• Search form

29.06.2010 | 14:56

Najbolji mladi filmski autori

Gran pri 39. Revije filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije, koju je Centar organizacija amaterskog filma Srbije - COAFS priredio deveti put u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, osvojio je film Stefana Pešića i Nemanje Stojkovića “Peto dva”, koji odlikuje fantazmagorična domišljatost dečje mašte i paralelno bavljenje oslikavanjem učestalih pojava društvenih negativnosti čak i u školama.

Film “Peto dva” nastao je u proizvodnji Udruženja građana “LAF” iz Lozovika, čiji je voditelj Vito Petrović proglašen za najuspešnijeg mentora.

Najbolji mladi filmski autori

Gran pri 39. Revije filmskog stvaralaštva dece i omladine Srbije, koju je Centar organizacija amaterskog filma Srbije - COAFS priredio deveti put u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, osvojio je film Stefana Pešića i Nemanje Stojkovića “Peto dva”, koji odlikuje fantazmagorična domišljatost dečje mašte i paralelno bavljenje oslikavanjem učestalih pojava društvenih negativnosti čak i u školama.

Film “Peto dva” nastao je u proizvodnji Udruženja građana “LAF” iz Lozovika, čiji je voditelj Vito Petrović proglašen za najuspešnijeg mentora.

U uzrastu dece do 15 godina dobitnici prve do treće nagrade su filmovi Katarine Pantović “Krila prijateljstva” iz Centra za animirani film - CentAF pri Domu kulture u Čačku (mentor Vladimir Stanić), Milene Arsić “Moj grad” iz Filmske radionice Doma omladine Kragujevca (mentor Slavica Urošević) i “Čudesno drvo” grupe autora iz UG “LAF”, odakle je i za najbolji ton nagrađeni film Snežane Skokić i Tijane Trišić “Mravlji svet”.

Nagradu za najbolji scenario poneo je film “Vidi me, ovde sam” učenika šestog tri OŠ “Dušan Radović” iz Niša (mentor Dragan Blečić), za najbolju režiju film Katarine Gajić “Dok muzika svira” i za kameru film Milice Petričević “Jesenja balada”, oba u proizvodnji Filmskog kluba “Žisel”, OŠ “Dositej Obradović” i Doma kulture “Vuk Karadžić” u Omoljici (mentor Blagoje Lupa).

Za najbolju montažu nagrađen je film Milana Guan Kia “Misija agenta 21: Ukradena formula” iz Studija 13 u Beogradu (mentor Zlatan Krstanović), a za najbolju animaciju film Đorđa Kovačevića “Ne uspeva sve, baš uvek” iz CentAF-a, koji je proglašen za najuspešniji dečji filmski klub.

Ostvarenjima mladih uzrasta od 15 do 19 godina dodeljene su sledeće nagrade: za najbolji scenario filmu Strahinje Savića “Krivo je pivo”, za najbolju kameru filmu Ksenije Vujačić-Mirski “Kroz otvor”, za najbolju montažu filmu Matije Milutinovića “Kako sam prestao da brinem i zavoleo san” i ekipi glumaca iz filma Luke Bursaća “Za sve su krivi američki filmovi” (svojevrstan rimejk Hičkokovog filma “Prozor u dvorište” iz 1954), svi u proizvodnji Centra za vizuelne komunikacije “Kvadrat” iz Beograda (mentori Svetlana i Zoran Popović).

Za najbolju animaciju u istom uzrastu nagrađen je film Katalin Đorđević i Aleksandre Berec “Kada porastem...”, a za najbolju režiju film Daniela Viga “Fatamorgana”, oba nastala u Gimnaziji za talentovane učenike “Boljai” iz Sente (mentori Mirko Pot i Gabor Međeri).

Priznanja je dobitnicima, đacima ili polaznicima filmskih radionica i njihovim mentorima, uručio dramaturg Miodrag Novaković, predsednik stručnog žirija u kome su bili i Donka Špiček, rediteljka Čarna Radoičić, novinarka Branka Kljajić, diplomirani filmski i televizijski režiser i bivši amater Nedeljko Despotović i slobodni filmski i televizijski radnik Petar Jakonić.

Odluku žirija čitao je Vladimir Anđelković, predsednik COAFS-a i Organizacionog odbora Revije, u čijem sastavu su bili Petar i Nada Ajduković, Vesna Golubović, Aleksandar Nedeljković, Siniša Mijatović i Dragiša Krstić, koji je uradio likovno i grafičko rešenje kataloga, gde su navedeni svi podaci o autorima i filmovima, klubovima i mentorima, uz vrlo studiozan kritički prikaz Miodraga Novakovića o dometima novih filmskih ostvarenja dece i mladih.

Predano i neposustalo organizovana, uz domaćinsku podršku beogradskog MJK (1998, 2002. i od 2004. redovno svake godine), 39. Revija je od 23. do 27. juna na desetak projekcija predstavila ukupno 28 filmova dece do 15 godina (17 u zvaničnom i 11 u informativnom programu) i 27 filmova mladih uzrasta od 15 do 19 godina (šest u zvaničnom i 21 u informativnom programu), svih rodova: dokumentarni, igrani, animirani i eksperimentalni film.

Pored navedenih, bila su tu i ostvarenja mladih autora iz OŠ “Aleksa Šantić” u Kaluđerici (“Kapadžija”, mentor Jadranka Bajić-Lupa), potom Studija crtanog filma - SCF ’98. iz Niša (mentori Zoran Stefanović, Slobodan Milošević, Sesil Gonar), niških osnovnih škola “Vožd Karađorđe”, “Stefan Nemanja” i “Sveti Sava” (mentori Goran Malović, Vesna Kocić, Mirjana Radojević), Gimnazije “Bora Stanković”, Medicinske škole “Doktor Milenko Hadžić” (mentor Ljiljana Jelenković), Administrativno-birotehničke škole (mentor Jelena Mladenović), Prehrambeno-hemijske škole (mentor Dušica Zlatanović), Srednje umetničke škole, kao i Regionalnog centra za mlade talente “Mihailo Pupin” iz Pančeva (mentor Ivan Rakidžić).

Samostalni autor Andrija Danilović iz Kosovske Mitrovice predstavio se filmom “Grafiti i mladi” (mentor Goran Danilović).

Ostvarenja duža od 10 minuta (za srednjoškolce - 20 minuta) predstavljena su van konkurencije u posebnim programima: “Filmovi dece iz Omoljice” (“Ivanovo” i “Šunka fest”), “Duži filmovi Strahinje Savića iz Beograda” (“Lisander” i “Riblja priča”), uz “Izbor nagrađenih filmova mladih od 15 do 19 godina sa prošlogodišnje revije”.

Povodom toga Vladimir Anđelković, predsednik COAFS-a, ističe da u Srbiji ne postoji slična manifestacija, pa je ovo prilika da se na jednom mestu vidi najveći deo produkcije najmlađih stvaralaca koja je 70-ih i 80-ih godina prošlog veka bila poznati i u svetu.

Neki od danas uspešnih reditelja, poput Srđana Karanovića i Mirjane Vukomanović, počeli su da se bave filmom u tom uzrastu.

Beograd je izabran za mesto održavanja Revije, jer je sa 150 osnovnih i 80 srednjih škola najveći potencijal, ali sa malim odzivom i skromnim rezultatima, smatra Anđelković.

Odabrani filmovi sa 39. Revije biće prikazani i u Pančevu, Knjaževcu, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu, Vranju, Smederevu, Lozoviku, Kovinu i drugim mestima Srbije.

Održavanje 39. Revije, za čije je učesnike bio organizovan i poseban program obilaska i upoznavanja Beograda, kao i niz stručnih razgovora sa članovima žirija i drugim sineastima, pomogli su Ministarstvo kulture Srbije i Gradska skupština Stari Grad, a godinama je to činio i Sekretarijat za kulturu grada Beograda.

Uoči 40. izdanja te manifestacije treba očekivati da im se pridruže i drugi zainteresovani za što uspešnije ostvarivanje programa te pedagoški, kulturološki i umetnički trajne i plemenite misije.

Dimitrije Stefanović

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav