Novi prostori, nove mogućnosti
Međunarodna konferencija “Novi prostori – nove mogućnosti” biće održana 4. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu, u organizaciji Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) koja tim skupom, u saradnji sa Transeuropa Festivalom, namerava da lokalne borbe za društvene i kulturne centre stavi u širi globalni kontekst borbe za javna dobra.
Asocijacija NKSS tom konferencijom nastavlja napore da se od Magacina u Kraljevića Marka formira kulturni centar za programe nezavisnih grupa i pojedinaca u oblasti savremene kulture i umetnosti na principima otvorenosti i dostupnosti prostora velikom broju kulturnih radnika, zajedničkog rada, deljenja prostora i stvaranja podsticajnog okruženja za kulturnu produkciju.
Konferencija će otvoriti diskusiju o alternativnim i inovativnim modelima funkcionisanja i donošenja odluka u prostorima za nezavisnu kulturu, a biće reči i o pravno-proceduralnim teškoćama u njihovom formiranju, ekonomskoj održivosti i mogućnostima oslanjanja na sopstvene resurse.
Prvi panel na temu “Novi prostori kulturne produkcije” okupiće učesnike iz Srbije i sveta koji će govoriti o različitim pristupima korišćenju, osvajanju i upotrebi prostora, a najavljeni su Sally Abu Bakr (Ramala, Palestina), Elof Hellström (Cyklopen, Stokholm), Lorenzo Romito (Stalker Collective, Venecija), Ma Yongfeng (Peking) i Ivan Velisavljević (Beograd).
Biće reči o temama u rasponu od preuređenja već postojećih, praznih ili neadekvatno iskorišćenih objekata, preko izgradnje potpuno novih namenskih multifunkcionalnih centara, do korišćenja javnog prostora za izvođenje programa. Učesnici će govoriti i o poziciji države u rešavanju problema nedostatka prostora, oslanjanju na sopstvene resurse i mogućnostima “uradi sam” pristupa, rizicima nelegalnog prisvajanja prostora, kao i načinima da se jednom formirani centar održi funkcionalnim. Baviće se i potencijalom takvih prostora za stvaranje novih odnosa među korisnicima i uticajem koji to može imati na širu društvenu promenu.
Razgovor će biti na engleskom, a moderiraće ga Radomir Lazović (NKSS).
Magacin u Kraljevića Marka
Drugi panel posvećen je regionalnoj sceni, a na temu “Kakav nezavisni kulturni centar nam treba?” govoriće: Mitja Bravhar (Kino Šiška, Ljubljana), Emina Višnić (Pogon, Zagreb), Iskra Geshoska (Jadro, Skoplje) i Milica Pekić (Asocijacija NKSS).
U Beogradu je u prethodnom periodu postojalo nekoliko inicijativa za formiranje nezavisnih kulturnih ili društvenih centara, a različite taktike u borbi za prostor - od pregovaranja sa vlasnicima ili državom, do skvotiranja napuštenih prostora, doveli su i do različitih ambicija za korišćenje i funkcionisanje prostora, kao i uticaja na zajednicu i širu javnost ili društvo.
Kakva vrsta nezavisnog kulturnog centra - glavno pitanje panela, biće postavljeno kulturnim radnicima iz regiona, koji su imali iskustva u formiranju i vođenju takvih centara.
Diskusija je organizovana u kontekstu borbe NKSS za osnivanje kulturnog centra Magacin po novom modelu, s obzirom da već godinama tavori u sivoj zoni nezainteresovanosti gradskih institucija, od čije efikasnosti zavisi njegova egzitencija.
Panel će biti na srpskom jeziku, a moderiraće ga Dobrica Veselinović (NKSS).
Konferencija Asocijacije NKSS, organizovana uz podršku Hajnrih Bel fondacije, deo je programa međunarodnog Transevropa festivala “Beyond the Fragments” koji će biti održan u Beogradu od 1. do 5. oktobra.
Kroz četiri tematske celine - Nove političke forme i pokreti, Alternativna ekonomija, Zajednička dobra i Migracije i mobilnost, Transeuropa festival će internacionalnom selekcijom učesnika i različitim programskim formama, pokrenuti dijalog o dominatnim problemima sa kojima su suočeni danas Evropa i svet, kao i mogućim alternativama.
Polje promišljanja i delovanja učesnika okrenuto je kritici savremenog društva i politike, a teži uspostavljanju pravednijih društvenih odnosa, raspodeli političke moći, borbi za jednakost, i ostvarivanju ljudskih i građanskih prava u kontekstu globalne krize, razvojnih ekonomija, migracija, ali i novih političkih formi i pokreta.
Transeuropa festival će prvi put od kako postoji biti održan samo u jednom gradu, a odluku o promeni dosadašnje prakse jednodnevnih istovremenih događaja u nekoliko gradova u Evropi doneli su inicijatori te ideje - krovna organizacija Evropske alternative, čije je delovanje usmereno na promociju demokratije, jednakosti i prevazilaženje nacionalnih granica.
Publiku očekuje bogat debatni, filmski, izložbeni program, ali i niz radionica i šetnji kroz grad.
Festival se realizuje u partnerstvu s kolektivom Ministarstvo prostora iz Beograda, čiji članovi već godinama pokreću i promišljaju pitanja razvoja grada.
Svi programi Transeuropa festivala otvoreni su za javnost i besplatni, a detalje zainteresovani mogu naći na festivalskom sajtu transeuropafestival.eu
Celokupan program nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)