• Search form

01.10.2009 | 09:23

Novi sastanak platforme Za kulturne politike

Pokušaj debatnog kruga Za kulturne politike - politika kulture u Novom Sadu da uspostavi proteklih meseci dijalog s gradskim vlastima o neophodnoj promeni strategije gradske kulturne politike završen je bez rezultata, pa je novi sastanak svih zainteresovanih zakazan za 3. oktobar u Kino sali Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV).

Novi sastanak platforme Za kulturne politike

Pokušaj debatnog kruga Za kulturne politike - politika kulture u Novom Sadu da uspostavi proteklih meseci dijalog s gradskim vlastima o neophodnoj promeni strategije gradske kulturne politike završen je bez rezultata, pa je novi sastanak svih zainteresovanih zakazan za 3. oktobar u Kino sali Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV).

Tema sastanka biće razmatranje novih strategije grupe Zakulturnepolitike.net, nakon pokušaja uspostavljanja dijaloga sa Gradskom upravom, a pokretači te inicijative očekuju da će učesnici predlozima i komentarima doprineti da ne zamre energija kojom je pokrenuto definisanje neophodnog preokreta u kulturnoj politici i praksi Novog Sada.

Prema navodima Radne grupe platforme Za kulturne politike, koja okuplja umetnička i kulturna udruženja, umetnike, radnike u kulturi, nezavisne istrazivače i predstavnike trećeg sektora Novog Sada, protekle javne tribine pokazale su meru nezadovoljstva gradskom kulturnom politikom, a kao rezultat medijskog pritiska na Gradsku upravu, nakon tribine održane 30. jula na temu “To što ih ignorišemo ne znači da će činjenice nestati', usledio je poziv člana Gradskog veća zaduženog za kulturu Andreja Bursaća za razgovor, na koji je otišao Zoran Pantelić i postignuta je saglasnost da započne dijalog.

Radna grupa je, kao najurgentnije, izdvojila nekoliko primera koji dovode do “suženog prostora za kreativnu kulturnu i umetničku praksu u Novom Sadu, a u prilog su manifestacionoj, festivalskoj i kaleidoskopskoj ‘kulturnoj industriji’ za koju se izdvajaju enormna sredstva poreskih obveznika”.

Prema navodima Radne grupe, to su “praksa monopolizma i privilegovanih subjekata, poput Exit d.o.o., kojeg je gradonačelnik Igor Pavličić u više izjava u medijima proglasio za jedinu relevatnu kulturnu ustanovu Novog Sada, zatim netransparetno trošenje budžetskih sredstava Grada u oblasti kulture - sa jedne strane, drastične restrikcije i ukidanje programskih sredstava, a sa druge povećavanje dotacija privilegovanim institucijama, te neodgovorno trošenje na promašene poduhvate, tipa ‘Eko park’ i slično”.

Takođe, ukazano je na “izostanak kriterijuma i evidencije u vezi korišćenja javnih prostora Grada od strane različitih subjekata - političkih partija, privatnih firmi, zanatlija, kulturnih organizacija i pojedinaca - uz pretnje da će se jedino kulturnim ustanovama prostori uskratiti (gradonačelnikovo apostrofiranje ‘raznih Art klinika’)”.

Smatrajući da je tek nakon rešavanja tih pitanja moguće pristupiti preformulaciji kulturne politike, Radna grupa je konstatovala da je situacija apsurdna - umesto da komercijalna kultura, na priredbama gde učestvuju najtiražniji svetski performeri, donosi prihode, njeni menadžeri zahtevaju i dobijaju enormna budžetska sredstva i to pretežno vanrednim i post festum odlukama političke vrhuške.

“Svako ko prati ovakav, gotovo nadrealan sled zbivanja, zaključuje da je reč ili o guranju političkih funkcionera pod reflkektore, da se slikaju sa pomenutim performerima, nadajući da će im to doprineti rejtingu, ili je pak reč o manipulaciji sredstvima iz budžeta, uz izbegavanja podnošenja preciznih troškovnika”, navela je Radna grupa.

Predstavnici Radne grupe (Olivera Radovanović, Ivana Inđin, Silvia Dražić i Zoran Pantelić) otišli su tim povodom 24. septembra na razgovor sa članom Gradskog veća Bursaćem, ali taj planirani početak dijaloga, međutim, nije doneo ništa od očekivanih rezultata, jer je, kako je navedeno, suočavanje sa problemima izgebnuto.

Predstavnici Radne grupe predali su Bursaću, pomoćniku gradonačelnika Vladimiru Kopiclu i načelnici za kulturu pri gradskoj upravi Tijani Pavlov, predlog tema i stavova o kojima smatraju da treba da razgovarati (transparentnosti rada gradske uprave, uključivanju trećeg sektora u izradu dugoročne strategije u oblasti kulture te ravnopravnom tretiranju nezavisnih aktera u oblasti kulture), a formulisani su i metodi i ciljevi tog dijaloga.

Predstavnici Grada su, međutim, prema navodima Radne grupe, izbegavali tokom susreta da razgovaraju o tom predlogu.

“Dvočasovni razgovor nije razmotrio ni jednu od tema predloženih za dijalog. Umesto uočavanja konkretnih pitanja i rasprave, predstavnici vlasti su kroz demagogiju, kroz uopštene priče o ‘Novom Sadu, evropskom gradu...’, o složenosti njihovog posla, te sopstvenom umetničkom kredibilitetu, nemilice baratajući opštim mestima, pokušali da razvodne i minimalizuju probleme sa kojim se suočava treći sektor (nezavisna scena, druga scena, itd) i s druge strane, da stvari predstave tako kao da se na rešavanju ovih problema već uveliko radi (valjda ‘under cover’)”, navela je Radna grupa platforme Za kulturne politike.

Prema njenim navodima, prisutna gospoda ili nisu raspoložena, ili ovlašćena, ili kompetentna, da vode raspravu o dva meseca izlaganim problemima kulture Novog Sada, kako na javnim tribinama, sajtu, tako i u desetinama medija - taktika koja je demonstrirana bila je usmerena samo na amortizaciju i ignorisanje svega do sada izrečenog.

Stoga je za 3. oktobar u 11 sati u MSUV zakazan novi sastanak svih zainteresovanih učesnika dosadašnjih tribina i autora koji su pisali priloge za sajt Zakulturnepolitike.net

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav