Moguća Srbija
Debata povodom stogodišnjice rođenja političara i književnika Milovana Đilasa, bivšeg visokog funkcionera Komunističke partije, a potom najpoznatijeg disidenta, biće održana 12. juna u Domu omladine Beograda, čime započinje novi ciklus javnih rasprava “Moguća Srbija”, čiji je cilj da predstavi sve one ličnosti koje su bitno menjale ili menjaju društvo, čineći ga boljim i slobodnijim. Ciklus debata "Moguća Srbija" analiziraće dela ličnosti koje su bitno uticale na srpsku političku misao 20. veka, u nameri da inicira kritička razmišljanja o sadašnjosti Srbije.
Debata povodom stogodišnjice rođenja političara i književnika Milovana Đilasa, bivšeg visokog funkcionera Komunističke partije, a potom najpoznatijeg disidenta, biće održana 12. juna u Domu omladine Beograda, čime započinje novi ciklus javnih rasprava “Moguća Srbija”, čiji je cilj da predstavi sve one ličnosti koje su bitno menjale ili menjaju društvo, čineći ga boljim i slobodnijim.
Ciklus debata "Moguća Srbija" analiziraće dela ličnosti koje su bitno uticale na srpsku političku misao 20. veka, u nameri da inicira kritička razmišljanja o sadašnjosti Srbije.
Đilas je, prema navodima DOB-a, upravo jedna od ličnosti koje su bitno uticale na političku misao i oblikovale društvene tokove 20. veka. Člancima koje ej objavljivao u “Borbi”, a zatim i knjigama "Nova klasa" i "Razgovori sa Staljinom", odmetnuo se od Komunističke partije i Josipa Broza Tita. Zbog toga je u zemlji u nekoliko navrata osuđivan, a zatim i potpuno izopšten iz društva.
U Đilasu je, međutim, intelektualna svetska javnost videla disidenta, veliku demokratsku inspiraciju, potpuno novo čitanje ciljeva i dometa komunističkog pokreta. Đilas za svet predstavlja autentičan impuls ka novoj humanističkoj viziji socijalizma, njegove knjige se prevode na svim meridijanima, a o njemu se raspravljalo i govorilo u svakom ozbiljnijem kružoku.
Izuzetno su retki primeri da jedan čovek iz relativno male zemlje kakva je bila Jugoslavija toliko snažno utiče na političare i intelektualce zemalja sa mnogo dužom i uticajnijom tradicijom političke misli.
Na debati 12. juna u 20 sati u Velikoj sali DOB-a govoriće Dobrica Ćosić, Matija Bećković, Slavoljub Đukić, Žarko Puhovski, Trivo Inđić, Dejan Đokić i drugi, a moderatorka će biti novinarka Antonela Riha.
Tom prilikom će biti otvorena i izložba knjiga i dokumenata Milovana Đilasa.
Smatrajući da u društvu u Srbiji danas nedostaje utemeljeno kritičko razmišljanje, te da vlada sveopšta idejna konfuzija i da nekritička nostalgija ide u dva smera - u idealizovanje socijalističke prošlosti ili veličanje kvazi-tradicionalnih vrednosti, DOB započinje ciklus “Moguća Srbija” kao platformu koja promoviše sve one koji su imali hrabrosti da svoje vreme sagledaju kritički i ponude alternativnu viziju mogućeg razvoja društva.
Partneri DOB-a u to projektu su Muzej istorije Jugoslavije i Narodna biblioteka Srbije.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)