• Search form

30.09.2009 | 12:58

Nova sezona MSUV

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV), koji je nedavno postao trajni korisnik prostora u Dunavskoj, posle četiri decenije podstanarstva, otvara jesenju sezonu 1. oktobra izložbom grafika velikog formata italijanskog umetnika Mima Paladina (Mimmo), a od 6. oktobra predstaviće i "Psihogeografsko istraživanje" umetničkog para Raedle&Jeremić.

Nova sezona MSUV

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV), koji je nedavno postao trajni korisnik prostora u Dunavskoj, posle četiri decenije podstanarstva, otvara jesenju sezonu 1. oktobra izložbom grafika velikog formata italijanskog umetnika Mima Paladina (Mimmo), a od 6. oktobra predstaviće i "Psihogeografsko istraživanje" umetničkog para Raedle&Jeremić.

Izložba Paladina “Opera grafica” biće otvorena u novom (starom) izložbenom prostoru MSUV (bivši Muzej revolucije), a organizovana je u saradnji sa Obalnom galerijom Piran (Gallerie Costiere Pirano) u Sloveniji i Muzejom suvremene umjetnosti Istre.

Novosadska publika imaće priliku da vidi na izložbi Paladina pedesetak radova formata 200x123 centimetara, izvedenih različitim tehnikama od litografije do akvatinte.

Paladino na velikim grafičkim listovima, s prizorima snazne simbolike, možda najistaknutijim u njegovom grafičkom opusu, postiže “miran” suživot različitih postupaka: serigrafije, litografije, suve igle, bakroreza, ksilografije, akvatinte... Uspeva da sve njihove različite izražajne odlike usmeri ka zajedničkom cilju - tehničkim i formalnim rezultatima, koji su jedinstveni među sličnim poznatim iskustvima u savremenom umetničkom izražavanju, navela je kustoškinja zbirke crteža i grafike MSUV Svetlana Mladenov.

Slikar, vajar i grafičar Paladino, rođen u Paduli u južnoj Italiji 1948. godine, pripada ključnoj petorci italijanskih umetnika (Paladino, Enzo Cucchi, Sandro Chia, Francesco Clemente, Nicola De Maria) koji su na čelu sa teoretičarem Bonitom Olivom postavili temelje umetničkog pokreta transavangarde.

Paladinova istraživanja koja su obeležila evropsku i svetsku umetničku scenu od kraja 70-ih godina do danas okrenuta su ponovnom vraćanju slici i radosti slikanja, naglašenoj emocionalnosti, novoj ekspresiji, nomadizmu... U njima se, kako je istakla Svetlana Mladenov, sjedinjuju mitska i lična iskustva kroz neuhvatljivi jezik podsvesti i tela.

Paladinova dela privlače tajanstvenošću i nedokučivošću koju umetnik postiže tako što nikada direktno ne otkriva njihove sadržaje, već ih smešta u polje dvosmislenosti, te se ona čine uznemirujuća i uzbudljiva u sopstvenoj tišini.

MSUV je, inače, dobio rešenje o trajnom smeštaju u objektu u Dunavskoj 37, a izložbom Paladina, kako je istakao, ne nastavlja dobru međunarodnu i regionalnu saradnju, već se i predstavlja u novom svetlu, sa novim, znatno većim i konačno belim galerijskim prostorom, i to nakon punih 40 godina podstanarskog statusa.

Radove Paladina biće moguće pogledati do 1. novembra, a 6. oktobra u MSUV će biti otvorena i izložba "Psihogeografsko istraživanje" Rene Raedle i Vladana Jeremića koja predstavlja aktivnosti tog umetničkog para koncentrisanih u poslednjih sedam godina na osobenu praksu "estetizovane dokumentacije", sastavljene od medijski različito prezentovanih koncepata, projekata i radova koje su razvijali i realizovali.

Sam naslov izložbe “Psihogeografsko istraživanje” jasno referiše na letrističko-situacionistički neologizam "psihogeografija" i praksu situacionista koja u konkretnom slučaju podrazumeva transfer i prevođenje ove prakse u određenu geografsko - (prostorno - vremensko) - psihološku kategoriju. Izložba se bavi lociranjem i propitivanjem simptoma u društvu u kontekstu "ekonomske tranzicije" i uzročno-posledičnih poteza lokalno-globalnih politika.

U fokusu su marginalne, ugnjetene i prekarne strukture društva tj. one najfragilnije socijalne zone u kojima se sile moći sistema fatalno sudaraju.

Ističu se radovi koji se bave položajem romske zajednice u Srbiji: video "Belvil" (2009) - o nedavnom rušenju romskih kuća od strane beogradskih vlasti i protestima koji su potom usledili ispred gradske skupštine, projekti "Writing on the Sky" (2008) i "Under the Bridge" (2004); kao i radovi u kojima su protagonisti prodavci sa buvljih pijaca, prekarni radnici, ekonomski migranti i imigranti: "Serija spomenika - Nezaboravni trenuci u životu novobeogradskih radnika i radnica" (2007)", "Sendi" i "Horrorkatze Macht Terror" (2003) - koji se, između ostalog, bave i kritikom informatičko-komunikacijskog potencijala i prezasićenja.

U okviru izložbe, biće predstavjena i publikacija "Psihogeografsko istraživanje" u izdanju MSUV, s teorijskim tekstovima: Suzane Milevske (Skoplje), Sezgina Boynika (Helsinki), kustoškinje Gordane Nikolić i umetnika.

Raedle-Jeremic rade na zajedničkim projektima od 2002. godine, detektujući, istražujući i komentarišući stanja u različitim socijalnim okvirima, odnosno koristeći umetnost koriste kao jedan od mogućih formata za kritiku.

Za otvaranje izložbe u MSUV za posetioce iz Beograda obezbeđen je besplatan prevoz do Novog Sada, koji kreće 6. oktobra u 17.30 sati sa Studentskog trga, a zbog ograničenog broja mesta, potrebno je unapred potvrditi dolazak (birobeograd@gmail.com).

Sajt MSUV je www.msuv.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav