• Search form

03.11.2012 | 22:17

Nagrada 53. OS Miladinoviću

Nagrada 53. OS Miladinoviću

Nagradu 53. Oktobarskog salona u Beogradu dobio je Vladimir Miladinović za politički angažovane crteže tušem na papiru kojima je kopirao naslovne i druge strane režimskih novina u Srbiji sa početka ratnih 90-ih godina, podsećajući na događaje i državnu propagandu tog vremena. Nagradu Kulturnog centra Beograda dobio je nemački umetnik Karsten Konrad.

Nagrade 53. Oktobarskog salona dodeljene su 3. novembra u završnici te međunarodne izložbe savremene umetnosti koju su kustosi Branislav Dimitrijević iz Srbije i Mika Hanula (Hannula) iz Finske osmislili na temu “Гуд лајф / Good Life” (fizički narativi / prostorne imaginacije), a priređena je u bivšoj zgradi Geozavoda, godinama već prepuštenoj propadanju.

Miladinović je predstavio seriju od 25 crteža (lavirani tuš na papiru) koji su razmešteni širom zgrade u Karađorđevoj, a nastali su mukotrpnim kopiranjem slova po slova stvarnih naslovnih i drugih strana beogradske štampe - dnevnih listova “Politika”, “Politika ekspres”, “Večernje novosti” i “Borba”.

Na njima se mogu videti naslovi kao što su “Hrvatska vrši masakr”, “Četvrti Rajh hrabri ustaše”, “Genocid gori nego 1941”, “Masakri po narudžbini”, “Mir prvi zadatak”, “Surova igra sa žrtvama”, “A logoraši - Srbi!”, “Petokraka s krunom”, “Direktoru - 25 plata”...

Crteži su plod podrobnog istraživanja Miladinovića koji je tim radom pokušao da učini vidljivim politike 90-ih koje su dovele do rata, kao i da ukaže da su one prisutne i danas, samo drugačijim sredstvima.

Miladinović je diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a trenutno je na interdisciplinarnim doktorskim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu, na odseku za teoriju umetnosti i medija.

Nagradu KCB-a na 53. OS, koja podrazumeva samostalnu izložbu u galeriji tog kulturnog centra 2014. godine, dobio je nemački umetnik Karsten Konrad za rad “Rialto Beograd” koji dominira na ulazu u oronulu, prelepu zgradu u Karađorđevoj, a napravljen je od zatečenog kancelarijskog i drugog materijala za reciklažu. Konrad je inspiraciju za taj rad dobio u priči o Bari Veneciji, kako su Beograđani duhovito nazvali svojevremeno deo grada oko zgrade Geozavoda na obali Save.

Konrad se predstavio i serijom instalacija-objekata  sačinjenih od starih stolica i razmeštenih po različitim delovima zgrade. Konrad je taj rad, kako navode u KCB-u, donirao za novoformiranu kolekciju Oktobarskog salona. Prvi deo te kolekcije, iniciran prošlogodišnjim poklonom belgijskog umetnika Jana Fabra i dopunjen doniranim radovima petnaestak domaćih umetnika, predstavljen na izložbi u Podrumu KCB-a.

Nagradu 53. Oktobarskog salona dodelio je žiri koji su činili direktorka galerije Bonniers Konsthall iz Stokholma Sara Arhenius, zamenica direktora Fondacije Andrzeja Wroblewskog Magdalena Ziolkowska i teoretičar i istoričar umetnosti Nikola Dedić iz Srbije, koselektor vizuelnog programa nedavnog 15. Bijenala u Pančevu.

Žiri nagrade KCB-a čine članovi Likovne redakcije tog centra.

Oktobarski salon završava se 4. novembra, nakon intenzivnog programa koji se sastoji tokom vikenda od vođenja i razgovora sa kustosima, kao i performansa i DJ seta na samom.

Posetioci 53. OS imali su priliku da pogledaju u proteklih mesec i po dana radove četrdesetak učesnika iz Finske, Nemačke, Švedske, Slovačke, Turske, Bugarske, Hrvatske, Estonije, Holandije, Velike Britanije i Srbije.

Predstavljeni su radovima u različitim formama vizuelnih i tekstualnih praksi, uključujući skulpture, instalacije, filmove, priče, eseje, slike, fotografije, intervjue, stripove, intervencije, dokumente, istraživanja, javne diskusije...

Umesto kataloga, objavljena je knjiga “Gud Lajf” koja, osim vizuelnih priloga, sadrži i priče, eseje i intervjue učesnika izložbe, među kojima su i književnici, istoričari, antropolozi...

Priprema 53. OS, inače, i ove godine je kasnila iz finansijskih razloga.

Skupština grada, osnivač OS, izdvojila je 21 milion dinara (oko 200.000 evra), a Ministarstvo kulture Srbije četiri miliona. Inostranu pomoć za 53. OS obezbedili su FRAME, Mondriaan Foundation, Association SAHA, IASPIS, ambasade Švedske i Finske.

Oktobarski salon osnovan je 1960. kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom poluvekovne istorije menjao je i koncepciju i oblike organizovanja. Od 2001. imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept. Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković Dimitrijević, Juan Puset, te Galit Eilat iz Izraela i Alenka Gregorič iz Ljubljane, koje su 2011. godine osmislile 52. OS “Vreme je da se upoznamo”.

Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav