Nagrade 26. SFF-a i nada za sledeći susret uživo
Najboljim igranim filmom 26. Sarajevo film festivala proglašena je drama “Egzil” Visara Morine o sredovečnom kosovskom Albancu u Nemačkoj koji se oseća diskriminisanim zbog etničkog porekla, dok je za režiju nagrađen Ru Hasanov iz Azerbejdžana za film “Unutrašnje ostrvo”. Nagrade 26. SFF-a, održanog zbog pandemije virusa korona onlajn, takođe su dodeljene u virtuelnom prostoru, uz nadu organizatora, ali i laureata i članova žirija, koji su se obratili publici putem video poruka, da će sledeći susret biti uživo, u fizičkom prostoru.
Srce Sarajeva za najbolju glumicu dobila je Marija Škaričić za ulogu u filmu “Mare” Andree Štake, a najboljim glumcem proglašen je Vangelis Mourikis iz Grčke za ulogu u “Kopaču” Georgisa Grigorakisa.
Predsednik žirija Takmičarskog programa igranog filma, francuski reditelj, scenarista i producent Mišel Azanavisijus (Michel Hazanavicius) zahvalio je u ime kolega organizatorima SFF-a, ali ne - kako je naveo - za gostoprimstvo i lep grad, jer u njemu nisu bili, već za bolju viziju.
Azanavisijus je u intervjuu za portal SEEcult.org ocenio filmove u konkurenciji za nagrade kao veoma dobre i kompleksne, a iako je izrazio žaljenje što sa kolegama iz žirija nije imao priliku i fizički da se sastane, smatra da je dobro što se festivali poput SFF-a ipak održavaju. "Kao članu žirija, čudno mi je bilo da gledam filmove onlajn, da susrećem članove žirija na Zoomu… Malo je hladnije, nemamo uobičajenu atmosferu, jer većina članova žirija obično se u fizičkom prostoru sreće, zajedno doručkuje, ruča, razgovara o filmovima, ali i o životu, gradu, organizaciji festivala, vremenu… Ne morate postati prijatelji, ali se upoznate. Kada dođe do ocenjivanja, znate se, razumete šta ko misli kada govori o filmu… Mi se viđamo samo onlajn i pričamo o filmovima. Rekao bih da je hladniji odnos, ali ipak bolje je i to nego da ga nema", rekao je Azanavisijus, dobitnik Oskara za režiju filma "Umetnik".
Azanavisijus se sa ostalim članovima žirija (Karlo Šatrian, Jadranka Đokić, Srdan Golubović i Andrea Stavenhagen) i našalio na račun korona krize i imperativa onlajn komunikacije, pa je na kraju obraćanja iz svog stana, obučen u elegantan sako sa kravatom, otkrio da je zapravo u šorcu.
I pojedini laureati napravili su svojevrsne skečeve prilikom obraćanja onlajn publici, a javljali su se, inače, i iz spavaćih soba, sa livada, iz šume, radnih prostora, priznajući da im je sve to neobično, pa i da se osećaju glupo dok snimaju sami sebe telefonom - kako je rekao Ru Hasanov.
Pobednički film 26. SFF-a “Egzil”, nagrašen sa 16.000 evra, rađen je u nemačko-belgijsko-kosovskoj koprodukciji, a priča je o sredovečnom inženjeru farmacije, poreklom sa Kosova, koji u Nemačkoj iznenada počinje da oseća da ga na poslu diskriminišu i ponižavaju zbog etničkog porekla. Čini mu se da svakodnevno dobija dokaze za to, dok je njegova supruga Nemica umorna od svega toga, pitajući se da li je moguće da je svojim kolegama jednostavno nesimpatičan. Džafer vremenom ostaje bez posla, žene i porodice, hodajući po ivici između života dobro prilagođenog, porodičnog pripadnika srednje klase i stranca u državi u kojoj je izabrao da živi.
Reditelj Visar Morina, koji je rođen u Prištini, a živi i radi u Kelnu, rekao je da je iznenađen nagradom i da žali što nije imao priliku da dođe u Sarajevo, već je u poseti roditeljima u Štutgartu.
Hrvatska glumica Marija Škaričić, koja je postala trostruka dobitnica nagrade Srce Sarajeva za najbolju žensku ulogu, takođe je istakla da joj je “neobično ovo virtuelno druženje” i da se nada da je to “samo privremena stvar”, te da će dogodine biti mogući susreti uživo.
Marija Škaričić posebno je zahvalia rediteljki Andrei Štaki, svojoj dugogodišnjoj prijateljici, za čiji je film “Gospođica” (2006) takođe dobila nagradu SFF-a za najbolju glumicu. Prvi put je to priznanje dobila 2004. godine za ulogu u filmu “Ta divna splitska noć” Arsena Antona Ostojića.
Film “Mare”, švajcarsko-hrvatska koprodukcija, imao je regionalnu premijeru na SFF-u, kao i pobednički “Egzil” i grčko-francuski “Kopač”.
Za nagrade se, inače, takmičilo osam igranih filmova, u selekciji Elme Tataragić, dok je u konkurenciji dokumentarnog filma, u izboru Rade Šešić, bilo 16 naslova, a najboljim je proglašen “Merry Christmas, Yiwu” Mladena Kovačevića iz Srbije, u video poruci rekao da je “teško izraziti sreću kad sedite sami ispred telefona”. Zahvalio je posebno publici za odluku da gleda filmove onlajn, iako to, kako je rekao, nije najbolji način.
Kovačević film, kako je istakao član žirija Tue Stin Miler iz Danske, prikazuje zemlju punu promena, koje se odražavaju i na karaktere. “Film je pun poštovanja, dotiče vam srce i zvukom, muzikom…”, istakao je Miler, inače dugogodišnji selektor Festivala evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” u Beogradu.
Žiri za dokumentarni film, koji su činili i producentkinja Lejla Dedić sa Al Džazire Balkan i hrvatski reditelj Goran Dević, dodelio je i specijalnu nagradu - rumunskom filmu “Holy Father” Andreia Daskaleskua, dok je nagradu za ljudska prava dobio film “Acasa, moj dom” Radua Ciornicuca iz Rumunije, rađen u koprodukciji sa Nemačkom i Finskom.
U takmičarskom programu kratkog filma, čiji su žiri činili reditelji Stefan Đorđević iz Srbije i Tanasis Neofotistos iz Grčke, te rediteljka, scenaristkinja i producentkinja Ines Tanović iz BiH, dodelio je Srce Sarajeva za najbolji kratki film hrvatskom “Antiotpadu” Tina Žanića, koji se samim tim kvalifikovao i za nominaciju za Oskara.
Specijalno priznanje žirija dodeljeno je grčkom filmu “Njenim stopama” Anastasie Kratidi.
Srce Sarajeva za najbolji studentski film, na osnovu odluke žirija koji su činili koordinatorka u Filmskom centru Srbije Anđelija Andrić, direktor Cinefondation iz Francuske Žorž Goldenstern i producentkinja Lana Matić iz Hrvatske, dodeljeno je filmu “Velika istanbulska depresija” rediteljke Zejnep Dilan Suren iz Turske.
SFF je bio domaćin i nagrade Audentia fonda Eurimaž Saveta Evrope, koju je dobila Natalija Jefimkina za film “Garažni ljudi”. To priznanje, čiji novčani iznos od 30.000 evra obezbedjuje Eurimaž kao podstrek za sledeći film rediteljke jednog od festivalskih filmova, dodeljeno je peti put, a prvi put je pripalo dokumentarnom filmu.
Dobitnica nagrade nije krila oduševljenje tim priznanjem, posvetivši ga svim ženama koje prave filmove i istovremeno gaje decu.
Počasno Srce Sarajeva 26. SFF-a dobili su, kako je ranije već saopšteno, reditelj Mišel Franko i glumac Mads Mikelsen.
Tradicionalno, dodeljene su i nagrade Cinelink koprodukcijskog marketa, pa je tako nagradu Eurimaža za razboj koprodukcije, vrednu 20.000 evra, dobio Srđan Vuletić za film “The Other”. Nagrada Filmskog centra Srbije, u iznosu od 10.000 evra, dodeljena je filmu “Supporting Role” Ane Urushadze, a Filmski centar Crne Gore nagradio je Andrijanu Stojković za film “Spite”. Artekino nagrada dodeljena je projektu “Suddenly” Melise Onel, a EAVE+ nagrada Vasilisu Krisantopolusu za “The Gospel Acording to Kimon”.
Poseban žiri dodelio je nagrade za razvojne projekte, pa je priznanje Turske radio-televizije, u iznosu od 25.000 evra, dobio Adilkan Jerzhanov za “Ulbolsyn”, Post Republik nagrada, vredna 50.000 evra u postprodukcijskim uslugama, dodeljena je Katarini Krasnići za “Vera Dreams of the Sea”, a Cinelink Iridium nagrada u postprodukcijskim uslugama u iznosu od 20.000 evra dodeljena je Žaklin Lenco za “Moon 66 Questions”.
Odlukom posebnog žirija, dodeljene su i nagrada Hrvatskog audiovizuelnog centra – projektu “Delta”, čiji su kreatori Dragos Bucur i Sofia Bucur, dok je TV Drama Vision Pitch nagradu dobio projekat "Abyss“ Marjana Alčevskog.
Takmičarski programi 26. SFF-a ponudili su ukupno 49 igranih, dokumentarnih, kratkih i studentskih filmaova, od kojih je 29 imalo svetske premijere. Selekcioni tim 26. SFF-a odabrao je filmove autora iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, kao i iz Albanije, Jermenije, Austrije, Azerbejdžana, Bugarske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Malte, Moldavije, Rumunije i Turske, a publika ima priliku da ih pogleda i 21. avgusta na onlajn platformi ondemand.sff.ba. Na prostoru Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Kosova i Severne Makedonije dostupno je 98 filmova, koje je moguće pogledati za 40 evra, među njima je samo jedan iz takmičarskog programa igranog filma i nekoliko dokumentarnih, koji su u konkurenciji, pa su prednost premijera imali pre svega građani Bosne i Hercegovini, kojima su svi ti filmovi dostupni.
Festival je do samo nekoliko dana pred početak planiran u fizičkom prostoru, uz niz mera zaštite od širenja virusa korona, ali su organizatori odlučili da zbog pogoršanja epidemiološke situacije ne rizikuju i da ceo program premeste u onlajn okruženje. Već na otvaranju 14. avgusta SFF je privukao više od 14.000 onlajn gledalaca, zahvaljujući filmu "Koncetriši se baba" Pjera Žalice, sa regionalnom ekipom glumaca na čelu sa legendarnom Mirom Banjac.
(SEEcult.org)