sve što sam prošao u životu ima smisla, a Srun - kad pogledam njenu jedinu preostalu fotografiju, nazirem svoju nejasnu refleksiju u staklu kako se meša sa hiljadama refleksija njenih nestalih sapatnika i kao da mi njena prelepa usta tiho, pretiho, šapuću na hibru, armenskom, romskom, tutsi, khmer... na bosanskom... ZAŠTO!”, naveo je Lešić.

Posebno važni datumi za “Modul Memorije” su 6. april, 2. i 9. maj, a kako je istakao jedan od idejnih tvoraca tog programa Nihad Kreševljaković, direktor SARTR-a, cilj je da se između tih datuma svake godine intenziviraju sećanja na iskustva koja su obeležila život u Sarajevu.

Direktor Festivala MESS Dino Mustafić istakao je da program “Modul Memorije” institucionalno neguje sećanje kao važan segment života ljudi u Sarajevu, u želji da prošlost bude tačka susreta, kao i da se preduprede eventualni sledeći konflikti.

Sajt MESS-a je www.mess.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav