MSUB odustaje od kafea u prizemlju, vraća sve u prvobitno stanje
Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) odustao je od kafea u prizemlju i vratiće tom prostoru izlagačku namenu, nakon što je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, na poziv Ministarstva kulture i informisanja Srbije, utvrdio da je reč o radovima za koje nije obezbeđena saglasnost. V.d direktora MSUB-a Viktor Kiš saopštio je 2. novembra da se sve vraća u prvobitno stanje, a publiku je pozvao da ponese svoju flašicu vode.
Nakon što je uklanjanje rada “Toplina” Zorana Todorovića iz prizemlja MSUB-a zarad izgradnje kafea izazvalo protivljenje kustoskog tima i oštru osudu stručne javnosti, ministarka kulture i informisanja Maja Gojković pozvala je nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture kako bi utvrdio tačno stanje na terenu. Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda “utvrdio je da se sporni radovi izvode bez utvrđenih uslova za preuzimanje mera tehničke zaštite i saglasnosti na projekat i dokumentaciju”, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja. Sa stanovišta zaštite nepokretnih kulturnih dobara, kako je navedeno, neophodno je staklene panele i ostale elemente, koji su izmešteni, vratiti u prvobitno stanje i na taj način vratiti namenu izložbenog prostora kako je definisano nedavno realizovanim projektom rekonstrukcije MSUB-a.
Rad Zorana Todorovića 'Toplina', uklonjen iz prizemlja MSUB-a, foto: Zoran Todorović
Ministarstvo kulture i informisanja podsetilo je da je MSUB svrstan među najznačajnija ostvarenja domaće arhitekture i da je prva namenski građena zgrada muzejske namene u Beogradu, te da su za taj projekat autori (Ivan Antić i Ivanka Raspopović) dobili Oktobarsku nagradu Grada Beograda za arhitekturu 1965. “Ovaj muzej je više od 10 godina bio zatvoren, a nakon temeljne rekonstrukcije ponovo je otvoren 2017. godine. Ministarstvo kulture i informisanja je dužno da vodi računa i štiti kulturna dobra – spomenike kulture, sa svim nadležnim institucijama u Republici Srbiji, kao što je ministar kulture i informisanja Maja Gojković i učinila u ovom slučaju”, navedeno je u saopštenju, u kojem je precizirano da je Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda naložio MSUB-u 2. novembra da “izmešteno vrati u prvobitno stanje u roku od sedam dana”.
Povodom rešenja Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda, v.d. direktora MSUB-a Viktor Kiš saopstio je da će staklena pregrada biti vraćena u prvobitno stanje.
Napominjući da je za rešenje nadležnog Zavoda saznao najpre iz saopštenja Ministarstva kulture i informisanja, a tek ga potom dobio i napismeno, Kiš je naveo u saopštenju da je još tokom prošle nedelje obavljena usmena konsultacija sa Zavodom i da mu je rečeno da je za prirodu takve promene enterijera mišljenje Zavoda nepotrebno. “Uprkos usmenoj konsultaciji u kojoj nam je objašnjeno da takva vrsta promene enterijera – premeštanje staklene pregrade - ne zahteva dozvolu Zavoda jer nisu u pitanju građevinski radovi, poslali smo i pismeni zahtev za izdavanje mišljenja u vezi premeštanja stakla s jedne na drugu poziciju. Zvaničan odgovor nadležne institucije dobili smo tek nakon što smo o istom obavešteni iz saopštenja za medije Ministarstva kulture i informisanja, koje je apelovalo na Zavod za zaštitu spomenika kulture da utvrdi tačno stanje na terenu”, naveo je Kiš.
Želja rukovodstva MSUB-a, kako je naveo Kiš u saopštenju, bila je “samo da posetiocima omogući ugodniji boravak u Muzeju, da obezbedi mesto za odmor i automat za kafu i vodu koji će od izložbenog prostora biti odvojen pomenutom staklenom pregradom”.
“Ukoliko je poštovanje naše publike koja odvoji dragoceno vreme da dođe u Muzej na Ušću, nepotrebno, a po reakcijama stručne javnosti bih rekao da jeste, onda unapred savetujem posetioce da prilikom sledeće posete muzeju ponesu svoju flašicu vode. Da ne bi morali da utole žeđ u toaletu Muzeja. Nudimo i dve klupe da sednu, a kataloge za izložbu ‘Refleksije našeg vremena’, koja je formalno završena, još uvek nemamo. Kustosi ih još uvek nisu završili…”, poručio je Kiš.
Kiš je uputio molbu posetioce i da “dobro zapamte šta je videla na izložbi, da bi, kada stignu izložbeni katalozi, mogli da shvate koncepciju izložbe”.
Uklonjeni rad “Toplina” Zorana Todorovića deo je izložbe "Refleksije našeg vremena: Akvizicije MSU 1993–2019" koja je otvorena krajem juna, a prema najavi MSUB-a biće nastavljena u smanjenom obimu, budući da su radovi na petom nivou sklanjaju radi gostovanja izložbe venčanica Žan-Pola Gotjea "Ljubav je ljubav" koja će biti otvorena 21. novembra, a trajaće četiri meseca.
Kustoski tim MSUB-a izrazio je oštro neslaganje i povodom plana v.d. direktora o gostovanju Gotjeove izložbe, smatrajući da takvim eksponatima nije mesto u muzeju savremene umetnosti.
(SEEcult.org)