Novi pokušaj sprečavanja festivala Mirdita, dobar dan
Grupa od nekoliko desetina huligana pokušala je 30. maja da spreči nastavak festivala kosovske kulture “Mirdita, dobar dan” u Dorćol placu u Beogradu, ali su ih jake policijske snage rasterale, a učesnici i organizatori festivala bezbedno su napustili prostor u kojem je održan razgovor i projekcija filma.
Kao i prethodne večeri ispred Centra za kulturnu dekontaminaciju, u kojem je šesti festival “Mirdita, dobar dan” otvoren u prisustvu jakih snaga policije, demonstranti su skandirali “Srbija”, “Nema predaje” i slične poruke. Dok su učesnici i organizatori festivala bili zatvoreni u sali u Dorćol placu, pripadnici policije u opremi za razbijanje demonstracija rasterali su demonstrante, a prema saznanjima Radija Slobodna Evropa, reč je o pripadnicima navijačkih grupa.
Policija je blokirala okolne ulice, a nakon što su se huligani razišli, i većina učesnika festivala napustila je Dorćol plac.
Otvaranje festivala, CZKD, foto: Bojan Kovačević
Direktor festivala “Mirdita, dobar dan” Ivan Đurić izjavio je za N1 da učesnici programa “nisu imali u vidmom polju” učesnike protesta, a budući da ih je policija “stavila pod kontrolu”, nisu ni na koji način uticali na festivalske događaje. “Nisu uspeli da nas poremete”, rekao je Đurić, dodajući da je čuo da je bilo sukoba okupljenih sa policijom.
Prema njegovim rečima, takvi događaji su, nažalost, očekivani, jer se ponavljaju iz godine u godinu, a posledica su toga što se “ne ide dalje u normalnizaciji odnosa Beograda i Prištine”. Đurić je rekao da se ne može očekivati da će navijači biti prvi koji će prestati sa takvom retorikom ako se ona čuje i sa državnog vrha.
Festival će biti nastavljen kako je i planirano, poručio je Đurić, ističući da pripadnici policije “izuzetno profesionalno i saradljivo komuniciraju” sa organizatorima i nema zabrinutosti za bezbednost.
“Naša najveća briga je kako da naša poruka saradnje nadjača one koji se deru. To je naša najveća briga – kako da ekstremni glasovi budu utišani, a ne da ih čujemo i sa vrha vlasti”, rekao je Đurić.
Završen je i drugi dan festivala "Mirëdita, dobar dan"!
Uprkos pokušajima upada huligana, razgovarali smo o pitanju nestalih lica tokom rata na Kosovu, čitali ispovesti ljudi koji su ostali bez članova svojih porodica i imali priliku da pogledamo film "Ferdonija". pic.twitter.com/mKoaVNHPFc
— Inicijativa mladih za ljudska prava (@YIHRSerbia) May 30, 2019
U Dorćol planu je uoči incidenta održan razgovor o sećanju na nestale i prikazan dokumentarni film "Ferdonija" reditelja Gazmenda Bajrija - priča je o ženama koje su pre više od deceniju i po u ratu ostale bez sinova i supruga, koji se do danas vode kao nestali ili su ubijeni.
"Najvažnije je da ne krivimo jedni druge za ono što se desilo, onaj ko je kriv mora da bude poznat po imenu i prezimenu."#MDDfestival #mireditadobardan pic.twitter.com/sF3TWQxvFD
— Mirëdita, dobar dan festival (@MDDfestival) May 30, 2019
Festival je otvoren 29. maja u CZKD-u izložbom “Hajde da vodimo ljubav” Škumbina Tafilaja, koji je naslov tog rada izgovorio na srpskom i rekao da mu je “velika čast da bude u divnom gradu Beogradu”. Prikazan je i film "Hladni novembar" Ismeta Sijarine, čija se radnja dešava u periodu kada je raspad Jugoslavije već bio u punom zamahu, a kosovski Albanci bili su pod pritiskom da se opredele i naprave izbor: ko je pravi “patriota”, a ko “srpski špijun”?
Festivalski program obuhvata i promocije antologije savremene kosovske drame “Let iznad kosovskog pozorišta” i knjige “Istorija Kosova u istorijskim knjigama Kosova, Albanije, Srbije, Crne Gore i Makedonije”. Za završnicu 1. juna najavljen je koncert sastava Don’t listen to your neighbors iz Đakovice koji izvodi tradicionalnu albansku muziku sa džez elementima, te nastup DJ Matale (Linda Suhodolli) iz Prištine.
Festival “Mirëdita, dobar dan!” zamišljen je kao doprinos trajnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, a već šestu godinu prate ga tenzije, zbog čega se održava uglavnom uz jako prisustvo policije.
Festival je inspirisan velikim albanskim, kosovskim, beogradskim, jugoslovenskim i svetskim glumcem Bekimom Fehmiuom, kao simbolom i jedinstva i raskola, ali i mogućnost povezivanja dva kulturna prostora u celinu.
Ulaz na sve festivalske programe je besplatan, a organizuju ga Inicijativa mladih za ljudska prava i Građanske inicijative iz Beograda, te Integra iz Prištine, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo na Kosovu (KFOS), Fonda Rockfeller Brothers (RBF) i Ministarstva kulture, omladine i sporta Kosova.
Festivalski sajt je mireditadobardan.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)