• Search form

23.11.2012 | 10:11

Odnos čoveka i mašine

Odnos čoveka i mašine

Festival Limit u Domu omladine, posvećen izvođačkim umetnostima, predstavio je i nesvakidašnju interaktivnu instalaciju umetničkog kolektiva ILLUMAT iz Nemačke, kojima se u toj akciji ispitavanja pitanje odnosa čoveka i mašine pridružila i grupa beogradskih umetnika.

Pretvarajući reči u slike, ILLUMAT (automat za ilustracije), predstavlja autentičnu simbiozu teksta i slike, koja daje odnosu čovek i mašina nov kontekst. Kroz tu neobičnu i interaktivnu instalaciju beogradskoj publici predstavljaju se od 22. do 25. novembra Alexander von Knorre, Stefanie Heidler, Elise Richter i Matthias Lehmann, kojima su se pridružili i Dragana Branković, Mane Radmanović, Manja Radić Mitrović, EmaEmaEma i Bojana Petković.

ILLUMAT funkcioniše tako što se zapiše želja na kupon, a potom sa novčanicama po izboru ubacuje u automat. Ubrzo se sa automata može podići ilustracija na zadatu temu.

Unutar mašine su zapravo sakriveni umetnici, koji želje i reči zainteresovanih pretvaraju u individualne crteže, nastale kao plod umetnikove mašte i anonimne pisane reči.

ILLUMAT je namenjen svim starosnim i socijalnim grupama i raduje se radoznaloj, zabavnoj i kreativnoj publici.

Alexander von Knorre rođen je 1982. godine u Magdeburgu, a studirao je vizuelnu umetnost na Bauhaus univerzitetu i jedan je od osnivača umetničkog kolektiva ILLUMAT. Bavi se ilustracijom knjiga za decu i omladinu, a živi i radi u Vajmaru.

Stefanie Heidler rođena je 1985. u Karl-Marks-Stadtu, a takođe se školovala na Bauhausu u Vajmaru, gde se 2010. pridružila kolektivu ILLUMAT. Bavi se vizuelnom umetnošću i grafičkim dizajnom.

I Elise Richter, rođena 1986. godine u Drezdenu, studirala je arhiteklturu na Bauhausu, a od 2010. radi kao scenografkinja i kostimografkinja u Drezdenu. U ILLUMATU je od 2009. godine.

Matthias Lehman, rođen 1983.godine u Geri, studirao je u Drezdenu i intenzivno se bavi ilustracijom.

Dragana Branković, rođena 1982. godine u Vršcu, diplomirala je slobodnu umetnost na Bauhausu, a potom je dobila stipendiju za Rusiju, gde je bila na I.E.Repin Institutu, a potom na Universdade Federal de Minas Gerais u Brazilu. Izražava se u različitim medijima, a najčešće kroz interaktivne instalacije. Učestvovala je na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu

Mane Radmanović, rođen 1976. u Beogradu, vizuelni je umetnik i grafički dizajner. Školovao se na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti i na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu. Osnivač je studija za grafički dizajn Studio PURE. Njegovi radovi su objavljivani u magazinima Print i Icon. Izlagao je na samostalnim i brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Radmanovićeva interesovanja vezana su za vizuelne umetnosti i eksperimentisanje u grafičkom dizajnu.

Manja Radić Mitrović, rođena 1982. godine u Beogradu, diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti, a intezivno se bavi ilustracijom (pretežno za decu). Ilustrovala je i objavila više od 20 knjiga za decu i sarađivala je sa nekoliko dečjih časopisa. Autorka je brenda NJAMA Arts & Crafts. Redovno učestvuje na Zlatnom peru u Beogradu i na Bijenalu ilustracije u Bratislavi, kao i na brojnim grupnim izložbama.

EmaEmaEma je mlada vizuelna umetnica iz Beograda koja se bavi prenošenjem svojih snova i maštarija u realnost, kroz različite medije. Crtanje je neki vid meditacije kroz koji raste i uči. Učestvovala je na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Bojana Petković, rođena 1982. u Beogradu, završila je grafiku na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, bavi se i video radom, animacijom i performansom. Izlagala je u Americi, Italiji, Poljskoj, Jermeniji, Hrvatskoj i Srbiji i učestvovala na niz video festivala, radionica i rezidencijalnih programa. Do sada je imala četiri samostalne izložbe. Od 2010. sarađuje sa Kids Patć festivalom, a radi i produkciju, koordinaciju i organizaciju Grafičke kolonije mladih u Bukovičkoj banji, namenjene mladim umetnicima i dizajnerima.

ILLUMAT je izložen u holu Doma omladine u okviru drugog izdanja festivala Limit, čija je najveća zvezda Raimund Hoge, dramaturg i najbliži saradnik slavne Pine Bauš u njenim najplodnijim godinama.

U spektakularnoj “Noći performansa” predstaviće se 24. novembra umetnici Miljana Babić, Stipe Kostanić, Bojana Radulović, Alen Sinkauz i Nenad Sinkauz, Miroslav Piškulić, Via Negativa i Uroš Kaurin.

Festivalski program obuhvata i promociju knjige “Javni teatar između tržišta i demokratije” jednog od najpoznatijih tetarologa sa ovih prostora, nedavno preminulog Dragana Klaića.

Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program LIMIT-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistocne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav