• Search form

26.02.2009 | 22:47

(Ne)zapažene rediteljke

Okrugli sto 37. FEST-a o rediteljkama jugoistočne Evrope, održan 26. februara u Sava centru, skrenuo je pažnju na niz filmskih autorki u regionu i njihovu specifičnu poetiku posvećenu najčešće fenomenima multikulturne istorije, potisnutog identiteta, posledicama ratova, migracija, egzila…

(Ne)zapažene rediteljke

Okrugli sto 37. FEST-a o rediteljkama jugoistočne Evrope, održan 26. februara u Sava centru, skrenuo je pažnju na niz filmskih autorki u regionu i njihovu specifičnu poetiku posvećenu najčešće fenomenima multikulturne istorije, potisnutog identiteta, posledicama ratova, migracija, egzila…

Zamišljen kao početak pratećeg programa FEST-a koji će svake godine imati drugu temu, povezanu s regionom jugoistočne Evrope, okrugli sto protekao je, međutim, bez prisustva autorki o kojima je reč, a kojih, prema rečima inicijatora te diskusije i kultnog srpskog reditelja Slobodana Šijana, ima za sada na spisku čak 68.

Iako je najavljen i na posebnoj konferenciji za novinare FEST-a, okrugli sto, međutim, nije privukao ni veću pažnju medija, a među učesnicima su bili i stručnjak za istočnoevropski film i filmski kritičar “Varajetija” Ron Holovej, moderator i uvodničar rasprave, zatim direktorka međunarodnog festivala ženskog filma u Dortmundu Zilke Johana Rebiger, savetnik nekoliko filmskih festivala (Go East, Berlinale…) Bernd Buder i šef katedre za filmske studije na Univerzitetu Sent Endrus Kostadina Jordanova.

Među učesnicima okruglog stola, koji je najvećim delom protekao u iscrpnim referatima četvoro gostiju, bili su i čuveni reditelj Dušan Makavejev i profesorke Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Nevena Daković i Milena Dragićević Šešić.

Kao zapažene rediteljke u regionu u izlaganjima svih učesnika pomenute su Teona Strugar Mitevska, Jasmila Žbanić, Aida Begić, Jesim Ustaoglu (Yesim), Mirjana Vukomanović, Hana Slak, Edita Sekiri, Marija Perović, Ibolja Fekete (Ibolya)…

Ukazano je i na rediteljke koje se bave kratkim, dokumentarnim i eksperimentalnim filmom, pa i videom, a profesorka Daković dodala je u raspravi da ne treba zaboraviti i rediteljke koje su se istakle na televiziji, poput Maje Uzelac, koja je i prisustvovala okruglom stolu.

Nevena Daković pomenula je i Andreu Štaku, koja je poreklom sa ovih prostora, iako živi i radi u Švajcarskoj, kao i Lidiju Zelenović, nagrađenu na 55. Festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma u Beogradu za film “My friends” o drugaricama koje se sreću posle 15 godina na svadbi.

Osim opšteg uverenja da se rad rediteljki u regionu mora više ceniti, u raspravi je ukazano i da borba rediteljki u zapadnoj Evropi govori o teškoćama “ženskog” filma uopšte. Takođe, s obzirom na teškoće pronalaženja novca za snimanje filma, posebno u uslovima globalne finansijske krize, u raspravi je ocenjeno da je ženama rediteljima u tom smislu sada još teže.

Na okruglom stolu prikazan je i kratki film Adrijane Stojković “Kuća” (Home), koji govori o bračnom paru koji naizgled obavlja uobičajene svakodnevne poslove - jede, zatim muž drema, žena plete, pa on popravlja sat, dok ona šije... Ta životna rutina dobija na kraju sasvim novu perspektivu - proširenjem kadra i prikazom ogromne školske sale u kojoj se nalazi njihova “kuća”, pored desetina ostalih izbegličkih sudbina.

Povodom okruglog stola organizovana je mini retrospektiva Soje Jovanović u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, ali je Šijan rekao da je na projekciji “Sumnjivog lica” 25. februara bilo svega šestoro gledalaca.

Napominjući da je Soja Jovanović jedina srpska rediteljka koja je imala konzistentniji opus, Šijan je rekao da je “Sumnjivo lice” odličan film i da nije zažalio što ga je ponovo gledao. Dodao je da filmovi Soje Jovanović najpre nisu ni bili tumačeni ispravno, odnosno gledani su kao svojevrsne adaptacije pozorišnih predstava, a tek kasnije je prepoznat i njihov filmski izraz.

Izlaganja sa okruglog stola biće objavljena u dvojezičnoj pubilikaciji.

Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r