• Search form

03.05.2011 | 11:19

Nove granice i prepreke

Fokus ovogodišnje proslave Svetskog dana slobode medija, 3. maja, usmeren je na takozvane medije 21. veka, odnosno internet i ostale digitalne platforme koje sve više preuzimaju ulogu klasičnih medija, pa je tako društvena mreža Twitter objavila da je ubijen Osama bin laden pre nego što je to zvanično saopštila Bela kuća.

Nove granice i prepreke

Fokus ovogodišnje proslave Svetskog dana slobode medija, 3. maja, usmeren je na takozvane medije 21. veka, odnosno internet i ostale digitalne platforme koje sve više preuzimaju ulogu klasičnih medija, pa je tako društvena mreža Twitter objavila da je ubijen Osama bin laden pre nego što je to zvanično saopštila Bela kuća.

Centralna konferencija UNESKO-a povodom Svetskog dana slobode medija organizovana je od 1. do 3. maja u Vašingtonu, na temu “Mediji 21. veka: Nove granice, nove prepreke”, a fokusirana je na potencijal digitalnih medija, kao i stvaranje novih formi novinarstva koje doprinose slobodi izražavanja, demokratskoj vladavini i održivom razvoju.

Konferencija u Njuzeumu je i prilika da zemlje članice UN reafirmišu opredeljenje za garantovanje slobode izražavanja na internetu, kao i da se organizacije civilnog društva, pojedinci i drugi relevantni akteri podsete na svoju centralnu ulogu u razvoju interneta kao globalnog javnog izvora informacija.

Dvadeset godina posle inicijative za ustanovljenje Svetskog dana slobode medija, odnosno usvajanja Vindhok deklaracije, dolazak digitalne revolucije i evolucija interneta, pojava novih formi medija i razvoj onlajn društvenih mreža - preobrazili su medijsku sliku sveta i učinili da mediji postanu 2011. godine nešto što se na konferenciji u Vindhoku 1991. godine nije moglo ni zamisliti, saopštio je UNESKO.

Razvoj interneta proširio je mogućnosti pojedinaca i grupa da isprobaju slobodu izražavanja i pravo da traže i dobiju informacije, što se smatra međunarodnim standardom u oblasti ljudskih prava. Nove medijske platforme praktično su omogućile svakom građaninu da komunicira sa širokom publikom, što najbolje ilustruju blogeri koji širom sveta predstavljaju novi izazov vlastima, objavljujući primere korupcije i postavljajući komentare posredstvom interneta.

Nove granice medija obogatile su izvore vesti i informisanja i preobrazile scenu koju su do sada činili štampani, elektronski mediji i novinske agencije. Ipak, kako je naveo UNESKO, stvorene su i nove barijere, uz pokušaje blokiranja, filtriranja i cenzurisanja informacija. Takođe, razvoj društvenih mreža i nova generacija mobilnih telefona doveli su i do novih strahovanja u vezi sa privatnošću i sigurnošću podataka njihovih korisnika.

Učesnici konferencije u Vašingtonu diskutuju o načinima promocije interneta i društvenih mreža kao platformi demokratske rasprave i građanske participacije, mogućnostima osnaženja blogera u produkciji sadržaja i smislenog učešća u unapređenju pristupa građana informacijama i razmeni ideja, kao i o mogućnostima unapređenja medijske i informacione pismenosti čitalaca, slušalaca i gledalaca, odnosno njihove obuke da dođu do informacije koja im je potrebna i kritički je evaluiraju.

Među temama konferencije je i uloga tradicionalnih medija u obezbeđivanju autentičnosti i potvrđivanju informacija distribuiranih posredstvom društvenih mreža.

Takođe, biće reči o mogućnostima osnaživanja marginalizovanih zajednica da pristupe informacijama kroz alate digitalne komunikacije, uključujući mobilne telefone.

Svetski dan slobode medija, 3. maj, obeležava se širom sveta podsećanjem na ubijene, zatvorene i progonjene novinare i disidente.

U okviru trodnevne konferencije UNESKO-a, biće uručena i nagrada Giljermo Kano, koju je dobio zatvoreni iranski novinar Ahmad Zeidabadi.

UNESKO će obeležiti i 4. maja u Njujorku 20 godina od Vindhok deklaracije o slobodi i pluralizmu medija, kojoj će posebno biti posvećena i regionalna konferencija o slobodi medija u Africi, a različite događaje organizuju i medijske organizacije širom sveta.

Povodom Svetskog dana slobode medija, pokrenut je poseban sajt u SAD www.wpfd2011.org, a korisni linkovi sa podacima o stanju medijskih sloboda širom sveta su www.article19.org, www.cpj.org, www.ifj.org, www.ifex.org, www.freemedia.at, www.osce.org/fom, www.rsf.org...

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.