Nacrt zakona o kinematografiji
Javna rasprava o Nacrtu zakona o kinematografiji biće održana 25. januara u Filmskom centru Srbije, uz učešće predstavnika relevantnih organa državne uprave, domaćih eksperata, predstavnika udruženja filmskih i dramskih umetnika, reditelja, scenarista, medija, producenata, gradskog i pokrajinskog sekretarijata za kulturu i drugih važnih aktera u toj oblasti.
Nacrt zakona predstaviće ministar kulture Nebojša Bradić, državni sekretar Ministarstva kulture Nadica Momirov i članovi radne grupe Miki Manojlović, koji je i predsednik UO FCS-a, i reditelji Goran Marković i Goran Paskaljević.
Novi zakon o kinematografiji utvrđuje opšti interes u toj oblasti i način njegovog ostvarivanja, a predviđa usvajanje godišnjeg programa koji utvrđuje ministar kulture na predlog FCS-a.
Prema Nacrtu zakona, opšti interes u oblasti kinematografije je očuvanje kontinuiteta, slobode i raznovrsnosti kinematografskog stvaralaštva, podsticanje domaćeg filmskog umetničkog stvaralaštva, proizvodnje domaćih i stranih kinematografskih dela u Srbiji, kao i proizvodnje, distribucije i javnog prikazivanja u oblasti filmskog stvaralaštva, zatim obnova, održavanje i standardizacija bioskopske mreže, uvođenje informatičkih tehnologija i modernizacija u oblasti kinematografije, kao i objedinjenog elektronskog informatičkog centra distribucije i prodaje ulaznica, podsticanje filmskog stvaralaštva i očuvanje kulturnog identiteta, ostvarivanje prava na kulturnu posebnost nacionalnih manjina, unapređenje međunarodne saradnje i integracije domaće kinematografije u evropske i svetske programe razvoja, očuvanje i popularizacija filmskog nasleđa, podsticanje kulturne raznolikosti u oblasti kinematografije i predstavljanja domaćih kinematografskih dela na začajnim međunarodnim manifestacijama.
Pod kinematografskim delom podrazumeva se film bilo koje dužine, bez obzira na nosač (vrstu podloge) na kojem je snimljen.
Stručne poslove u vezi sa ostvarivanjem opšteg interesa obavljao bi FCS za koji se sredstva obezbeđuju iz budžeta Srbije, prihoda, donacija, priloga, sponzorstva i drugih izvora, a nadzor nad zakonitošću rada FCS-a obavlja Ministarstvo kulture.
FCS bi dva puta godišnje raspisivao javni konkurs za finansiranje ili sufinansiranje proizvodnje domaćih filmova.
Nacrtom zakona predviđena je i mogućnost da Ministarstvo zaključi ugovor o sufinansiranju određenog filma i bez javnog konkursa - ukoliko se radi o projektu od izuzetnog značaja za Srbiju, s tim da se za te namene može angažovati najviše do 25 odsto sredstava na godišnjem nivou od ukupne sume budžetskih sredstava za tekuću godinu.
Radi podsticanja domaće kinematografije predviđeno je da FCS formira Filmski fond Srbije, a sredstva bi bila obezbeđena iz više izvora.
Predviđeno je izdvajanje 1,5 odsto od ukupno ostvarene mesečne pretplate na RTS, zatim 1,5 odsto prihoda svih emitera koji imaju nacionalnu ili regionalnu frenkvenciju od reklama pre, u toku i neposredno posle prikazivanja kinematografskog dela, kao i 5 odsto od prihoda ostvarenih priređivanjem igara na sreću.
Predviđene su i poreske olakšice za ulaganje u filmsku proizvodnju - poreski obveznik koji uloži više od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti imao bi pravo na poreski kredit u visini od 30 odsto od izvršenog ulaganja.
Nacrtom zakona predviđeno je i plaćanje posebne naknade za javno prikazivanje kinematografskog dela, a to se ne odnosi samo na ustanove javnog radiodifuznog servisa i bioskopske prikazivače.
Visinu posebne naknade određuje jednom godišnje Vlada Srbije, imajući u vidu prosečnu cenu bioskopske ulaznice prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, vrstu tehničkih uređaja kojima se vrši javno prikazivanje kinematografskog dela i zonu pokrivanja, odnosno broj korisnika usluge javnog prikazivanja.
Predviđene su i mere za podsticaj filmskog programa, uključujući za bioskope koji redovno godišnje prikazuju više od 30 odsto domaćeg i evropskog filma. Oni bi imali pravo na stimulaciju programa i modernizaciju uslova za prikazivanje, na osnovu godišnjeg konkursa Ministarstva.
Nacrtom zakona predviđeno je i da ministar donosi akt o utvrđivanju sadržine i izgleda bioskopske ulaznice, čija prodaja mora da bude kompjuterizovana, tako da svaka karta ima svoj broj, a svi podaci o broju i vrsti filma bi se slivali u elektronski informatički centar FCS-a.
Predviđeno je i da je proizvođač kinematografskog dela, namenjenog za javno prikazivanje, bez obzira u kojoj je tehnici snimljen, dužan da Jugoslovenskoj kinoteci u prvoj godini prikazivanja preda po jednu nekorišćenu kopiju svakog proizvedenog kinematografskog dela, sa odgovarajućom dokumentacijom.
Tu obavezu ima i proizvođač koprodukcionog kinematografskog dela.
Preduzeća koja uvoze kinematografska dela bila bi dužna da, odmah po isteku licence, predaju Jugoslovenskoj kinoteci najbolju kopiju svakog uvezenog kinematografskog dela za javno prikazivanje.
Poseban deo zakona odnosi se na zaštitu maloletnika.
Takođe, predviđene su novčane kazne za pravna lica koja obavljaju kinematografsku delatnost, a ne poštuju zakonske odredbe, pri čemu mogu biti praćene i zabranom obavljanja delatnosti od jedne do pet godina.
Novim zakonom o kinematografiji prestao bi da važi zakon iz 1991. godine, koji je menjan i dopunjavan više puta.
U cilju efikasnijeg dijaloga o Nacrtu zakona o kinematografiji, otvorena je posebna adresa zakon-nacrt@fcs.rs za sve primedbe, predloge i sugestije.
*Tekst Nacrta zakona o kinematografiji dostupan je na sajtovima Ministarstva kulture (www.kultura.gov.rs) i FCS-a www.fcs.rs, a nalazi se i u prilogu.
(SEEcult.org)