• Search form

28.02.2012 | 20:45

Obeležen jubilej NBS

Obeležen jubilej NBS

Narodna biblioteka Srbije obeležila je 180 godina postojanja u prisustvu državnih zvaničnika, a na centralnoj svečanosti 28. februara tradicionalno je proglasila i najbolju knjigu protekle godine - roman “Mein Kampf” Svetislava Basare, u izdanju Lagune, koji je bio i među 25 najčitanijih knjiga 2011. godine u javnim biobliotekama u Srbiji.

Nešto više od mesec dana nakon što je Vlada Srbije smenila dugogodišnjeg upravnika NBS Sretena Ugričića - zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca, Narodna biblioteka ugostila je premijera Mirka Cvetkovića, ministre Predraga Markovića i Rasima Ljajića, kao i predstavnike verskih zajednica, kulturnih ustanova, univerziteta...

V.d. direktora Dejan Ristić izrazio je uverenje da će naredni period “obeležiti povećanje stručnih i infrastukturnih kapaciteta NBS, kao i njene suštinske modernizacije".

Premijer Cvetković rekao je da će Vlada Srbije nastaviti da podržava delatnost NBS čije je dvovekovno trajanje, kako je istakao, “obeležilo konstantno unapređivanje i prikupljanje fondova knjiga, ali i stradanje tokom Drugog svetskog rata”. Puč biblioteke pratio je i puč same države", rekao je Cvetković.

Jedna od najstarijih kulturnih institucija u Srbiji, NBS danas sadrži oko pet miliona primeraka bibliotečkog materijala i najveća je ustanova te vrste na Balkanu, a godišnje dobija oko 20.000 novih naslova. Usluge NBS, koja je prošle godine ponovo otvorila vrata za čitaoce, posle gotovo četvorogodišnje rekonstrukcije enterijera, dnevno koristi oko hiljadu ljudi, a elektronske usluge više od 8.000 korisnika iz zemlje i sveta, što je godišnje više od tri miliona.

Digitalna NBS obuhvata milion dokumenata, uključujući i Miroslavljevo jevanđelje iz 12. veka.

Tradicionalno povodom Dana NBS proglašena je i najbolja među 25 najčitanijih knjiga protekle godine u mreži javnih biblioteka, a ta titula pripala je Basarinom romanu provokativnog naslova “Mein Kampf” jednoglasnom odlukom žirija.

Mein Kampf”, koji je bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu, daje oštar i beskompromisan presek društvenih stvarnosti - "sliku srpskog fašizma" i njegovu genealogiju od druge polovine 20. veka do danas. U skladu sa tim, fenomeni koje Basara zahvata tim romanom karakteristični su za ovdašnju svakodnevicu: pogubna ideologija, opšta korumpiranost, društvena degradiranost, nesposobnost političara, koristoljublje, mahinacije farmaceutske industrije, društvena hipokrizija...

Basarin roman bio je 17. po čitanosti među 25 najčitanijih knjiga prošle godine, na osnovu podataka prikupljenih iz oko 130 javnih biblioteka. Basara je na toj listi zastupljen i knjigom “Početak bune protiv dahija”, u izdanju Derete, koja se našla na devetom mestu, a među prvih pet su “RingišpilJelene Bačić Alimpić, “Smrt je neprovjerena glasinaEmira Kusturice, “Konstantinovo raskršćeDejana Stojiljkovića, “Zauvek u scru” Vesne Dedić Milojević i “Ono što oduvek želišGordane Ćirjanić.

Prošle godine nagrada za najbolju knjigu dodeljena je za 2012. godinu romanu “PredatorVladimira Arsenijevića, u izdanju Samizdata B92 (2008), koga nema medju 25 najčitanijih u 2011.

Jubilarih 180 godina NBS je obeležila dvodnevnim programom koji je obuhvatio izložbe, prezentacije, koncerte, radionice i predavanja, kao i promotivni spot i film.

NBS je nedavno bila u centru pažnje javnosti povodom vladine odluke da na telefonskoj sednici smeni Sretena Ugričića, zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca povodom teksta crnogorskog pisca i novinara Andreja Nikolaidisa o proslavi 20 godina Republike Srpske koji je izazvao burne reakcije u javnosti.

Vlada Srbije imenovala je 26. januara za v.d. direktora NBS istoričara Dejana Ristića, a Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva zahvalilo je u saopštenju Ugričiću za “postignute rezultate u prethodnom desetogodišnjem periodu”. Nakon smene Ugričića, Forum pisaca zatražio je od vlade da ukine tu odluku, a Ustavnom sudu je predložio da pokrene postupak ocene njene ustavnosti. Taj zahtev Foruma pisaca potpisalo je više od hiljadu umetnika, kulturnih radnika, intelektualaca i građana iz zemlje, regiona i sveta.

NBS je, inače, u septembru 2011. godine ponovo otvorila vrata za korisnike, nakon četvorogodišnje rekonstrukcije enterijera sa pratećim instalacijama, koja je koštala oko 430 miliona dinara, a započeta je u oktobru 2007. godine i simbolično završena 24. maja 2011. godine, na Dan slovenske pismenosti i kulture. To je prvo ozbiljnije ulaganje u održavanje zdanja NBS na Vračaru od otvaranja 1973.

NBS je osnovana 28. februara 1832. godine, a već 1941. raspolagala je fondom od oko 300.000 knjiga, 1.390 rukopisnih knjiga, povelja i drugih spisa (više od 100 na pergamentu) iz 12, 13. i 14. veka i kasnije. Raspolagala je i zbirkama turskih rukopisa, starih štampanih knjiga (više od 200) od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina. Takođe, tu su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one koje su štampane u susednim zemljama, zatim kompletne biblioteke Vuka Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića, P.M. Šafarika i dr.

U očekivanju početka Drugog svetskog rata, 1. aprila 1941. godine, sve je bilo spremno za evakuaciju. Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisi posebno u 38 (svaki je bio težak oko 80 kg), a stari časopisi u 22 sanduka. Međutim, ministar prosvete M. Trifunović zabranio je 3. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredio da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.

Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 6. aprila u 16 časova i izgorela je do temelja.

Nova zgrada NBS na Vračaru svečano je otvorena 6. aprila 1973. godine.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav