Mogućnosti
Izložba “Mogućnosti” fotografa i putopisca Antuna Cerovečkog u Galeriji Pikto u Zagrebu obuhvata fotografije iz nacionalnih parkova i parkova prirode u Hrvatskoj, zabeležene tokom putovanja dugog 5.000 kilometara.
“Stajao sam ispod hiljadu zvezda na Kornatima, doživeo stvaranje bure na rubu Velebita, razgovarao sa ždrebetom koje je grickalo moj stativ u Lonjskom polju i gledao kako se Zagreb budi s vrha slemenskog tornja, naveo je Cerovečki u predgovoru kataloga izložbe koja će biti otvorena do 20. marta do 2. aprila.
Dvestotinak profesionalnih fotografija Cerovečkog, prema navodima Marije Vizner, pričaju nestvarne priče u kojima se objekti i boje poigravaju s vremenom, stvarajući potpuno zamrznute prizore, kao spomenike večne lepote u prolaznosti okoline u kojoj su se zatekli.
“U njima se ogleda ne samo istančan osećaj za lepotu trenutka i duhovno nadahnuće, već i duboki čvrsti stavovi autora u pogledu vlastite odgovornosti prema okolini i načinu života u saglasju s prirodom”, navela je Marija Vizner.
Papuk
Cerovečki je putovao električnim automobilom, nabavljenim u okviru programa “Zelena linija”.
Prvo CO2 neutralno putovanje Cerovečki je započeo u oktobru 2016. godine u parkovima prirode kontinentalne Hrvatske (Kopački rit, Papuk, Lonjsko polje i Žumberak). Bila je to inspiracija za nastavak istraživanja na znatno dužem putovanju od Zagreba do Dubrovnika u septembru 2017. godine. Nacionalnim parkovima Risnjak, Plitvička jezera, Severni Velebit, Paklenica, Krka i Kornati, ali i parkovima prirode Učka, Vransko jezero i Medvednica, promovisao je futuristički način putovanja i doživljaja prirode “iz prve ruke” u prvim redovima - najbližim prirodi, što je i zabeležio na fotografijama.
Poruke koje Cerovečki upućuje javnosti, prema navodima Marije Vizner, vrlo su snažne i pozivaju sve da mu se pridruže u očuvanju krajolika, ali i očuvanju ljudskog dostojanstva i duhovnosti, očuvanju suživota čoveka i prirode, očuvanju lepote sveta i života.
(SEEcult.org)