Muzej revolucije otvara 15. Beldocs
Poetski dokumentarac o postjugoslovenskim društvima “Muzej revolucije” nagrađivanog reditelja mlađe generacije Srđana Keče biće prikazan na otvaranju 15. Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs 11. maja u Domu omladine Beograda, nakon svetske premijere na prestižnom IDFA i učešća na još niz međunarodnih festivala.
Kečin novi film uzima za polazišnu tačku nikada dovršeni projekat izgradnje velikog muzeja u Beogradu, planiranog u slavu revolucije naroda Jugoslavije.
“Čast mi je da ovaj film otvara Beldocs, festival koji već godinama unazad neguje program pun filmskih dragulja i jača vezu dokumentarnog filma u Srbiji sa regionalnom i svetskom scenom. Premijera ‘Muzeja revolucije’ u Srbiji je za mene poseban događaj. Nadam se da će publika u filmu pronaći jedan novi pogled na Beograd i na naše društvo, kao i bliskost sa životima koji su u njemu prikazani”, izjavio je Keča povodom domaće premijere “Muzeja revolucije”.
Prema njegovim rečima, “Muzej revolucije” rodio se iz želje da ispriča parabolu o životu u strukturi sačinjenoj od prekinutih snova i ideja.
“Za mene to predstavlja suštinsko iskustvo postjugoslovenskih društava, ubrzano uključenih u neoliberalni proces i vrtoglave nivoe nejednakosti. Film se fokusira na one koje je taj proces ostavio najranjivijim i pronalazi ih u tami prostora Muzeja revolucije, koji pokreće alegorijski nivo priče”, naveo je Keča.
Reč je o nikad dovršenom projektu hrvatskog arhitekte Vjenceslava Rihtera (Richter) – velikom muzeju u Beogradu u slavu revolucije naroda Jugoslavije, čija se vizija sa početka 60-ih nikada nije odmakla dalje od izgradnje podruma. Danas, 60 godina kasnije, taj zapušteni prostor naseljavaju društveni izopštenici kasnog kapitalizma.
Priča prati devojčicu i njenu majku koje za život zarađuju čisteći šoferšajbne. U vlažnoj, mračnoj zgradi, “podrumu revolucije”, živi i starica sa kojom devojčica gradi blizak odnos. Na obodu grada koji se ubrzano transformiše tri žene nalaze utočište jedna u drugoj. Portretišući odrastanje unutar napuštenih ruševina utopijskog projekta, film istražuje odnos kolektivnih i individualnih snova, način na koji krah prvih nagriza druge, postavljajući pitanje o mestu na kom ti snovi i dalje žive.
“Muzej revolucije” imao je svetsku premijeru na IDFA u konkurenciji za nagradu za najbolji prvi dugometražni film. Prikazan je potom i na festivalima Human Rights Film Festival 2021 u Zagrebu i Filmskom festivalu u Trstu 2022) a za sada je selektovan i za čuveni Hot Docs u Torontu, kao i za Crossing Europe u Lincu, te za Jean Rouch International Film Festival u Parizu i Gvadalahara filmskom festivalu u Meksiku.
Direktorka Beldoca Mara Prohaska Marković, izrazivši zadovoljstvo zbog dugoiščekivane domaće premijere filma “Muzeja revolucije” upravo na Beldocsu, istakla je da taj festival predstavlja autore koji nude svežu perspektivu i inventivne stilove, među kojima je i Keča. “Posetiocima festivala nudimo mogućnost da upoznaju nove glasove srpskog dokumentarnog filma. Premijere domaćih dokumentarnih filmova na Beldocs festivalu prikazuju ideje, ljude i događaje koji oblikuju našu stvarnost”, dodala je.
Scenarista, reditelj i direktor fotografije “Muzeja revolucije” Srđan Keča ujedno je i producent tog filma, uz Vanju Jambrović.
Montažerka je Hrvoslava Brkušić, muziku potpisuje Hrvoje Nikšić, a dizajn zvuka Jakov Munižaba.
Film je realizovan u okviru producenatskih kuća Uzrok (Srbija), Restart (Hrvatska) i ko-produkcijskih kuća Hrvatska radiotelevizija (Hrvatska), Al Jazeera Documentary Ćannel (Katar) i Nutprodukce (Češka).
Srđan Keča je autor zapaženih i nagrađivanih dokumentaraca “Pismo ocu” (2011), “Miraž” (2012) i “Flotel Evropa” (2015).
Jubilarni, 15. Beldocs premijerno će prikazati u Srbiji više od stotinu dokumentarnih filmova, raspoređenih u 12 celina, a među njima je i izbor dokumentaraca nagrađivanih na velikim svetskim festivalima, koji nude alternativu masovnoj zabavi i uniformnosti, zadiru duboko i podstiču na razmišljanje. Najavljen je, između ostalog, i film i “JFK Revisited: Through The Looking Glass” u režiji Olivera Stouna, koji prati istragu ubistva američkog predsednika Džona Kenedija i iznosi mnoga dokumenta i svedočanstva koja potvrđuju da iza tog atentata stoji američka obaveštajna služba CIA.
Prošle godine, na 14. Beldocsu, film “Pejzaži otpora” rediteljke Marte Popivode o sećanju jedne od prvih partizanki u Jugoslaviji na borbu protiv fašizma u Drugom svetskom ratu proglašen je najboljim u domaćoj konkurenciji, dok je u internacionalnoj selekciji pobedio antiratni film “Ova kiša će zauvek padati” Aline Gorlove.
(SEEcult.org)