• Search form

18.05.2015 | 12:34

Napetost današnjeg sveta

Napetost današnjeg sveta

Nova serija apstraktnih slika Ljubomira Vučinića biće predstavljena na izložbi “B A R O Q U E MMXV” u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, koja će biti otvorena 19. maja, u organizaciji ProArtOrg.

Vučinić novim slikama, kako je istakao istoričar umetnosti Sava Stepanov, čuva i hrani dignitet slike/slikarstva. Slikama velikog formata ujedno percipira i načinom ekspresivne apstrakcije emituje napetost današnjeg sveta.

Prema navodima Stepanova, duh ubrzanih promena i permenentna spoznaja stalno novih događanja primoravaju Vučinića na brzu reakciju, na nagle zaokrete, na stvaranje slike koja nastaje u dahu i koja deluje primarnim elementima, bez ikakvih dodatnih elaboracija. Takva autentično slikarska struktura pouzdanog hand made umetničkog porekla se, u vremenu globalne “ikonosfere”, izdvaja iz galimatijasa tehničkih, tehnoloških i umreženih elektronskih slika najrazličitijeg porekla, sadržaja i namera.

Vučinić je, kako je dodao Stepanov, senzibiliziran na duh i ritam ubrzanih promena: na permanentni priliv informacije, na stalno preoblikovanje aktuelnog sveta… U tom i takvom okruženju osnovna Vučinićeva namera jeste biti i ostati umetnik, sačuvati izvorne propozicije (različitih) medija kojim se bavi; osvojiti i sačuvati poziciju autoritativnog likovno-vizuelnog umetnika sa izraženom personalnošću.

Vučinićeve slike sazdane su od alijenacijskih, dramatičnih i traumatičnih sugestivnosti, ali i od spleta boje i poteza kojima je dosegnuta barokno estetizirana slikovnost, koja poseduje autentične pikturalne vrednosti koje pothranjuju uverenje o našoj duhovnoj supremaciji pred svim ovovremenskim tenzijama. U svemu tome Vučinić je, kako je dodao Stepanov, veoma ubedljiv, slikarski sugestivan. U tom ciklusu apstraktno-ekspresionističkih slika jasno je definisan jedan zaseban, sasvim personalizovan iskaz; svaka slika je označena i definisana umetnikovom prirodom, njegovom energijom, specifičnom ekspresijom koja se lako prenosi na posmatrača. A poštujući i ispoljavajući vlastitu prirodu Vučinić je dospeo – do prirode slike, do njene autentične (s)likovnosti.

Vučinić je proteklih nekoliko godina ostvario kontinuitet simultanog umetničkog delovanja: tokom 2013. je na novosadskim “Dunavskim dijalozima” izlagao prostornu instalaciju formiranu od geometrijskih grafičkih otisaka, potom je je na izložbi “Toward Better World” u Ženevi predstavio seriju ekspresionističkih apstraktnih slika, a u novobeogradskoj galeriji Blok, na izložbi “Digital Transfer”, monumentalne bilbordovske digital-print radove… Tokom 2014. godine u okviru somborske Likovne jeseni, te na izložbi “Slutnja, krv, nada” u bečkom Kunstlerhausu izlagao je tehno-instalacije.

Novu seriju apstraktnih slika, koje će izložiti u Magacinu, predstaviće potom i u novosadskoj galeriji Bel Art.

Rođen 1956. godine, Vučinić je završio osnovne i magistarske studije grafike na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na kojoj od 2005. godine radi kao vanredni profesor za crtež.

Zastupljen je na selektivnim i kustoskim izložbama koje prezentuju savremenu likovnu scenu Srbije u zemlji i inostranstvu, učesnik u relevantnim nacionalnim projektima. Nagrađivan je za autentičan doprinos likovnoj umetnosti.

Umetnički radovi Vučinića nalaze se u zbirkama i kolekcijama u Srbiji i inostranstvu

Izložba u Magacinu biće otvorena do 28. maja, a organizovana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r