Nova vremena, novi modeli
Međunarodna konferencija o modelima upravljanja nezavisnih kulturnih centara, organizovana od 28. do 30. januara u Pekarni u Mariboru, posvećena je ulozi nezavisne kulture u razvoju društva, kako na globalnom, tako i na lokalnom nivou, a okuplja predstavnike nekih od najznačajnijih evropskih centara, kao što su berlinski UfaFabrik, Kaapeli iz Helsinkija, bečki WUK i Village Underground iz Londona, kao i organizacija, centara i mreža sa prostora bivše Jugoslavije.
Trodnevna konferencija “Nova vremena, novi modeli”, na kojoj će učestvovati i stručnjaci Phill Wood, Chris Torch i Bratko Bibič, biće fokusirana na inventivne, dinamične i održive modele upravljanja nezavisnim kulturnim centrima, a obezbediće, prema navodima organizatora, i prostor za poređenje situacije na zapadu i istoku Evrope, uz razmenu iskustava i najboljih praksi u toj oblasti.
Osnovno pitanje, na koje će učesnici pokušati da odgovore, odnosi se na mogućnosti unapređenja odnosa nezavisne kulture sa državnim/lokalnim vlastima i privatnim, biznis sektorom.
Konferenciju će otvoriti slovenačka ministarka kulture Majda Širca, a početnu temu o značaju saradnje nezavisnog i javnog sektora predstaviće Fazette Bordage (Institut des Villes), Eric Chevance (ArtFactories AutrespArts), Emina Višnić iz Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade i Marko Brumen iz Pekarne magdalenske mreže, koja je i domaćin skupa.
Ključno izlaganje prvog dana konferencije imaće Phil Wood iz britanske agencije za urbanu i kulturnu politiku Comedia, koji je posebno osvećen kreativnim mogućnostima transformacije post-industrijskih gradova, a govoriće na temu “Nova kreativna ekologija”.
Fokus drugog dana konferencije biće na načinima rukovođenja nezavisnim kulturnim centrima na Zapadnom Balkanu i zemljama EU, uz panel posvećen borbi za prostor(e) sa lokalnim vlastima.
Prema navodima organizatora, u bivšoj Jugoslaviji najveća prepreka bio je skup, neefikasan i nerazvijen sektor javnih institucija koji je zauzimao gotovo celu infrastrukturu sistema kulture. S druge strane, u takozvanim post-socijalističkim državama, a možda čak i više u “starim demokratijama”, prisutan je snažan neoliberalni pritisak na javni prostor. Tržišno orijentisane inicijative i industrija turizma prete da preuzmu urbane prostore vaniinstitucionalnih, progresivnih i otvorenih kulturnih i društvenih inicijativa...
Kao podsticaj raspravi, biće predstavljeni primeri ufaFabrik, Kaapelithedas, WUK-a, kao i Metelkove u Ljubljani i centra “Karlo Rojc” u Puli, koji su pokrenuti u bivšim kasarnama JNA.
Za 29. januar najavljena je i diskusija o iskustvima mreža kulturnih centara, kao što su Clubture iz Hrvatske, Vlabra’ccent i Magda iz Belgije, kao i projekat Visioni Urbane iz Italije.
Poslednji dan konferencije posvećen je novim modelima prakse, a kao studije slučaja biće predstavljeni Zagrebački centarzavisnu kulturu i mlade, Fructose iz Francuske, londonski Village Underground, novosadski CK13, kao i Quest Charleville Castle u prelepom dvorcu u Irskoj i riječka Molekula.
U okviru pratećeg programa, 29. januara biće prikazan film “Neko drugo vreme” (2006) Ane Lagator, u produkciji novosadske organizacije Kulturanova - vremeplov kroz neke od najbitnijih prostora za zabavu mladih u Novom Sadu, uključujući nekadašnju "Tribinu mladih", "Dvadesetčetvorku", "Žutu kuću"...
Konferenciju su organizovali Pekarna magdalenske mreže, Savez za Centar iz Hrvatske, evropska krovna mreža nezavisnih kulturnih centara Trans Europe Halles (TEH), Institute de Villes i platforma umetničkih centara Art Factories iz Francuske, a finansijski su je podržali Evropska kulturna fondacija (ECF) i gradske vlasti Maribora.
Sajt Pekarne je www.pekarna.org, a program konferencije nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)