• Search form

26.02.2022 | 22:11

Mrak na Festu

Mrak na Festu

Film „Mrak“ reditelja i scenariste Dušana Milića, koji ima domaću premijeru u Glavnom takmičarskom programu 50. Festa, bavi se strahom kao univerzalnom temom na posleratnom području - kroz priču o maloj zajednici Srba na Kosovu, okruženoj tamom neprobojne šume.

„Strah je tema ovog filma. Krenuo sam od toga da je najveći strah onaj koji je u našim glavama, strah od nekog nevidljivog zla. Moja priča je prvo bila obrađena u dramskom ključu, ali sam onda video da mogu bolje da iskoristim potencijal te priče ako je usmerim ka žanru psihološkog horora“, izjavio je Milić 26. februara na konferenciji za novinare jubilarnog Festa uoči premijere svog filma u Kombank dvorani.  

Atmosferu straha, kako je dodao, gradio je postepeno, malo u scenariju, malo u knjizi snimanja, a delom na samom snimanju. „Pokušavao sam u nekim trajanjima kadrova da doprinesem iznenađenjima u onim trenucima koji su obeležje klasičnog horor žanra“, rekao je Milić.

„Ideja je bila da nijansiram dramske i horor elemente, smenjivanje realnosti i užasa. S jedne strane imamo dnevne scene, a s druge one kada padne mrak“, rekao je Milić.

Priča se dešava u proleće 2004. godine, u vreme pogroma na Kosovu i Metohiji. Milić je napomenuo da ovim filmom nije imao nameru da pošalje neku poruku, već da zabeleži ono što ga je jako tangiralo i da to ostane kao neka vrsta nezaborava za situaciju koja se desila u bliskoj prošlosti.

U kući opasnoj bodljikavom žicom i okruženom šumom devojčica Milica živi s majkom i dedom. U školu je voze vojnici Kfora u tenku i dok se selo sve više prazni njena porodica iščekuje povratak njenog oca i ujaka koji su nestali.

Deda, koga igra Slavko Štimac, i dalje se nada da će mu se sin vratiti.

„Nada uvek postoji. To je najveći motiv zašto su oni još tu. A taj strah kojem se opiremo, ali ga i sami gradimo, dovodi na kraju do potpune eksplozije“, rekao je Štimac, dodajući da je rad na ovom filmu bio zahtevan, ali i prijatan, zahvaljujući dobroj saradnji s talentovanim rediteljem, kao i sa domaćim i stranim kolegama.

Majku igra poznata danska glumica Danica Ćurčić, rođena u Beogradu.

„Dobro se osećam ovde. Velika mi je čast što sam deo ove ekipe. Ovo mi je prvi film na srpskom i u Srbiji. Zato mi je ovaj projekat vrlo poseban“, rekla je Danica Ćurčić.

I za nju je snimanje bilo zahtevno, kako zbog jezika, tako i zbog velike tenzije koju film nosi. Bio je izazov raditi ovu priču o ratu koji se dešava i u nama i između nas, a pritom takva priča može da se dešava i bilo gde u svetu, ispričala je Danica Ćurčić, delom na srpskom, delom na engleskom jeziku.

Mlada Miona Ilov izjavila je da je u vreme snimanja, pre tri godine, bila dosta mala i da joj je bilo teže da razume ulogu. „To je jako ozbiljna tema i ova devojčica ima jako težak život. Trudila sam se da saosećam sa njom“, rekla je Miona Ilov.   

Italijanski glumac Flavio Parenti izjavio je da je tokom snimanja saznao da su italijanski pripadnici Kfora bili omiljeni među stanovništvom.

 „Italijani su inače neposredni. Kontaktiraju na ljudskom planu. To su pozitivni aspekti mog lika. Za njega mandat u Kforu nije samo posao, on uspostavlja ljudski odnos sa ovom porodicom, nezavisno od neke politike ili ideologije. Ali film pokazuje realnost da, iako postoji taj ljudski kontakt, dužnost je jača i on po završetku mandata odlazi“, rekao je Parenti.

Jednog od američkih vojnika, koji preuzimaju misiju, igra američki glumac Daren Peti, inače partner Danice Ćurčić.

„Kada SAD dođe, sve se menja. To inače viđamo po svetu godinama. Istina je da i moj lik ostvari vezu na humanom nivou sa devojčicom, ali tek na sekund. Za tog momka ipak je to samo jedan posao koji treba da obavi“, rekao je Peti. „Što se mene lično tiče, kada sam pročitao scenario bio sam šokiran celom pričom i osetio sam empatiju“.

 „Mrak“ je koprodukcija Srbije, Danske, Italije, Bugarske i Grčke, uz podršku potprograma Media programa Kreativna Evropa i fonda Eurimaž.

Srpska koproducentkinja Snežana van Hauvelingen izjavila je da „ovo nije film samo o strahu u kojem živi srpska porodica na Kosovu, već tema s kojom su koproducenti mogli da se povežu i da je razumeju“. „Ova priča može da se dešava u bilo kom postratnom području. Taj strah, ali i pitanje da li je opravdan ili naši junaci žive u paranoji jeste nešto što je univerzalno“, rekla je ona.

Na svetskoj premijeri, početkom ove godine na Festivalu u Trstu, „Mrak“ je osvojio nagradu publike.

Francuski distributer za svetska prava već ga je prodao za više teritorija Evrope i Azije.

Bioskopska premijera u Beogradu biće 17. marta, simbolično na datum pogroma na Kosovu i Metohiji 2004. godine.

Inače, Dušan Milić drugi put učestvuje na Festu, na kojem je 2015. godine nagrađen za režiju „Travelatora“.

Jubilarni Fest otvoren je 25. februara podsećanjem na bogatu istoriju, uticajne osnivače i selektore, kao i na legendarne strane goste, a počeo je domaćom premijerom pobedničkog filma 55. Karlovih Vara – “Strahinjom Banovićem” Stefana Arsenijevića, čija je internacionalna ekipa ispraćena dugim aplauzima publike u Kombank dvorani. Počasnu nagradu "Beogradski pobednik" dobili su reditelj Emir Kusturica i glumac Predrag Miki Manojlović.

Do 6. marta 50. Fest predstavlja ukupno 88 filmova, uključujući 20 u Glavnom takmičarskom programu, koji će ocenjivati međunarodni žiri na čelu sa srpskim glumcem Milošem Bikovićem.  

Festivalski sajt je fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, odnosno u prilogu (pdf).

*Naslovna fotografija: Slavko Štimac i Danica Ćurčić - Kiril Prodanov, ostale fotografije: SEEcult/Fest

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav