• Search form

10.04.2012 | 22:48

NOarhiv - digitalizacija ideja

NOarhiv - digitalizacija ideja

Zagrebački Muzej savremene umetnosti najavio je od 17. aprila izložbu “NOarhiv” sa izborom radova tridesetak konceptualnih i neoavangardnih umetnika iz regiona - iz svoje zbirke i dokumentacije, kao i iz zbirki partnerskih muzeja iz Ljubljane, Novog Sada i Varšave.

Izložba je deo projekta “Digitalizacija ideja: arhivi konceptualnih i neoavangardnih umetničkih praksi”, čiju okosnicu čine zbirke i dokumentacija partnerskih institucija iz četiri grada.

Izložba obuhvata radove i publikacije Marine Abramović, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, Włodzimierza Borowskog, Vlaste Delimar, Nuše i Sreča Dragan, Čedomira Drče, Grupe Bosch + Bosch, Grupe Kod, Grupe OHO, Grupe šestorice autora,Vladimira Gudca, Ivana Ladislava Galete, Sanje Iveković, Željka Jermana, Tadeusza Kantora, Eustachya Kossakowskog, Edwarda Kraśinskog, Ratomira Kulića, Vlade Marteka, Slavka Matkovića, Ivana Picelja, Porodice bistrih potoka, Bogdanke Poznanović, Mladena Stilinovića, Josipa Stošića, Balinta Szombathya, Darka Šimičića i Slobodana Tišme.

Izbor radova sačinjen je na osnovu deset tematskih celina koje nastoje da argumentuju razloge za izvedbu javno dostupnih, digitalnih verzija umetničkih radova, intervencija, časopisa, publikacija i dokumentacije (Autorstvo i autorska prava, Original i kopija, Program i serija, Diseminacija, Protiv i bez publike, Ovde i sada, Događaj i njegov trag, Kako izbaciti dokumentarno iz dokumentacije, Subverzije i Nakon kraja).

Izložba "NOarhiv", čija je kustoskinja voditeljka biblioteke MSU Zagreb Jasna Jakšić, ravnopravno predstavlja originalne radove i dokumente, kao i sam digitalni arhiv, dajući na uvid celovite, digitalne verzije uz zaštićene izvore.

Projekat “Digitalizacija ideja: arhivi konceptualnih i neoavangardnih umetničkih praksi” inicirao je Muzej savremene umetnosti Zagreb, a okuplja i Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV), Modernu galeriju u Ljubljani i Muzej moderne umetnosti u Varšavi.

Središnji deo projekta je internet baza podataka u kojoj je okupljena i predstavljena digitalizovana građa iz zbirki, arhiva i biblioteka partnerskih muzeja, kao i privatnih arhiva. Reč je o uglavnom nekonvencionalnim umetnički radovima i publikacijama, koji su u vreme nastanka, od 60-ih do 80-ih godina 20. veka, nastojali da deluju izvan muzejskih postava i zatvorenosti staklenih vitrina. Danas njihova retkost i krhkost traži posebnu zaštitu, koja je uglavnom u suprotnosti s načelima koja su dovela do nastanka.

Digitalizovane celine obuhvataju arhivsku građu grupe Gorgona, Radne zajednice umetnika Podroom, Nove umetničke prakse i Galerije proširenih medija, te niz knjiga umetnika i umetničkih časopisa iz dokumentacije, zbirki i biblioteke MSU-a, arhiv Grupe OHO iz Moderne galerije u Ljubljani, zbirku konceptualne umetnosti MSUV i fotografski opus Eustachya Kossakowskog vezan uz zbivanja oko Galerije Foksal.

Kvalitetne reprodukcije trebalo bi da podstaknu interesovanje široke publike za razdoblja neoavangarde i konceptualizma, koja na prvi spomen asociraju na elitizam i hermetičnost. Takođe, cilj projekta je da ponudi što verniju i dostupniju informaciju iz koje će polaziti dalja istraživanja. Uz eseje i dokumentaciju predavanja, projekat “Digitalizacija ideja” donosi i interaktivni deo namenjen primarno mlađoj publici. Taj segment projekta trebalo bi da naglasi ponekad zanemareni element igre koji, u digitalnom kontekstu, može dati i dodatnu svežinu u otkrivanju priča iz arhiva.

Izložba "NOarhiv" u MSU Zagreb biće otvorena do 13. maja, a u okviru projekta “Digitalizacija ideja”, 21. aprila u Modernoj galeriji u Ljubljani biće održan seminar na tu temu, na kojem će učestvovati Florian Cramer, Laurence Rassel, Gerald Raunig, Aleksandra Sekulić i Richard Stallman, uz moderatorku Branku Ćurčić iz MSUV.

I MSUV je krajem 2011. godine predstavio projekat “Digitalizacija ideja” - izložbom “Primeri nevidljive umetnosti” sa izborom digitalizovanih umetničkih dela iz svoje Zbirke konceptualne umetnosti. Osim umetničkih radova, izložba je obuhvatila i brojnu dokumentarnu građu u vezi sa vojvođanskom konceptualnom i novomedijskom umetnošću autora/ki koji su bazirali rad na praksi deobjektivizacije i dematerijalizacije vlastitog rada - počev od 60-ih i 70-ih godina 20. veka do danas.

Projekat “Digitalizacija ideja” i izložba “NOarhiv” u MSU Zagreb, čiju je postavku osmislio Studio Bilić_Müller, ostvareni su uz podršku programa Kultura 2007-2013 Evropske unije, Ministarstva kulture Hrvatske, Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, Erste Fondacije i Artmentor fondacije iz Lucerna.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.