• Search form

01.10.2013 | 15:28

Nova sezona Le Studija

Nova sezona Le Studija

Intimni teatar Le Studio nezavisnog pozorišta Kroz prozor # Fabrika, smešten na Dorćolu u Beogradu, započeće novu sezonu 4. oktobra političkom komedijom “Nemam da platim i neću da platim”.

To je jedna od tri predstave na repertoaru tog nesvakidašnjeg teatra, pored tragikomedije o 80-im "Jedan zarez nešto" i seksi kabarea "Chicago".

U novembru je predviđena premijera multimedijalne futurističke predstave "Transsibirska proza", koju su podržali švajcarska ambasada, SDC i Francuski institut u Beogradu.

Predstava “Nemam da platim i neću da platim”, kojom počinje nova sezona Le Studija, nastala je prema drami Darija Foa adaptiranoj u kontekst položaja radnika u Srbiji danas, kao nastavak nastojanja trupe Kroz prozor fabrika i Le Studija da, pored razvijanja i negovanja umetničkog u pozorištu, deluju i društveno odgovorno.

Premijerno izvedena krajem maja, ta predstava stvorena je kao rezultat vere u moć pozorišta da menja svest i podstiče na razmišljanje.

Delo je originalno nastalo u Italiji 70-ih godina 20. veka, kao satirična reakcija na tešku ekonomsku krizu tog vremena i loš položaj radničke klase. Iako je izvorno napisana kao komično delo, predstava ima i snažan element društvene kritike koji je upravo naglašen premeštenjem radnje u kontekst sa kojim gledalac u Srbiji može lakše da se poveže. Na taj način predstava ne tera samo na smeh, već i na razmišljanje.

Nezavisno pozorište Kroz prozor fabrika osnovano je 2008. godine u cilju razvoja i negovanja umetničkog u pozorištu, ali i društveno odgovornog delovanja i komunikacije s publikom o aktuelnim društvenim pitanjima.

Osnivači Kroz prozor fabrike, francuski reditelj Žan-Baptist Demarinji (Jean-Baptiste Demarigny) i scenografkinja Sanja Maljković, ujedno su i idejni tvorci teatra Le Studio, kojim su želeli da Beogradu pruže nešto potpuno drugačije i time promene pogled na to kakvu ulogu pozorišna umetnost može imati u društvu.

Teatar Le Studio (Venizelosova ulica 42) baziran je na konceptu art vivant - kako bi na francuskom rekli, odnosno na “živoj umetnosti”. Cilj umetničkog tima je da oživi predstavu, da je podeli sa publikom, a ne da je samo izvede pred njom.

Pozorište Le Studio razlikuje od ostalih i posebna atmosfera koju posetioci osete od trenutka kada zakorače u salu.

Prigušena svetla, svega tridesetak mesta, prijateljska i opuštena atmosfera, samo su neki od utisaka koji odlazak u to pozorište razlikuje od uobičajenog. Intimnost je još više podstaknuta time što scena nije odvojena od gledališta visinom koja nepovratno razdvaja dve ravni, dve dimenzije stvarnosti. To čini glumu posebnim poduhvatom, jer ne trpi repeticiju i odsutnost u bilo kom trenutku - publika može lako uvideti i osetiti čak i najsitniju grešku.

Još jedan, neuobičejeni moment večeri dolazi tik posle predstave, takođe u prostoru pozorišta, kada je publika pozvana da ostane na piću sa glumcima i umetničkim timom. Upoznajući se, razmenjujući ideje i utiske o predstavi, okupljeni u toj prijateljskoj atmosferi često ne žele da napuste pozorište, pa se druženje ponekad nastavi i do kasno u noć. Zbog toga je Le Studio pozorište zajednice.

Pored pozorišta, Kroz prozor Fabrika realizuje i edukativni  projekat “Studio novi teatar”, pokrenut sa idejom da približi u Srbiji nerazvijene pozorišne pristupe, uobičajene u Francuskoj, odakle i dolazi glavni pedagog i reditelj Demarinji. “Studio novi teatar” tako je pre tri godine otvorio prvi kurs mjuzikla u Srbiji, a pored toga nudi kurseve glume, glume na francuskom i pozorišta senki. Kursevi počinju u oktobru i otvoreni su za sve mlade i talentovane ljude.

Karte za predstave Le Studija mogu se rezervisati mejlom na lestudio.kpf@gmail.com ili telefonom na +381 64 187 1731, a informacije o repertoaru dostupne su na sajtu trupe Kroz prozor fabrika.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r