Nove parole za željenu budućnost, uz napeto opuštanje
Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) organizovao je proteklog leta još jednu nesvakidašnju Mobilnu umetničku rezidenciju u selu Babe kod Sopota, koja je pod sloganom Babe i žabe okupila grupu umetnika koji su u različitim medijima realizovali radove na temu Nove parole za željenu budućnost, a njihova izložba biće priređena do kraja godine u sopotskom Centru za kulturu.
Pored referisanja na sam toponim, idiom “babe i žabe” sugeriše i na spajanje nespojivog, te na svesno nekritičko rušenje tabua i zabrana u polju savremene umetnosti, kao i otvorenost prema publici.
Ideja projekta, realizovanog u Alternativnom rezidencijalnom centru (ARC) “Dve babe”, polazi od metoda marketinških agencija koje, stvarajući reklamne parole, utiču na formiranje budućih ciljeva, snova i želja publike.
Stefana Savić, serija Razglednice, “Pozdrav iz Baba”
Moto rezidencije bio je “napeto opuštanje”, a fokusirana je na kratke, multimedijalne umetničke forme – likovne, književne, audio-vizuelne, pozorišne, fotografske, jezičke i druge “kalambure”, zarad definisanja željene budućnosti. Slobodne konstrukcije, formalno neuslovljene, deo su završnog Manifesta moguće budućnosti kao zajedničkog utopijskog rada, podstaknutog ličnim slobodama i lišenog svake istorijske pretencioznosti.
Učesnici sedme Mobilne umetničke rezidencije ZMUC-a bili su književnik, publicista i novinar Goran Gocić, fotografkinja Stefana Savić, modna aktivistkinja Marina Ilić, multimedijalna umetnica Vesna Vesić i Miomir Moca Jeremić, književnik Đorđe Gregović iz Crne Gore, te istoričarka umetnosti Maida Gruden kao kustoskinja.
Sprečeni su bili da učestvuju zbog ranije preuzetih obaveza i/ili pandemije – Goran Stojčetović, Marko Crnobrnja, Davor Dukić, Milica Vukelić, Katarina Švabić i Marko Kovačić.
Dok traju zalihe, Marina Ilić
21. vek zauvek! Miomir Moca Jeremić
Mobilne rezidencije, koncipirane kao multimedijalne kolonije, a regionalne po sastavu, interdisciplinarne su po viziji i eksperimentalne u definisanju novih umetničkih zajednica. ZMUC ih razvija od 2010. godine u Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji. Pored Tirane i Pentara (AL), Reževića, Blizikuća i Čelobrda (CG), pokretne kolonije su organizovane i u selima Karavukovo i Babe (Srbija).
U mobilnim rezidencijama je tokom deset godina u tri države učestvovalo više od 150 umetnika i autora u različitim medijima.
Gvozdeno more, Miomir Moca Jeremić
Stefana Savić, serija Razglednice, “Pozdrav iz Baba”
Teme dosadašnjih rezidencija bile su: Tabui u tranziciji, Jezik i zajednica, Gostoprimstvo – neprijateljstvo, Godišnji odmor za umetnike i radnike u kulturi, Doživotna sloboda, Muzej korupcije, Pisci kratke forme u formi, Disko Jugoslavija, Digitalne kompetencije, Co(w) working...
Ovogodišnja rezidencija održana je uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Međunarodnog fonda za pomoć organizacijama u kulturi i obrazovanju nemačkog Saveznog ministarstva inostranih poslova, Gete-Instituta i drugih partnera.
*Naslovna fotografija: Stefana Savić, serija Razglednice, “Pozdrav iz Baba”
(SEEcult.org)