• Search form

09.02.2016 | 14:43

Odbor za kulturu i informisanje odbio izmene Zakona o kulturi

Odbor za kulturu i informisanje odbio izmene Zakona o kulturi

Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije nije prihvatio 9. februara Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi u načelu, nakon duže rasprave, u kojoj su učestvovali i predstavnici reprezentativnih udruženja u kulturi i Nacionalnog saveta za kulturu (NSK), kao i Ministarstva kulture i informisanja - u ime predlagača.

Članovi Odbora za kulturu i informisanje odbili su većinom glasova predlog tog zakona, saopšteno je posle sednice tog skupštinskog tela na kojoj su kritike na predložena rešenja uputili i pojedini poslanice vladajuće većine.

U raspravi se čulo da bi predložene izmene i dopune Zakona o kulturi dovele do ukidanja priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi i statusa ustanova kulture od nacionalnog značaja, smanjila ovlašćenja NSK, koji je ranije i sam izneo niz primedbi, centralizovala izbor direktora ustanova i dodatno pogoršala položaj samostalnih umetnika.

Predsednica Odbora, poslanica Demokratske stranke Vesna Marjanović, pozvala je vladu da povuče predloženi zakon sa dnevnog reda, a u suprotnom, uputila je poziv poslanicima skupštinske većine da usvoje sve amandmane koji su podneti kako bi bio popravljen.

Nakon sednice Odbora, Vesna Marjanović pozvala je ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca da podnese ostavku, jer pored mnogih dosadašnjih propusta, kako je rekla novinarima, nije u mogućnosti ni da obezbedi podršku parlamentarne većine.

U ime Ministarstva kulture i informisanja, Predlog izmena i dopuna Zakona o kulturi branili su sekretar Igor Jovčić i viši savetnik Predrag Blagojević koji su podsetili na dosadašnji proces njegove izrade i ukazali na osnovne izmene koje su predložene.

Jovičić je rekao da je predloženi zakona prošao celokupnu proceduru - od javne rasprave do javnog slušanja, te da su od 201 predloga za izmene prvog nacrta, koja su podnela 74 predlagača, prihvaćene izmene u 17 članova, uključujući i izmene u pet članova koje je predložio NSK.

Blagojević je podsetio da je krovni zakon o kulturi u primeni već pet godina, dodajući da se suštinske izmene odnose na promenu onih odredbi koje nisu primenlјive u praksi. Osnovne izmene odnose se na načela kulturnog razvoja, opšti interes u kulturi, definisanje kulturne delatnosti, priznanja za vrhunski doprinos u kulturi, NSK, proceduru za izbor direktora ustanova kulture, sklapanje ugovora o radu do tri godine, ustanove kulture od nacionalnog značaja, javne konkurse za finansiranje projekata u kulturi i samostalne umetnike i reprezentativna udruženja.

Predložena rešenja kritikovao je u raspravi, osim članova Odbora iz DS i SDS, i poslanik Socijalističke partije Srbije i filmski reditelj Srđan Dragojević, koji je za predloženo ukidanje priznanja za doprinos nacionalnoj kulturi rekao da je štetno i da predstavlja  pokazatelj neosetljivosti predlagača za struku.

Izmene i dopune krovnog Zakona o kulturi u Srbiji naći će se pred poslanicima nakon više od pola godine od kako su ušle u skupštinsku proceduru i više od godinu dana od burne javne rasprave koja neformalno još traje, s obzirom na brojne proteste umetnika, kulturih radnika i apele NSK. Nedavno je pokrenuta i onlajn peticija grupe od 50 uglednih kulturnih radnika i umetnika, koje je podržalo u međuvremenu više od 1.200 potpisnika, koji se protive ukidanju priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi i izražavaju podršku primedbama NSK koje su u više navrata upućene na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi.

Članovi Odbora za kulturu i informisanje razmotrili su na sednici i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o obaveznom primerku publikacija u načelu, koji su prihvatili većinom glasova, kao i predloge odluka o utvrđivanju Prostorno kulturno-istorijske celine Kompleksa Vojno-tehničkog zavoda u Kragujevcu za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja i o utvrđivanju granica zaštićene okoline i mera zaštite prostorno kulturno-istorijske celine “Gradsko jezgro Sremskih Karlovaca”, nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r