Odlaze dinosaurusi
Atraktivna izložba Prirodnjačkog muzeja u Beogradu "Dinosaurusi Argentine - džinovi Patagonije" otvorena je još samo naredne nedelje u Impuls holu, a od polovine juna do sada je privukla oko 135.000 posetilaca iz Srbije i regiona. Zbog velikog interesovanja, ta izložba, kao jedna od najposećenijih prirodnjačkih postavki do sada u Srbiji i regionu, produžena je bila do 21. marta. Prvobitno je trebalo da traje do 15. januara.
Atraktivna izložba Prirodnjačkog muzeja u Beogradu "Dinosaurusi Argentine - džinovi Patagonije" otvorena je još samo naredne nedelje u Impuls holu, a od polovine juna do sada je privukla oko 135.000 posetilaca iz Srbije i regiona.
Zbog velikog interesovanja, ta izložba, kao jedna od najposećenijih prirodnjačkih postavki do sada u Srbiji i regionu, produžena je bila do 21. marta. Prvobitno je trebalo da traje do 15. januara.
Prema navodima Prirodnjačkog muzeja, kojem je to najveći izlozbeni projekat od njegovog nastanka, u pregovorima sa autorima iz Argentine - Grupo Kultural, dogovoreno je da izložba dinosaurusa ostane u Beogradu još dva meseca kako bi je mogli posetiti svi zainteresovani.
Na izložbi "Dinosaurusi Argentine" predstavljeno je dvadesetak vrsta tih praistorijskih životinja, uključujući nekoliko rekonstruisanih kompletnih skeleta, među kojima su i krvoločni mesojed Giganotosaurus, dugačak 14 metara, biljojed Rebbachisaurus (17 metara) i Carnotaurus (7,5 metara).
Među ukupno četrdesetak eksponata su i jaja, lobanje, gnezda mladunaca, kosti... i drugi delovi skeleta dinosaurusa, koji spadaju među najveće i najstarije na planeti, a otkriveni su i iskopani u Argentini krajem 20. veka.
Predstavljene su i replike nađenih otisaka stopa dinosaurusa, uz rekonstrukciju života.
Izložba je i veliki multimedijalni projekat s projekcijama autentičnih filmova o iskopavanjima i istraživanjima dinosaurusa.
Putujuću izložbu dinosaurusa iz Patagonije videlo je za protekle dve godine u svetu više od milion ljudi - gostovala je i u SAD, Izraelu, Italiji, Rumuniji i Mađarskoj.
Uporedo sa izložbom dinosaurusa, u Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu u toku je i izložba “I bi svetlost” Tanje Milić Babić, kustosa petrologa i saradnika Muzeja Aleksandra Lukovića, koja predstavlja drago i poludrago kamenje, poznate minerale Trepče, kamene jastuke, argeološke dragulje iz rimskog doba, silifikovano drvo nađeno sa mamutom nedavno iskopanim u Kostolcu, čuveni srpski mermer sa Venčaca, retke, postojane i ukrasne stene, vulkansko i nebesko kamenje i druge geološke zanimljivosti iz jedne od najstarijih zbirki u muzeju.
Oko 300 izloženih eksponata minerala i stena potiču iz Srbije, ali i udaljenih krajeva sveta, a izložba je otvorena do 25. aprila i moguće ju je obići besplatno sa kupljenom ulaznicom izložbe dinosaurusa.
Izložba džinova Patagonije biće zatvorena 21. marta u 19 časova.
Organizovana je uz podršku Ministarstva kulture Srbije i Rajfajzen banke.
Sajt Prirodnjačkog muzeja je www.nhmbeo.rs
(SEEcult.org)