• Search form

21.01.2016 | 22:55

Neprimereni ministar kulture

Neprimereni ministar kulture

Kandidatura istoričara Zlatka Hasanbegovića za novog hrvatskog ministra kulture izazvala je revolt dela javnosti koji podseća na njegove veze sa proustaškim političkim pokretima i izjave protiv antifašizma, zbog čega je za 22. januar zakazan i protest civilnog društva u centru Zagreba.

Hasanbegović, kandidat Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), bio je predsednik podmlatka Hrvatske čiste stranke prava (HČSP), a prethodno i  član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP) koji je još 50-ih godina 20. veka osnovao u Argentini Ante Pavelić. Novi ministar kulture, takođe, bio je i predsednik Nadzornog odbora Počasnog blajburškog voda, podsećaju hrvatski mediji i predstavnici kulturne javnosti, posebno navodeći njegove nedavne izjave o tome da antifašizam nije temelj hrvatske države i da je samo floskula koja nema utemeljenje u Ustavu.

Povodom kandidature Hasanbegovića za ministra kulture, Platforma 112, koja okuplja 70 organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom ljudskih prava, demokratizacijom i izgradnjom mira, organizuje 22. januara na Trgu sv. Marka kod Sabora protestni skup “Smrt slobode izražavanja”.

Platforma 112 je uputila i mandataru Tihomiru Oreškoviću otvoreno pismo u kojem navodi da je Hasanbegović “apsolutno neprimerena osoba za položaj” ministra kulture, pozivajući ga da povuče njegovu kandidaturu, a saborske zastupnike da mu uskrate poverenje.

Konstatujući da je Oreškovićeva vlada nedvosmisleno konzervativna, ali da postoje granice koje niko u demokratski uređenoj državi ne sme prekoračiti, Platforma 112 navela je da je Hasanbegovićevo negiranje vrednosti kao što je antifašizam apsolutno je nedopustivo.

“Javno izjaviti kako ‘antifašizam nije temelj ove države već floskula koja nema utemeljenje u ustavnom tekstu’, ili ‘…prema salonskim apologetima, bez obzira je li reč o konjunkturnim istoričarima ili 'subverzivnim' aktivistima na jaslama državnog budžeta i multinacionalnih korporacija, osećam samo prezir. Znate, samo je ovde moguće biti u isto vreme titoist, evroatlantist, liberal, rotarijanac, sledbenik ‘rodne ideologije’, tražiti progon tzv. homofoba i šepuriti se u povorci na 'Gay Prideu' ispod duginih boja’, a sličnih iskaza g. Hasanbegovića ima podosta, pokazuju kako je osoba koja će imati moć određivati ko će u kulturi i medijima dobijati sredstva isključiva, a time i nepodobna za vođenje područja u kojem je sloboda izražavanja ključna pretpostavka stvaralaštva”, navela je Platforma 112, podsećajući da je Hasanbegović u više navrata posprdno govorio o “ideologiji ljudskih prava”, pokazujući neverovatno neznanje o međunarodnom pravnom poretku i ključnoj tekovini civilizacije.

“Iskazao je i izraženu netrpeljivost prema zagovaranju ljudskih prava proglašavajući ga protivdržavnom aktivnostšću. Njegovo javno delovanje i kao predsednika Nadzornog odbora Počasnog blajburškog voda, i člana HOP-a, i kao istoričara čije izjave i tekstovi imaju malo veze sa istinom, a puno sa ostrašćenim revizionizmom, moraju biti nedvosmislena prepreka za imenovanje na čelnu poziciju Ministarstva kulture”, poručila je Platforma 112, koja je pozvala Oreškovića da povuče i kandidaturu Mija Crnoje za ministra branitelja zbog izjava da će, između ostalog, tražiti objavu “registra izdajnika Hrvatske”.

Orešković je, kako su podsetili pojedini mediji, izjavio u maju 2015. godine u emisiji “Otvoreno” HRT-a da je “Hrvatska oslobođena 1990. godine”, te da je “odbrambeni i oslobodilački rat iz 90-ih godina jedini rat u 20. veku iz kojeg su Hrvati izašli kao istinski pobednici. To je jedini temelj na kojem se treba graditi ova država. Duhovi i zlodusi iz prošlosti proizvodiće stalni društveni rascep beskrajne debate”, naveo je Hasanbegović, koji tvrdi i da se u Ustavu nigde ne pominje antifašizam, iako je hrvatski parlament 2005. godine, povodom 60-godišnjice pobede nad fašizmom, usvojio Deklaraciju o antifašizmu u kojoj se ističe da su vrednosti i visoki doprinos hrvatskog naroda u borbi protiv fašizma u Drugom svetskom ratu “ugrađene u temelje samostalne Republike Hrvatske, u izvorišnim osnovama Ustava Republike, kojima su afirmisane i Odluke Zemaljskog antifašističkog veća narodnog oslobođenja Hrvatske”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r