• Search form

30.11.2021 | 18:27

Nesvrstani u fokusu festivala Alternative film/video

Nesvrstani u fokusu festivala Alternative film/video

Festival avangardnog filma Alternative film/video prikazaće od 8. do 11. decembra u Domu kulture “Studentski grad” (DKSG) na Novom Beogradu više od 40 eksperimentalnih, alternativnih, ličnih, avangardnih i političkih filmova iz celog sveta, a tema ovogodišnjeg izdanja tog festivala su Nesvrstani.

Glavni kustosi programa, umetnički duo Doplgenger (Boško Prostran i Isidora Ilić), tražili su inspiraciju u Pokretu nesvrstanih i filmovima Trećeg sveta, a takmičarski program su organizovali u tri celine, svaku sa idejom dekolonizacije u centru.

Prvi program kritički preispituje dekolonizacijske borbe u XX veku i njihove narative suočava sa ličnim pričama i narodnim mitovima. Drugi program konceptualno pokušava da samom pogledu oduzme kolonizatorsku moć, da rastvori zapadnjačke predstave samog narativa i mesta gledaoca u njemu. Stereotipi i predrasude, medijski klišei i protokoli, teme su trećeg programa koji pokriva identitetske borbe dekolonizacije u savremenom imperijalizmu, naveo je Doplgenger.

Iako nikada nije postojao nesvrstani film pod tim nazivom, film Trećeg sveta nosio je imenitelj promene estetskog i političkog u režimu pokretnih slika. Imao je značajno mesto u procesu dekolonizacije. Bio je oružje i alatka za proizvođenje znanja. U filmskom pionirstvu tek oslobođenih zemalja Afrike, Azije i Latinske Amerike, kako ukazuje Doplgenger, nastaju specifični oslobađajući jezici koji bivaju crpljeni iz paramodernih fenomena kao što su pučka religija ili ritualna magija. Dominatni evropski posleratni filmski realizam utemeljen na individualnosti biva dekonstruisan antimimetičkom logikom narodnih priča i kolektivnim filmskim govorom.

"Pandemija je za tren zustavila čovečanstvo, naterala nas je da pokušamo da je razumemo i da se prilagodimo novoj stvarnosti. Blokovske podele odavno više nema, ali tu su druge. Prepandemijska 'normalnost' je već bila rascepljena – ispunjena pukotinama roda, klase, narodnosti, religije, razdvajanja, migracije i egzila. U izlasku iz pandemije svedočimo intenziviranje političkih sukoba, produbljivanje ekonomske nejednakosti i siromaštva, kontinuirano kolonijalno i ekološko nasilje. Da li je film oruđe u novim borbama oko nas, sredstvo za razumevanje društvenih, kulturnih i političkih promena ili je samo aparat koji ravnodušno beleži tragove vremena s kraja druge decenije 21. veka? Kakav je status slike koja misli budućnost? Da li se oslanja na dosadašnje audio-vizuelne i proizvodne kodove ili se usuđuje da misli van jezika, konstrušući novo saznanje i pomerajući horizonte?, naveo je Doplgenger povodom selekcije takmičarskog programa AFV-a, u kojem su i filmovi iz nesvrstanih zemalja poput Ekvadora, Čilea, Konga, Indije, Tajlanda... .

Festival će biti otvoren 8. decembra u Velikoj galeriji DKSG-a izložbom “Ovo nije rat: Oslobođenje duha i zemlje, u mastilu i na delu” kustoskinja Emilije Epštajn i Ane Knežević, nastale u saradnji DKSG i Muzeja afričke umetnosti. Izložba kreće od ikonične fotografije koja je zabeležila susret psihoanalitičara i filozofa sa Martinika Franca Fanona, lidera alžirske borbe za nezavisnost Omara Usedika i Zdravka Pečara, učesnika u zbivanjima i autora kapitalnog dela "Alžir do nezavisnosti” u kojem, kao istoričar i novinar, daje svoj, ali i kolektivni jugoslovenski doprinos toj velikoj borbi. Pored odabranih kadrova iz filma "Bitka za Alžir”, na izložbi će biti predstavljeni fotografski i dokumentarni materijali, časopisi, prepiske i publikacije iz fonda MAU kao svedočanstva aktivnog jugoslovenskog prisustva, odnosno učešća dr Zdravka Pečara, ali i Vede Zagorac, na prvim linijama borbe za dekolonizaciju Afrike.

Tradicionalni prateći program Jug-jugoistok selektora Grega de Kjura predstavlja nove filmske i video-radove nastale od juga do istoka Evrope,

“Zemlje koje se nalaze na ovom području klasifikovane su kao balkanske i mediteranske, kao i evropske i neevropske, ali one dele zajedničke istorijske i kulturne veze”, kaže Greg de Kjur. “Takođe im je zajednički niži profil u međunarodnom filmu, koji dolazi zbog nemara i nebrige dominantnih institucija i kustosa u zapadnoj Evropi i Severnoj Americi. Ovaj program kao takav predstavlja intervenciju. To je strategija za stvaranje produktivnih transnacionalnih veza i takođe metoda za mapiranje nove koncepcije Evrope za novu generaciju”, izjavio je De Kjur.

Festival će pratiti i radionica “Idu dani: film, sećanje i rad algoritma”, na kojoj će se, na primeru novog filma Igora Toholja, ispitivati mogućnosti automatizacije slike i zvuka, te rekonstrukcije sećanja na vlastitu prošlost, a vodiće je autori filma, producenti i umetnici iz Hrvatske Dinka Radonić i Ivan Rajković, kao i vizuelni umetnik Izvanredni Bob iz Beograda.

U završnici, 11. decembra, biće prikazani nagrađeni filmovi, a o najboljima će odlučiti međunarodni žiri u sastavu: Rim Šileh (Palestina/Belgija), Tomislav Šoban (Hrvatska) i Senka Domanović (Srbija).

U okviru pratećeg programa, Tomislav Šoban predstaviće se izborom svojih kratkih filmova, a Senka Domanović prikazaće celovečernji dokumentarac "Okupirani bioskop" koji je režirala 2018, dok će Rim Šileh predstaviti izbor fragmenata nastalih u poslednje četiri decenije o Palestini - od palestinskog revolucionarnog perioda 1968-82. godine do savremenih filmova i video-zapisa. Premijerno u Srbiji biće prikazan cenjen dokumentarac "Van kadra ili Revolucija do pobede" palestinskog autora Mohanada Jakubija. Taj film je meditacija o borbi palestinskog naroda da stvori filmove pod sopstvenim uslovima tokom 1960-ih i 1970-ih, sa uspostavljanjem Palestinske filmske jedinice kao dela PLO-a, a prikazuje arhivske filmove pronađene tokom Jakubijevog istraživanja bez presedana.

Pokrenut 1982. u Akademskom filmskom centru DKSG-a kao jugoslovenski festival, sa idejom da “zabeleži i teorijski definiše kretanja i da ukaže na istinske vrednosti i nove stvaralačke mogućnosti u oblasti alternativnog filma (eksperimentalni, istraživački, avangardni, lični film)”, Alternative film/video je prekinut ratom u Jugoslaviji početkom 1990-ih, a obnovljen je 2003. godine i uskoro je dobio međunarodni karakter, uspostavljajući pokidane veze u regionu i nastavljajući da bude spona među stvaraocima sa jugoslovenskog prostora.

Kao mesto susreta umetnika, teoretičara, kritičara i publike, cilj tog najstarijeg festivala eksperimentalnog i avangardnog filma u Srbiji i regionu jeste da zabeleži i teorijski definiše pokrete, promoviše konstruktivne vrednosti i podrži nove kreativne mogućnosti u vizuelnim medijima. Ideja “Alternative” se odnosi na stvaralaštvo koje ne spada u lake kategorizacije i koje deluje suprotno dominantnim komercijalnim i estetskim trendovima. Festival pruža uvid u trenutno stanje novih filmskih i video tendencija u regionu i svetu.

Festivalski sajt je alternativefilmvideo.rs, a program sa satnicom nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav