Najuži izbor za Zlatni suncokret za 2023.
Knjige Nenada Šaponje, Igora Marojevića, Maje Iskre, Vladana Krečkovića i Bojana Krivokapića odabrane su u najuži izborn za nagradu “Zlatni suncokret” za 2023. godinu.
U najužem izboru su pesnička zbirka “Psihologija gravitacije” Nenada Šaponje (Prometej), zbirka priča “Granična stanja” Igora Marojevića (Dereta) i romani “Aperkat” Maje Iskre (LOM), “Večeras padaš sam” Vladana Krečkovića (PPM Enklava) i “Vila fazanka” Bojana Krivokapića (Arete).
Prema mišljenju žirija, koji čine Dragan Jovanović Danilov, Milica Vučković i Vladimir Gvozden (predsednik), knjige u najužem izboru predstavljaju uspešna ostvarenja koja na različite načine afirmišu domete savremene književnosti, a opsednuta su epohalnom činjenicom gubljenja iskustva, dostojanstva i, konačno, pražnjenjem smisla i jezika.
“Nenad Šaponja je, prateći dečaka u sebi, uspeo da baci pesničku kocku u kojoj su se na izuzetan način sabrali misaoni i jezički momenti, obeleženi onim starim, a ipak uvek novim pitanjem mesta pojedinca u negostoljubivom svetu. Igor Marojević je mirnim glasom ispisao pet napetih priča o stanjima i ne-mestima koja nas obeležavaju. Tako je još jednom na uverljiv način pokazao kako mi prelazimo granice i kako granice prolaze kroz nas”, naveo je žiri nagrade “Zlatni suncokret”, koji je u uži izbor uvrstio bio 20 knjiga odabranih od više od 150 prijavljenih na konkurs kompanije “Vital”.
Tri romana koja su uvrštena u najuži izbor, prema navodima žirija, primer su pripovedačke koncentracije i spremnosti da se beskompromisno ostvari ravnoteža između književnog postupka i tematskih izazova.
“Aperkat” je, kako je navedeno, dosledno ispripovedan roman o odrastanju i formiranju ranjene subjektivnosti tokom devedesetih godina, koja svoju pravu snagu nalazi u jeziku, odnosno u mogućnosti da se ispišu i na taj način možda pobede trenuci egzistencije obeleženi nasiljem. “Večeras padaš sam” je roman-drama sa lirskim i crnohumornim elementima o sveprisutnom, od društva i države tolerisanom paklu zelenašenja i dužničkog ropstva, o nasilju, o sferi rada, o kriminalu i o ljubavi, kao i o sudbini dvojice neobičnih mladića ukorenjenih u "vrednosti" sistema u kojem živimo. Pa ipak, dok se probijamo kroz zanimljivu kompoziciju romana, uviđamo da su njegovi junaci kadri da kroz figuru prijateljske ljubavi izbave svoje sudbine iz jednog takvog sveta, a možda i da mu podare smisao koji on sam olako odbacuje, a zatim očajnički i uglavnom bezuspešno pokušava iznova da ga pronađe. “Vila fazanka” je takođe roman o gubicima koji, kroz prizmu pripovedačeve empatije, postaju nove mogućnosti, ali tek u jednom naizgled zabačenom mikrosvetu na severu Vojvodine. Kroz vešto pripovedanje, očaranost običnim mestima i ogoljenom svakodnevicom postaje predmet uspešnog literarnog oneobičavanja, naveo je žiri u saopštenju.
Konkurs kompanije “Vital” bio je otvoren za književna ostvarenja na srpskom govornom području u žanrovima romana, pripovetke, poezije, književne kritike, eseja i književne publicistike.
Iz trke za nagradu povukao se iz užeg izbora pisac Vladimir Tabašević, navodeći privatni razlog, odnosno neslaganje zbog učešća Milice Vučković u žiriju.
Odluka o dobitniku biće saopštena do kraja januara. Nagrada, koja podrazumeva diplomu i novčani iznos, biće uručena tokom februara u Beogradu.
Nagradu “Zlatni suncokret” za 2022. godinu dobio je Vladimir Kecmanović za roman “Kad đavoli polete”, a najužem izboru bili su i poema “A htela sam” Maje Solar (PPM Enklava), pesnička zbirka “Filatelist” Nebojše Lapčevića (Narodna biblioteka "Stefan Prvovenčani") i romani “Klara, Klarisa” Marijane Čanak (Bulevar Books), koji je bio i u najužem izboru za NIN-ovu nagradu i “Astal tiš riba friš. Život pesnika: political nigredo” Slobodana Tišme (Nojzac).
Među dosadašnjim dobitnicima "Vitalove" nagrade su: Ivan V. Lalić, Rajko Petrov Nogo, Radoslav Petković, Milovan Danojlić, David Alabahari, Dragoslav Mihailović, Vojislav Karanović, Vladimir Tasić, Goran Petrović, Slobodan Vladušić, Uglješa Šajtinac, Drago Kekanović, Svetlana Slapšak, Enes Halilović, Milica Vučković i Dragan Velikić.
*Foto: Selena Pantović Bakić
(SEEcult.org)