Obnovljen Muzej 25. maj
Muzej Jugoslavije, povodom završetka poslednje faze radova na zgradi Muzeja 25. maj, organizuje 8. novembra multimedijalni događaj “Obnova 2.0”, kojim će predstaviti publici arhitektonsku, kulturnu, društveno-istorijsku, spomeničku i umetničku vrednost Muzeja 25. maj.
Prisutnima će biti omogućeno da se putem animacija upoznaju sa sadržajem depoa MJ, da na određen način zavire u njih i bace pogled na nasumičan izbor predmeta koji se tamo čuvaju. Format događaja sugeriše okrenutost budućnosti, a muzejska zgrada će uz pomoć animacije i doslovno oživeti.
Muzej 25. maj, koji je nekada bio mesto odakle se obraćalo prvenstveno mladima, vremenom je postao eksponat po sebi, jedinstven trag istorijiskih zbivanja, a kako ističe MJ, posetioci će otkriti da se u njemu kriju i mnogobrojna blaga novije prošlosti.
Multimedijalni događaj “Obnova 2.0”, koji će otvoriti direktorka MJ Neda Knežević i ministarka kulture i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković, sastoji se iz dva segmenta, sa kompleksnim animacijama i pokretnom grafikom, koji su nastali korišćenjem građe MJ. Dok prvi segment potencira zgradu Muzeja 25. maj kao istaknuti primer arhitekture, estetike, umetnosti i kulture, ali i entuzijazma grupe ljudi da stvaraju građevine koje će postati autentičan svedok duha vremena, drugi prezentuje animirane predmete iz muzejske kolekcije, organizovane u četiri celine, koje predstavljaju četiri muzejska depoa.
Muzej 25. maj, arhitekte Mihaila Mike Jankovića, otvoren je 1962. godine. Koncipiran je kao delo visoke moderne i redak je primer total dizajna u arhitekturi Beograda. U integrisanom pristupu oblikovanju lokacije, eksterijera i enterijera, pored arhitekte učestvovali su i drugi eminentni jugoslovenski likovni i primenjeni umetnici. Prvobitna funkcija Muzeja 25. maj od osnivanja do danas nije se promenila – reč je o javnoj ustanovi sa izložbenim prostorom u kojem se organizuju stalne i povremene izložbe. Danas se ubraja u reprezentativnija ostvarenja posleratne jugoslovenske arhitekture i jedan je od ukupno četiri objekta koji se nalaze u kompleksu Muzeja Jugoslavije.
Proces tehničke revitalizacije zgrade Muzeja 25. maj u skladu sa savremenim potrebama i najvišim standardima zaštite originalnog rešenja započet je 2018. godine. Poslednja faza obnove, započeta 2022. i završena u 2023. godini, izvedena je prema projektu arhitekte Dejana Todorovića, a obuhvatila je radove na restauraciji i konzervaciji fasada i pristupnih platoa. Sve intervencije urađene su uz maksimalno poštovanje autentičnog izgleda i materijalnosti Muzeja 25. maj, a novi ugrađeni materijali i sistemi značajno će doprineti očuvanju ovog objekta i ispunjenju njegove osnovne funkcije baštinjenja kulturnih dobara, navedeno je u saopštenju.
Prve dve faze radova (termotehničke instalacije i uređenje enterijera) završene su zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture, dok su radovi na trećoj fazi (restauraciji fasade i pristupnih platoa, kao i uređenju zelene površine) finansirani iz zajma kod Banke za razvoj Saveta Evrope, namenjenog ulaganjima u infrastrukturu u ustanovama kulture. Tim sredstvima upravljalo je Ministarstvo za javna ulaganja Srbije.
*Fotografije: Danilo Mataruga
(SEEcult.org)