Od učenika do učitelja
Projekat Ostrva (Islands) udruženja Bazaart, posvećen afirmisanju drame u obrazovanju, organizuje 8. decembra u Parobrodu novu tribinu, ovoga puta na temu “Od učenika do učitelja: Šta uče oni koji uče našu decu”.
“Svi želimo za našu decu kvalitetno obrazovanje i vaspitanje, zasnovano na savremenim programima usmerenim na dete i učenika, utemeljeno u moralnim i kulturnim vrednostima i sprovedeno u demokratski uređenoj i socijalno odgovornoj školi. To nisu samo naše želje, već pravo građana Srbije normirano Zakonom”, naveli su organizatori.
Kakva će stvarno biti škola i kako će naša deca učiti u njoj, u velikoj meri zavisi od toga što uče oni koji se školuju da postanu učitelji i nastavnici. Koliko su programi za obrazovanje budućih prosvetnih radnika savremeni? Jesu li usmereni na studente? Da li prepoznaju moral i kulturne vrednosti kao oblast učenja? Kako pripremaju vaspitače i nastavnike da razvijaju demokratiju i socijalnu odgovornost? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici tribine.
Vizija obrazovanja izneta u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (2009, 2011) i Zakonu o visokom obrazovanju (2014), kao i u Strategiji razvoja obrazovanja u Srbiji do 2020+ (2012), zahteva da visoke škole i fakulteti u Srbiji uvode programske i metodičke inovacije. Neki to čine brže i spremnije, neki sa više oklevanja. Iako deluju u istoj državi i po istom zakonskom okviru, škole i fakulteti za obrazovne profesije imaju veoma različite kurikulume. Dramsko obrazovanje nije zastupljeno u svim studijskim programima, a i pristup i iskustvo su različiti: drama se i dalje često vidi samo kao vannastavna aktivnost i teško zadobija mesto u učionici.
Prema istraživanju Pedagoškog društva Srbije, do 94% zaposlenih vaspitača i nastavnika smatra da primena drame ima blagotvoran uticaj na kvalitet nastave: odgovori potvrđuju da drama u obrazovanju doprinosi aktivnom uključivanju učenika, unapređuje motivaciju i ljubav prema učenju, podstiče trajno pamćenje gradiva, razvija partnerstvo u učenju i stvara odnos poverenja i saradnje u zajednici učenika i nastavnika.
Međutim, manje od petine (18%) obrazovnog kadra u Srbiji tokom studija stiče znanja potrebna za primenu drame u procesima učenja.
Bazaart je na šestu tribinu projekta “Ostrva” pozvao stoga “učenike” i “učitelje” - sadašnje i bivše studente, direktore i profesore visokoškolskih ustanova širom Srbije, koje obrazuju vaspitače, nastavnike i stručne saradnike u školama.
Tribinu će voditi dr Marina Milivojević-Mađarev.
Urednički tim čine: Ljubica Beljanski Ristić (CEDEUM), dr Milan Mađarev (VŠSSOV u Kikindi), Nataša Milojević (Bazaart) i mr Sunčica Milosavljević, glavna i odgovorna urednica, programska direktorka Bazaarta.
Projekat “Ostrva” se već godinu dana sa uspehom odvija u Beogradu, Zrenjaninu, Nišu, Smederevu i drugim gradovima, sa ciljem povezivanja važnih činilaca u oblasti drame i obrazovanja u Srbiji, unapređenja obrazovno-vaspitne prakse i približavanja obrazovanja potrebama građana i društva.
(SEEcult.org)