Nagrade 9. Patosoffiranja
Gran pri devetog multimedijalnog festivala Patosoffiranje u Smederevu dobila je predstava “Možemo mi tako do sudnjega dana...” DIS Teatra iz Banjaluke, u režiji Novice Bogdanovića, koja se bavi značajnom društvenom temom odnosa progonitelja i žrtve.
Petočlani žiri devetog Patosoffiranja (Gabriela Vasić, Tatjana Paskaš, Ivana Stevović, Pol Marej i Vladislav Nešić) istakao je u obrazloženju da je pobednička predstava DIS Teatra, nastala prema tekstu Borislava Pekića, “inovativno pozorišno ostvarenje koje je obeleženo autentičnošću umetničkog izraza i snažnim, vernim i emotivnim glumačkim angažmanom”.
Nagrada “Branislav B. Čubrilović” za umetničku hrabrost dodeljena je predstavi “Muškarčine” u koprodukciji Centra e8 i Bitef teatra iz Beograda, uz obrazloženje da razobličuje kulturne stereotipe o balkanskom mačizmu i podrazumevanom shvatanju identiteta muškarca u srpskom društvu.
Nagradu publike osvojio je dokumentarni film “Muzički soliter” u produkciji udruženja Bazaart iz Beograda, autora Mine Sablić i Aleksandra Papajića.
Pohvala za posvećenost i istrajnost u umetničkom radu dodeljena je grupi Zid za vizuelnu intervenciju u javnom prostoru “Patoskok” (fontana Centra za kulturu Smederevo), a pohvale za uspešnu teatralizaciju života, kolektivni angažman i saradnju u realizaciji projekata dodeljene su pozorištu Patos iz Smedereva i CEKOM-u iz Zrenjanina.
Pohvale za umetničku doslednost i interdisciplinarni pristup u kreiranju pozorišnih ostvarenja dodeljene su vizuelnom performansu “Application form” autorke Sandre Božić, filmu “Dunav slobodno plovi” Saše Perića i Dragana Simeunovića, u produkciji IGNIS-a iz Beograda, te performansu “Biti svoj vlastiti prevod” autora Urbana Beline u izvođenju KUD AAC “Zrakogled” iz Ljubljane.
Festival je izrazio veliku zahvalnost Ivi Musović i Žigi Čamerniku za veliki višegodišnji doprinos neformalnom umetničkom obrazovanju mladih.
Deveti međunarodni multimedijalni festival Patosoffiranje održan je od 4. do 7. jula, u organizaciji Patosa, a predstavio je celednevni intenzivan program sa više od 150 izvođača.
Deveto Patosoffiranje je podnaslovom “Matrikula” skrenulo pažnju na krizu identiteta, kako pojedinca, tako i zajednice.
Mnogi programi nosili su oznaku “NO BUDGET”, a reč je o umetničkim delima koja su nastala uprkos nedostatku finansijske podrške nadležnih.
PATOSoffIRANJE je podržano ove godine od grada Smedereva, Centra za kulturu Smederevo i udruženja Bazaart iz Beograda.
(SEEcult.org)