Novi broj Mediantropa
Regionalni elektronski časopis “Mediantrop” nudi u novom, osmom broju niz priloga o filmu, pozorištu i drugim medijima i oblastima kojima se bavio ugledni kritičar, teoretičar i autor Ranko Munitić (1943-2009).
Veliki blok o filmu u novom broju “Mediantropa” počinje Munitićevim tekstom iz “beogradskih 60-ih” o američkom reditelju Todu Brauningu, pioniru “filma strave” koji je u svoje vreme bio neopravdano zapostavljen, pa su tek posle njegove smrti počeli pokašaji revalorizacije i studiozne analize njegovog rada.
Među prilozima u bloku posvećenom filmu izdvaja se i tekst hrvatskog dokumentariste i publiciste Nikole Strašeka “Po-etika dokumentarnog filma” u kojem anaizira različite pristupe dokumentarnom filmu kroz dela dvojice velikana filmske umetnosti – Vernera Hercoga i Krištofa Kišlovskog.
Strašek po izboru tema o filmu, društvu, politici i kulturi, poseduje onu vrstu kvaliteta koji je imao Munitić u svojim tridesetim godinama, pa ne slučajno njegov prvi tekst u "Mediantropu" govori o po-etici dokumentarnog filma, filmskog žanra koga je decenijama istraživao Munitić, navela je u uvodniku urednica tog časopisa Zorica Jevremović Munitić.
Hrvoje Turković, istaknuti teoretičar filma u Hrvatskoj, ulazi u "Mediantrop" temom kojom se Munitić decenijama jedini bavio u regiji – animacijom, tekstom o zagrebačkoj animaciji u poslednjih 20 godina, odnosno o obnovljenom radu u "Zagreb filmu".
Novi “Mediantrop” sadrži i dve filmske kritike Milana Vlajčića – o filmovima “Mali Budo” Danila Bećkovića i “Varvarima” Ivana Ikića.
Jela Krečič piše o delu znamenitog slovenačkog filmskog režisera Františeka Čapa koji je obeležio i jugoslovensku kinematografiju, a Goran Trenčovski dovodi u vezu delo Živka Činga i Danila Kiša, na filmskom i pozorišnom planu.
Irena Šentevska piše o višedecenijskoj borbi KPGT-a za fizički prostor za igranje predstava. Iako je prostor pronađen u prvoj srpskoj fabrici šećera, koja je u stečaju, i dalje ga je potrebno “braniti”…
Primož Jesenko upoznaje čitaoce “Mediantropa” sa delovanjem kultnog ljubljanskog kulturnog mesta “Viteške dvorane Križank”, njenim mnogostrukim teatarskim delanjima od 1955. do 1972, kao i sa istoriografskim pregledom ostvarenja svih važnih eksperimentalnih slovenačkih grupa tog vremena.
Vitomira Lončar iz Hrvatske piše o nastajanju gerile u hrvatskom teatru 2007. godine i njene četiri akcije koje su uključivale istupanje najhrabrijih teatrologa do 2012. godine.
V.d. upravnik i direktor Drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu Aleksandar Milosavljević autor je teksta “SNP kao tvrđava”, a Zlatko Paković piše o novoj kosovskoj dramaturgiji i njenom odnosu prema fenomenu nacionalnog oslobođenja u društvenom kontekstu, na primeru dramskih komada "Podrum" Iljira Đocaja, "Prst" Doruntine Baša, "Ubistvo jednog komarca" Dževdeta Bajraja, "Let iznad kosovskog pozorišta" Jetona Neziraja i "Kafana na raskršću" Visara Kruše, koji obuhvataju period od NATO bombardovanja 1999. do proglašenja nezavisnosti Kosova u februaru 2008.
“Mediantrop” sadrži i tekst Bojana Đorđeva o predstavi “Nije to crvena, to je krv” koja je nedavno premijerno postavio u Centru za kulturnu dekontaminaciju, kao i intervju sa makedonskom glumicom i režiserkom Zvezdom Angelovskom iz skopskog MNT-a.
Novi broj “Mediantropa” sadrži i intervju sa Strajom Krsmanovićem, koji je pre dve godine preuzeo funkciju privremenog direktora Umetničke galerije BiH - istanove koja i dalje ima nejasan status i suočava se sa nizom problema koji proističu iz tog pitanja.
Novi “Mediantrop” sadrži i tekst Ljubinke Trgovčević o knjizi kompozitorke Ivane Stefanović “Privatna priča: prema sadržaju jednog kofera” o istoriji njene porodice, kao i tekst Ivana Čolovića, etnologa, antropologa, i “filozofa vremena u kome živimo”, koji je napravio petotekst "Etnolog na sajmu knjiga" u vreme održavanja nedavnog 56. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, govoreći o ovdašnjem kulturnom ne-trenutku.
Sonja Leboš nastavlja da istražuje temu grad i žena, ženskost i urbanost, dok Marija Aleksandrović ukazuje na probleme romskog jezika u školama, piše o osobenostima romskog jezika sa više dijalekata, kao i o nemoći svih Roma da i sami sve te dijalekte razumeju.
Između ostalog, novi broj “Mediantropa” obuhvata i tekst Srđana Veljovića "Lep život kao eksces" povodom izložbe fotografija održane u Remontu, koji je iz tehničkih razloga izostao iz šestog broja tog časopisa.
Elektronski časopis “Mediantrop”, čija je redakcija regionalna, neguje sve medije kojima se bavio Ranko Munitić (film, strip, animacija, karikatura, televizija), ali i oblasti koje je istraživao (fantastika, gluma, jugoslovenska i srpska kinematografija). Namenjen je studentima fakulteta umetnosti, estetičarima, kulturolozima, etnolozima, antropolozima, teatrolozima, komunikolozima, filozofima umetnosti, a kako je regionalan u pristupu, svoju internacionalističku strategiju potvrđuje i u objavljivanju tekstova na južnoslovenskim jezicima (makedonski i slovenački), bez lektorisanja tekstova iz srodnih jezika (hrvatski, bosanski, crnogorski).
(SEEcult.org)