O vanvremenosti i savremenosti kamena
Muzej savremene umetnosti u Beogradu organizuje 1. marta stručni skup “O kamenu – vanvremenost i savremenost”, povodom izložbe “Ćutanje kamena” autorke Rajke Bošković u Legatu Čolaković, a osmišljen je u nameri da ukaže na dimenziju vanvremenosti, ali i savremenosti kamena, kroz njegovo sagledavanje ne samo kao prvobitne tvari, nego i kao materijala podsticajanog za umetničko oblikovanje kroz čitavu istoriju ljudske civilizacije.
Stručnjaci iz različitih oblasti, pre svega istorije i teorije umetnosti, likovnih i primenjenih umetnosti, kao i iz arheologije, geologije, petrologije, geomorfologije, konzervacije i etnologije, govoriće o vrednosti kamena u prirodi, svakodnevnom životu i umetnosti, i o njegovom značaju u ljudskom postojanju od kamenog doba do danas.
Između ostalog, biće reči o lepoti kamena (dr Kristina Šarić, petrolog), prirodi kamena (Tatjana Milić Babić), kamenim putokazima (dr Josip Šarić, arheolog), odnosu prema kamenu u savremenoj skulpturi (Goran Čpajak, vajar), površini kamena (prof. dr Vladan Martinović, vajar), kamenu i boji (mr Petar Vujošević, slikar – mozaičar), konzervaciji kamena (Desimir Tanović, konzervator; Aleksa Jelikić, hemičar), kamenu u geonaleđu (dr Srđan Belij, geomorfolog), kamenu kao inspiraciji za skulpturu (mr Marko Vukša, vajar)…
O (sa)vremenosti kamena govoriće autorka izložbe “Ćutanje kamena” dr Rajka Bošković, muzejski savetnik i kustoskinja Zbirke skulpture MSUB-a.
Đorđije Crnčević, Dve glave
Izložba “Ćutanje kamena” u Galeriji-legatu Čolakovića obuhvata 33 rada u kamenu iz Zbirke skulpture MSUB-a, čiji su autori neki od najznačajnijih srpskih vajara 20. veka, kao i vajara iz bivših jugoslovenskih republika.
Momčilo Krković, Sećanje na Maču Pikču, 1974.
Izložba je priređena sa idejom da istakne mogućnosti umetničkog izraza kamena; prikaže neka od najznačajnijih dostignuća u modernoj i savremenoj umetnosti kojima je sam kamen bio podsticaj za oblikovanje; kao i da ukaže na biće kamena, njegovu vanvremenost, ali i savremenost kao materijala u skulpturi.
Među učesnicima izložbe su: Dušan Jovanović Đukin, Sreten Stojanović, Risto Stijović, Vojin Bakić, Olga Jančić, Vida Jocić, Jovan Kratohvil, Đorđije Crnčević, Aleksandar Zarin, Milun Vidić, Momčilo Krković, Angelina Gatalica, Radivoj Subotički, Nandor Glid, Jelena Jovanović, Nebojša Mitrić, Kolјa Milunović, Milica Ribnikar, Miodrag Damnjanović, Sava Sandić, Frano Kršinić, Lojze Dolinar i Pavle Pavao Perić.
Ideja izložbe je predstavlјena kroz tri celine, od kojih prva, Zemlјa/kamen/tlo, ukazuje na kamen kao mogućnost oblikovanja tla. Drugom celinom, Telo/čovek/dvoje, ističe se suštinsko svojstvo kamena – jezgrovitost i kompaktnost; dok se trećom celinom, nazvanom Lice/ličnost/lik, daje uvid u mogućnosti prikaza čoveka na tri načina – kroz ličenje, karakter i tip ličnosti – u materijalu kamena, koji je shvaćen kao iskonska tvar – zgusnuće vremena/prostora/materije.
Izložba je otvorena do 13. marta.
Program skupa sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)