Nova regionalna književna nagrada - Štefica Cvek
Udruženje Pobunjene čitateljke, koje godinama već prati domaću i regionalnu književnu produkciju i interveniše u javne kulturne politike koje često zanemaruju žensko stvaralaštvo, dodeliće u januaru 2022. godine novoustanovljenu regionalnu književnu nagradu “Štefica Cvek”, koja je nastavak rada na afirmaciji ženskog i ostalih marginalizovanih stvaralaštava.
Nagrada je, prema rečima Pobunjenih čitateljki, nazvana prema liku iz romana Dubravke Ugrešić “Štefica Cvek u raljama života” ne samo zato što je Dubravka Ugrešić prva žena dobitnica NIN-ove nagrade, već zato što je u pitanju klasik jugoslovenske književnosti i neizostavni deo regionalne feminističke lektire.
Nagrada “Štefica Cvek”, za čiji su naziv Pobunjene čitateljke dobile odobrenje od same autorke tog kultnog romana, ustanovljena je kao regionalno priznanje, a ove godine pokrivaće BHSC govorno područje i sve prozne knjige koje su objavljene od 1. januara do 1. decembra 2021.
Osnivanje nagrade podrazumeva istraživanje regionalne književne produkcije i prikupljanje preporuka knjiga od pedesetak kulturnih radnica i radnika iz zemalja sa BHSC govornog područja – književnica/ka, kritičarki/a, novinarki/a, urednica/ka i drugih. Kako je reč o priznanju nekompetitivnog karaktera, Pobunjene čitateljke na osnovu obavljenog istraživanja i analize preporuka neće dodeliti samo jednu nagradu, već će napraviti izbor knjiga za koje smatraju da su vredne pažnje.
Fokus će biti na proznim ostvarenjima (romani i zbirke kratkih priča) pobunjene književnosti, odnosno književnosti koja se bavi ženskim, feminističkim i kvir temama (ili raznolikim temama pristupa na feministički i kvir način), ali su dobrodošla i dela manjinske, antikolonijalne ili neomarksističke književnosti, kao i dela koja su estetski inovativna.
Osnivanje nagrade “Štefica Cvek” podržali su USAID, Evropska unija, Nacionalna koalicija za decentralizaciju i Fondacija Jelena Šantić.
Udruženje Pobunjene čitateljke postoji od 2014. godine i čine ga književne kritičarke i druge radnice i radnici u kulturi čiji se rad vezuje za odgovoran, društveno-angažovani pristup književnosti. Misija tog udruženja je ohrabrivanje mladih kritičarki da svojim radom istupe u javnost i intervenišu u postjugoslovenskom književnom polju koje je često pod uticajem patrijarhalnih, seksističkih i nacionalističkih obrazaca.
(SEEcult.org)