Nagrada Nebojša Popović uručena Pavlu Leviju
Nagrada "Nebojša Popović" za doprinos promociji i kritičkom promišljanju filmske umetnosti i kulture simbolično je uručena 11. januara dobitniku za 2021. godinu Pavlu Leviju, filmologu i publicisti, koji se u ceremoniju u Dvorani Kulturnog centra Beograda uključio putem Zooma iz San Franciska.
U prisustvu kolega i prijatelja Nebojše Popovića i članova njegove porodice, odluku žirija obrazložio je Ivan Velisavljević, posebno navodeći novu knjigu Pavla Levija "Minijature: o politici filmske slike", objavljenu u Zagrebu 2021. godine.
Redovni profesor istorije i teorije filma i šef Katedre za umetnost Univerziteta Stenford u Kaliforniji, Pavle Levi bavi se eksperimentalnim filmom, odnosom estetike i ideologije, teorije i prakse, te kinematografijama iz jugoslovenskog regiona. Autor je i knjiga "Raspad Jugoslavije na filmu“ (2007), "Kino drugim sredstvima" (2012), "Cimanje slike" (2019), podsetio je Velisavljević u ime žirija, čiji su članovi bili i Srdan Golubović i Miroljub Stojanović.
"Tekstovi Levija o savremenom postjugoslovenskom filmu predstavljaju praznik filmske misli, percepcije i lucidnosti i izuzetan su doprinos teoriji i kritici alternativnog, avangardnog i eksperimentalnog filma. Kao profesor filma na Univerzitetu Stenford, organizacijom i kuriranjem programa avangardnog, alternativnog i eksperimentalnog jugoslovenskog filma u prestižnim akademskim i kulturnim centrima, pre svega u SAD, veoma mnogo je učinio za promociju srpskog/jugoslovenskog filma u svetu i povezivanje filmskih kultura Srbije i Sjedinjenih Američkih Država", ocenio je žiri.
Izražavajući veliku zahvalnost, Pavle Levi je rekao da mu je dodelom te nagrade ukazana izuzetna čast i da je želeo da dođe u Beograd, ali se isprečio omikron.
"Nagrada mi imponuje jer nosi ime Nebojše Popovića, talentovanog kritičara, velikog filmskog posvećenika, čoveka koji je uporno i pasionirano u teškim vremenima širio ljubav prema sedmoj umetnosti i zdušno promovisao filmsko obrazovanje. Priznanje ima specifičnu težinu i zbog toga što iza njega stoji veći broj institucija koje svaka na svoj način igraju bitnu ulogu u oblikovanju filmske kulture u Srbiji“, izjavio je Levi, dodajući da gaji veliko poštovanje i prema svim članovima žirija.
Levi je naglasio da mu je uvek bilo stalo da ono što piše, makar bilo izvorno na engleskom, objavljuje i na srpskohrvatskom, a i na slovenačkom jeziku, te zahvalio na pomoći mnogim pojedincima i institucijama, kao što su Akademski filmski centar i Centar za kulturnu dekontaminaciju.
Kako je naveo, tokom godina pomogli su mu i uticali na njega i Želimir Žilnik, Branimir Stojanović, Milica Tomić, Slobodan Šijan, Branko Vučićević, Ognjen Glavonić, Dušan Makavejev i Bojana Makavejev, ekipa oko časopisa "Kino" u Ljubljani, Ivan Čolović, Petar Milat...
"Drago mi je da je neposredni povod za nagradu moja nova knjiga. Jeste malog formata, ali se bavi nekim od stilski i formalno najinteresantnijih i tematski najznačajnijih filmova iz savremene produkcije u jugoslovenskom regionu. Fokus je na ostvarenjima talentovanih autora i autorica srednje i mlađe generacije kao što su Ognjen Glavonić, Jasmila Žbanić, Jelena Maksimović, Goran Dević, Nika Autor, Marko Grba Sing, Aron Sekelj, Selma Doborac i drugi, u čijim se radovima očituje ne samo izuzetno bogatstvo filmskog jezika, već i snažna napredna orijentacija, emancipujuća politička filmska misao“, izjavio je Levi.
Prema njegovim rečima, u filmovima "Dubina dva", "Quo vadis, Aida?", "Na vodi", "Domovine"... nailazimo na spremnost i hrabrost da se kroz filmski medij ispituju teme i pitanja koja i danas, 30 godina od početka rata, još uvek suštinski određuju život u čitavom regionu, a to su pre svega pitanja odnosa prema nasleđu socijalizma i problematika ratnih zločina.
"U vremenu sveopšte fašizacije društva, kako na lokalnom tako i na globalnom planu, prisustvo ove vrste progresivne orijentacije i napredne filmske misli i prakse, pogotovo kod autora mlađe generacije, od nasušne je važnosti", ocenio je Levi.
Domaćin skupa, urednik filmskog programa DKC-a Stefan Arsenijević podsetio je da je Nebojša Popović (1958-2015) bio jedan od retkih preostalih svetlih glasova kritičarske profesije. Njegove kritike bile su lucidne i eruditske, britke i moderno prezentovane, tako da istovremeno komuniciraju i sa najširim televizijskim auditorijumom i sa intelektualnom elitom. Njegovi čuveni razgovori sa vodećim savremenim svetskim i domaćim filmskim autorima u emisiji "Drugi vek" na RTS-u postavili su visok standard kao sveobuhvatne i dubinske, žive, lične interakcije koje su stvarale slojevite portrete sagovornika i često bacale novu svetlost na njihovo stvaralaštvo.
Nebojša Popović je bio i urednik filmskog programa DKC-a, gde je profilisao koncept kvalitetnog umetničkog filma na kojem su ukus formirale generacije gledalaca. Svojim celokupnim delovanjem promovisao je ljubav prema filmu, kao i njegovo duboko intelektualno promišljanje, istakao je Arsenijević.
U želji da sačuvaju uspomenu na Nebojšu Popovića, nagradu koja nosi njegovo ime ustanovili su Filmski centar Srbije, Radio-televizija Srbije, Kulturni centar Beograd, Jugoslovenska kinoteka, Otvoreni univerzitet Subotica/ Festival evropskog filma Palić, Udruženje građana "Pogled u svet"/ Festival autorskog filma, Fond B92/Festival "Slobodna zona", Međunarodni festival dokumentarnog filma "Beldoks" i članovi porodice Nebojše Popovića.
Dosadašnji dobitnici su Svetlana i Zoran Popović, Vlada Petrić, Milan Vlajčić, Miroljub Stojanović i Srđan Vučinić, koji je i autor koncepcije ovogodišnjeg filmskog maratona u DKC-u.
Nagrada podrazumeva novčani iznos koji donira FCS, skulpturu umetnice Ajle Selenić i mogućnost da dobitnik naredne godine koncipira filmski maraton, koji se održava 11. januara u DKC-u.
(SEEcult.org)