Nagrada SFera Damiru Hoyki
Fotograf i pisac Damir Hoyka osvojio je nagradu “Sfera” za najbolji hrvatski naučno-fantastični roman u 2009. godini, za “Xaviu”, u izdanju VBZ-a, a to priznanje primio je na svečanoj završnici najveće naučno-fantastične konvencije u jugoistočnoj Evropi - 32. zagrebačkom “SFeraKonu”.
Fotograf i pisac Damir Hoyka osvojio je nagradu “Sfera” za najbolji hrvatski naučno-fantastični roman u 2009. godini, za “Xaviu”, u izdanju VBZ-a, a to priznanje primio je na svečanoj završnici najveće naučno-fantastične konvencije u jugoistočnoj Evropi - 32. zagrebačkom “SFeraKonu”.
“Xavia” je prvi roman Hoyke, a radnja se odvija u bliskoj budućnosti u 2039. godini, kada grupa naučnika konstruiše uređaj kojim se ljudsko biće može prebaciti u virtuelan svet, što koristi pravednik koji želi da virtualizuje celo čovečanstvo ne bi li tako uspostavio konačnu pravdu.
Kako je istaknuto na svečanoj dodeli nagrada 24. aprila, “Xavia” oslikava “mane i greške prošlosti i sadašnjosti smeštene u blisku budućnost, u kojoj totalitarizam kao mogućnost ipak nije izumro, unatoč tehnološkom napretku, a nadu u pobedu pravde održava tipični usamljeni junak koji s malom grupom prijatelja vodi naoko uzaludnu borbu protiv mašinerije apsolutne moći”.
Hoyka nije prvi vizuelni umetnik čiji je roman osvojio književni žiri nagrade “Sfera”. Pre četvrt veka najboljim SF romanom u Hrvatskoj proglašen je “Utov dnevnik” kultnog domaćeg filmskog režisera Branka Belana. On je u žanru poznat i kao prvi prevodilac nekog anglosaksonskog SF dela na hrvatski jezik, a reč je o delu Isaaca Asimova. Nekadašnji splitski klub SF, inače, ponosno je nosio Belanovo ime.
Nagrada “Sfera” dodeljuje se od 1981. godine, a ustanovilo ju je zagrebačko društvo za naučnu fantastiku Sfera, koje je i organizator “SFeraKona”.
Nagrada je osnovana radi popularizovanja žanra i podsticanja domaćih autora, a među njenim dobitnicima su Predrag Raos, Veselin Gatalo, Dalibor Perković, Oliver Franić, Ivan Gavran, Dejan Šorak, Darko Macan, Milena Benini, Branko Belan i Miha Remec.
Nagrade su uručene i pobednicima dečjeg takmičenja za najbolje literarne i likovne radove.
Ovogodišnji “SFeraKon”, kako su istakli organizatori, poklapa se sa dva velika nesvakidašnja i neočekivana događaja - najavom američkom predsednika Baraka Obame da su Amerikanci danas spremni na slanje čoveka na Mars, kao i sa prizemljenjem svih aviona nad Evropom zbog oblaka vulkanskog pepela s Islanda.
Stoga je “SFeraKon 2010” bio u znaku steampunka i space opere.
Počasni gosti bili su Ian McDonald, najpoznatiji po romanima i novelama na temu space opere, nanotehnologije i cyberpunka, a omiljen je među ne-engleskom publikom zbog smeštanja svojih romana u južnu Ameriku (Brasyl) i Aziju (The River of Gods), kao i Milena Benini, teoretičarka naučno-fantastične književnosti i plodna SF spisateljica, višestruka dobitnica nagrade “Sfera”.
Osim hrvatskih naučnika i žanrovskih udruženja, “SFeraKon” je predstavio i mladi sarajevski SF klub “SASFC - Sarajevo Science Fiction Club” i Društvo ljubitelja fantastike “Lazar Komarčić” iz Beograda.
Društvo SFera već 33 godine deluje kao udruženje koja podstiče fantastiku i naučnu fantastiku u Hrvatskoj, te potiče domaće SF stvaralaštvo.
Sajt “SFeraKona” je www.sferakon.org, a organizuje ga udruženje Sfera, uz podršku Grada Zagreba i Zagrebačkog foto-kino saveza.
*Foto: dobitnik nagrade SFera Damir Hoyka lepi pločicu sa svojim imenom na statuu Sfere - tradicija u kojoj učestvuju svi dobitnici te nagrade koja se dodeljuje od 1981. godine (snimio Zvonimir Ferina)
(SEEcult.org)