Nagrade 7. JoakimInterFesta
Društveno kritička predstava “Marat the Sad” Petera Vajsa, u adaptaciji i režiji Andraša Urbana i izvođenju Novosadskog pozorišta (Ujvideki sinhaz), proglašena je najboljom u celini na sedmom JoakimInterFestu u Kragujevcu, međunarodnom pozorišnom festivalu malih scena, koji je predstavio od 7. do 16. oktobra desetak angažovanih produkcija iz Bosne i Hercegovine, Italije, Hrvatske, Makedonije i Srbije.
“Marat the Sad”, kako je naveo žiri u obraloženju, predstavlja presek istorije novog veka obeleženog krvavim revolucijama i snažnim društvenim previranjima kroz jedinstveno izvođenje pozorišnog ansambla u kojem su režija i gluma jedno telo. Rediteljska ideja je nadgrađena snažnom i kompleksnom glumom. Ekspresivna, višeznačna, “Marat the Sad” je inventivan, hrabar teatarski iskorak, naveo je žiri sedmog JoakimInterFesta, koji je Urbanovoj predstavi dodelio i nagradu za
vizuelnost.
Prema navodima žirija, potpuni vizuelni doživljaj koji predstava “Marat the Sad” nudi sadrži preciznu i teatarski promišljenu upotrebu svih pozorišnih sredstava: svetla, scenografije, kostima, šminke, mizanscena. Predstavljena na inventivni način, tela glumaca takođe čine elemente ekspresivne scenografije.
Nagradu za najbolju režiju dobio je Vladimir Milčin za “Čekajući Godoa” Semjuela Beketa, u izvođenju Turskog teatra iz Skoplja.
Žiri je istakao da je Milčin analitično, sa svakom mikroradnjom, otkrio nov kolorit i poeziju u Beketovom tekstu, te da je večitu ljudsku borbu za smisao višeznačno i filozofski.
“Milčinova režija sa snažnom, humanističkom porukom, predstavlja angažovani politički teatar u novom svetlu”, istakao je žiri, koji su činili
dramska umetnica Đurđija Cvetić i reditelji Martin Kočovski i Primoš Bebler.
Glumačke nagrade dodeljene su Maji Blagovič i Romeu Grebenšeku za višestruke uloge u predstavi “Zlatni zmaj” Rolanda Šimelfeniga, u režiji Januša Kice i izvođenju Slovenskog stalnog gledališča iz Trsta.
Navodeći da je rediteljski koncept u “Zlatnom zmaju” bio da je gluma glavno oružje, žiri je istakao da je Maja Blagovič, nagrađena za uloge Unuke, Azijke, Mrava i Prodavca, uspela da u malim dramskim segmentima ostvari snažno scensko prisutstvo.
Grebenšek je dobio nagrađen za uloge Dede, Azijca, Kelnerice i Cvrčka, a prema navodima žirija, prezentujući umetnički senzibilitet na emotivnim antipodima, gracilnost Cvrčka s jedne i oronulost i nemoć Dede s druge strane, pokazao je visok stepen umetničke zrelosti, naizmenično proživljavjaući ulogu i igrajući s distancom.
Specijalnu nagradu osvojila je predstava “Pismo iz 1920”, prema istoimenom zapisu Ive Andrića, u izvođenju Bosanskog narodnog pozorišta iz Zenice, i u režiji Olivera Frljića.
Ističući da “Pismo iz 1920” prelazi granicu između pozorišta i života, ziri je naveo i da je taj zajednički autorski projekat reditelja i glumaca, žestok, beskompromisan društveno-politički izazov nacionalizmu, ksenofobiji, homofobiji i klerofašizmu, pri čemu poseduje osoben estetski i umetnički senzibilitet.
Sedmi JoakimInterFest, u selekciji pozorišnog kritičara Gorana Cvetkovića iz Beograda, prikazao je u takmičarskom programu i predstave “Radnici umiru pevajući” Olge Dimitrijević, u režiji Anđelke Nikolić i koprodukciji Hartefakt fonda i Bitef teatra iz Beograda, “Radnička hronika” Petra Mihajlovića, u adaptaciji i režiji Ane Đorđević i izvođenju Narodnog pozorišta Republike Srpske iz Banjaluke, “Ne moš pobeć od nedelje” Tene Štivičić, u režiji Slađane Kilibarde i izvođenju Narodnog pozorišta “Toša Jovanović” iz Zrenjanina, “Krojcerova sonata” Lava Nikolajeviča Tolstoja, u režiji Nensi Haris i Vlade Keroševića, u produkciji Teatra Kabare Tuzla, “Terapija” Jordana Cvetanovića, u režiji Gordane Gadžić i produkciji Teatra Rugantino iz Zagreba i “Pošto pašteta?” Tanje Šljivar, u režiji Snežane Trišić i izvođenju beogradskog Ateljea 212.
Predstave u konkurenciji tematski su bile posvećene pobuni protiv ponižavajućeg položaja radnika i zloupotrebe dubokih osećanja građana za vođenje rata i širenje mržnje, kao i pričama o bolestima društva (pro)nađenim u ponašanju pojedinaca.
U čast nagrađenih, u završnici je izvedena predstava “Jedan čovek, dvojica gazda” Ričarda Bina, u režiji Nebojše Bradića i produkciji Knjaževsko-srpskog teatra, koji je i organizator i domaćin JoakimInterFesta.
(SEEcult.org)