• Search form

17.11.2014 | 16:01

Nagrada za Ničije dete u Kairu

Nagrada za Ničije dete u Kairu

Debitantski film “Ničije dete” scenariste i reditelja Vuka Ršumovića iz Srbije osvojio je nagradu za najbolji film u okviru Međunarodne nedelje kritike 36. Filmskog festivala u Kairu.

Nagradu su 16. novembra, u ime Vuka Ršumovića, koji nije mogao da prisustvuje ceremoniji, primili predstavinci Ambasade Srbije u Egiptu.

Film “Ničije dete” prikazan je 13. i 14. novembra u Kairu, a nakom premijerne projekcije Vuk Ršumović je razgovarao sa publikom.

Selekcija Međunarodna nedelja kritike održana je od 10. do 16. novembra u okviru 36. izdanja Filmskog festivala u Kairu, a pored filma “Ničije dete”, prikazano je još šest debitantskih i drugih po redu igranih i dokumentarnih ostvarenja iz celog sveta.

Međunarodnu nedelju kritike (CIFCW) organizuje Egipatsko udruženje filmskih kritičara (EFCA), koje je član FIPRESCI.

Za prvo izdanje tog programa prijavljeno je, prema rečima organizatora, čak 520 filmova iz celog sveta, od kojih je sedam prikazano u konkurenciji za nagradu za najbolji film (Shadi Abd El Salam Award) i za umetnički doprinos (Fathy Farag Award).

Film “Ničije dete”, u produkciji Miše Mogorovića, imao je svetsku premijeru u okviru selekcije “Nedelja međunarodne filmske kritike” u Veneciji, gde je osvojio nagradu publike za najbolji film, kao i nagradu FIPRESCI za najbolji film u svim zvaničnim i paralelnim programima Mostre izuzev glavnog, te nagradu za najbolji scenario koju dodeljuje Federacija filmskih kritičara iz Evrope i mediteranskih zemalja (FEDEORA).

Nedavno je osvojio i nagradu publike za najbolji dugometražni fiilm na 12. Zagreb Film Festivalu, koji je i počeo tim filmom, rađenim u srpsko-hrvatskoj koprodukciji.

Takođe, mladi Denis Murić, koji glumi glavnu ulogu u filmu, osvojio je specijalno priznanje na Filmskom festivalu u Abu Dabiju, održanom od 23. oktobra do 1. novembra.

Ničije dete” će premijerno biti prikazan u Srbiji na predstojećem FEST-u.

Baziran je na fascinantnoj istinitoj priči o divljem dečaku koga su sredinom 80-ih godina 20. veka pronašli lovci među vukovima u šumi u planinama BiH, nakon čega je poslat u Beograd u dom za nezbrinutu decu da se socijalizuje. Suprotno predviđanjima, dečak, koji nasumično dobija ime Haris, počinje ubrzano da se razvija i sklapa prijateljstva. Počinje rat u BiH, a u dom stiže pismo od lokalnih bosanskih vlasti kojim se zahteva Harisov brzi povratak...

Film je realizovan u produkciji Miroslava Mogorovića iz kuće Art & Popcorn iz Beograda, a koproducenti su Radio-televizija Srbije, Baboon Production iz Srbije, Kinorama iz Hrvatske. Film su podržali Filmski centar Srbije, Grad Beograd i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r