Ničije dete pobednik Visbadena
Glavnu nagradu 15. Filmskog festivala goEast u Visbadenu osvojio je debitantski film “Ničije dete” Vuka Ršumovića iz Srbije, dok je nagradu za kulturnu različitost dobio dokumentarni film “Destinacija Serbistan” Želimira Žilnika.
Snažan, emotivan, višeslojan… pohvale su koje je međunarodni žiri 15. goEast festivala naveo za “Ničije dete”, srpsko-hrvatsku koprodukciju o dečaku iz Bosne i Hercegovine koji je odrastao sa vukovima, a dok ponovo postaje ljudsko biće, svet oko njega kreće se u suprotnom pravcu ulaskom u ratni vrtlog.
Nagradu za najbolji film, vrednu 10.000 evra, dodelio je žiri na čelu sa češkim producentom Pavelom Strnadom.
Žilniku je za novi dokumentarni film “Destinacija Serbistan” o azilantima u Srbiji, koji je pobedio na nedavnom Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkog filma, pripala nagrada za kulturnu različitost, vredna 4.000 evra.
Destinacija Serbistan
Kako je istakao žiri, Žilnikov film progovara o važnom pitanju čitave Evrope na veoma potresan, višeslojan način, reflektujući odnose Istoka i Zapada, Severa i Juga iz veoma neobične tačke gledišta.
Nagradu Visbadena za najboljeg reditelja, vrednu 7.500 evra, dobio je Ivan Ostrohovski (Ostrochovský) za slovačko-česki film “Koza”, koji je dobio i nagradu žirija FIPRESCI, a priča je o bivšem bokserskom šampionu koji se sada bori da sastavi kraj s krajem.
Posebne pohvale dobili su filmovi “Drifter” (Gabor Horcher) i “My Home” (Jiri Stejskal).
My Home
Iz Srbije je u takmičarskom programu učestvovao i dokumentarni film “Flotel Europa” Vladimira Tomića, koprodukcija sa Danskom, koji je upravo nagrađen na 12. Crossing Europe festivalu u Lincu, dok su iz Hrvatske prikazani u konkurenciji i filmovi “Goli” Tihe K. Gudac i “Kosac” Zvonimira Jurića.
Među filmovima u ostalim sekcijama bili su i “Spomenik Majklu Džeksonu” Darka Lungulova, “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” Marte Popivode, “Obični ljudi” Vladimira Perišića, te kratki filmovi “Sky Lines” Nadine Poulain i “Naše telo” Daneta Komljena, koprodukcija Bosne i Hercegovine, Nemačke i Srbije. U okviru retrospektivnog programa, prikazan je i film "Gorke trave" Žike Mitrovića iz 1967. godine.
Flotel Europa
Iz Hrvatske su prikazani i “Crnci” Gorana Devića i Zvonimira Jurića, “Muški film” Nebojše Slijepčevića, “Kokoš” Une Gunjak i “Tri” Gorana Devića, a iz BiH “Geto 59” i “Jedan dan na Drini” Ines Tanović, te “Kako sam zapalio Simona Bolivara” Igora Drljače.
Iz regiona su još prikazani i slovenački film “Put u raj” Blaža Završnika, kao i filmovi braće Manaki iz Makedonije, nastali između 1905. i 1923. godine.
Direktorka festivala goEast Gaby Babić izjavila je na završnoj ceremoniji da je posebno ponosna na ovogodišnju rekordnu posetu – gotovo 11.450 ljudi zainteresovanih za filmove iz centralne i istočne Evrope.
Festival je tematski bio pod snažnim uticajem rata u Ukrajini, a u cilju promovisanja dijaloga mladih ruskih i ukrajinskih autora, realizovan je pilot program “Mladi filmski autori za mir”.
(SEEcult.org)