Nagrade na Crossing Europe
Turski film “Wrong Rosary” Mahmuta Fazila Coskuma o troje mladih i kontradiktornostima u današnjem Istanbulu dobio je 25. aprila glavnu nagradu Crossing Europe festivala u Lincu, a prikazan je i u posebnom programu posvećenom mladim turskim rediteljima. Specijalnu pohvalu dobio je švedski film “Involuntary” Rubena Ostlunda o mladima u Švedskoj, dok je nagrada publike, vredna 5.000 evra, dodeljena britanskom filmu “Unmade Beds” o dvoje mladih stranaca u Londonu.
Turski film “Wrong Rosary” Mahmuta Fazila Coskuma o troje mladih i kontradiktornostima u današnjem Istanbulu dobio je 25. aprila glavnu nagradu Crossing Europe festivala u Lincu, a prikazan je i u posebnom programu posvećenom mladim turskim rediteljima.
Specijalnu pohvalu dobio je švedski film “Involuntary” Rubena Ostlunda o mladima u Švedskoj, dok je nagrada publike, vredna 5.000 evra, dodeljena britanskom filmu “Unmade Beds” o dvoje mladih stranaca u Londonu.
Nagrada za lokalne autore dodeljena je filmovima “Drauf” (Martin Music) koji pokazuje kako se može izbeći skandalizujuće predstavljanje problema narkomanije, “Dropping Furniture” (Harald Hund i Paul Horn) o drastičnim preokretima u životu i “Romeo i Julija / Franz i Rosi” - modernoj verziji čuvene Šekspirove drame.
Pobedničkom filmu “Wrong Rosary” pripala je nagrada u iznosu od 10.000 evra, koju dodeljuje Linc kao evropska prestonica kulture, a kao i ostali nagrađeni, biće repriziran 26. aprila u završnici festivala koji je predstavio od 20. aprila više od 170 igranih, dokumentarnih i kratkih filmova iz tridesetak zemalja.
Film “Wrong Rosary” prikazuje današnji Istanbul, kroz priču o mladiću Musi, koji dolazi iz Ankare da bi počeo da radi kao mujezin u maloj džamiji, pozivajući vernike na molitvu sa vrha minareta. Musa se zaljubljuje u katoličku sestru Klaru, a stvari se dodatno komplikuju kada upozna bibliofila Jakupa i kada se ispostavlja da je on povezan sa Klarom. U njihovim isprepletenim životima pojavljuju se još neka iznenađenja...
Filmovi nove generacije turskih reditelja činili su i posebnu celinu programa šestog Crossing Europe festivala, s obzirom na niz nagrada koje osvajaju poslednjih godina, a između ostalog, i član žirija Seyfi Teoman predstavio je van konkurencije debitantski film “Summer Book”.
Mujezinima ili telalima bio je posvećen i austrijski dokumentarni film “Muežin” Sebastiana Brameshubera, koji je imao svetsku premijeru, a prikazuje nekoliko mladih Turaka u Istanbulu, koji se pripremaju za finale nacionalnog takmičenja mujezina. Brameshuber prikazuje ceo proces nihovog “učenja pevanja”, odnosno upućivanja ezana sa visokih minareta, kao i tok takmičenja i uzbuđenje članova njihovih porodica.
Za razliku od žirija, publika Crossing Europe festivala proglasila je najboljim britanski film “Unmade Beds” Alexisa Dos Santosa koji prepliće priče dvoje mladih stranaca u živopisnom londonskom Ist Endu, koji pokušavaju da otkriju svoje korene i doživljavaju romansu.
Šesti Crossing Europe imao je ukupno 25 programa, uključujući prezentaciju radova norveške umetnice Inger Lise Hansen, koja je ovogodišnja rezidencijalna umetnica centra OK.
Takmičarski program imao je 11 filmova, među kojima je bio i “Snijeg” sarajevske rediteljke Aide Begić, kao i rediteljski debi “Mid-August Lunch” italijanskog glumca Đanija de Gregoria, koji je sarađivao u “Gomori” sa nagrađivanim Mateom Garoneom (Matteo Garrone).
Žiri su činili i Ludmila Cvikova (Filmski festival Roterdam), producent i reditelj Tudor Giurgiu, osnivač magazina “Sćnitt” Nikolaj Nikitin, nezavisna filmska kritičarka Alexandra Seitz i turski reditelj Seyfi Teoman.
Program “Evropska panorama” predstavio je, između ostalog, i poljskog reditelja Ježija Skolimovskog (Jerzy Skolimowski), kao i filmove posvećene muzici i kulturi mladih.
Većina filmova imala je austrijske premijere, uključujući četiri prikazana na otvaranju, među kojima je i porodična drama “Dom” Ursule Mejer (Meier) o anarhičnom životu jedne porodice pored auto-puta u izgradnji.
Noćni program i ove godine predstavlja raznolik program horor, akcionih, trilera i zabavnih filmova, kao pogled na savremene evropske žanrove.
Sajt festivala Crossing Europe je www.crossingeurope.at
(SEEcult.org)