Odri Azule na čelu Uneska
Bivša francuska ministarka kulture Odri Azule (Audrey Azoulay) nominovana je za generalnog direktora Uneska, umesto odlazeće Irine Bokove.
Izvršni odbor Uneska, koji ima 58 članica, nominovao je 13. oktobra Odri Azulu za čelno mesto te organizacije, dan nakon što su SAD i Izrael navlačili povlačenje iz članstva.
Odri Azule, koja je jevrejsko-marokanskog porekla, za svega dva glasa nadmašila je u poslednjem krugu (30:28) protivkandidata Hamada bin Abdulaziza al-Kavarija iz Katara, takođe bivšeg ministra kulture.
O njenom imenovanju izjasniće se 10. novembra Generalna konferencija koja okuplja svih 195 zemalja članica svake dve godine, saopštio je Unesko.
Nakon pet rundi glasanja, koje je počelo 9. oktobra, predsedavajući Izvršnog odbora Mihael Vorbs (Michael Worbs) iz Nemačke čestitao je Odri Azule na kandidaturi, navodeći da njeno iskustvo u Ministarstvu kulture Francuske, kao i na drugim visokim nacionalnim i međunarodnim pozicijama podrazumeva nosi sa sobom stručnost, kompetentnost i dubinu znanja koje je potrebno za čelno mesto u organizaciji kakva je Unesko.
Rođena 1972. godine, Odri Azule je bila ministarka kulture Francuske od februara 2016. do maja 2017. godine.
Počela je karijeru u službi zaduženoj za francuski javni servis, a radila je i kao izveštač za francusko javno revizorsko telo, te kao pravni stručnjak u Evropskoj komisiji - u oblastima kulture i komunikacija. Između ostalog, obavljala je dužnost i na visokim pozicijama u Nacionalnom centru za kinematografiju (CNC).
Diplomirala je na Francuskoj školi za javnu administraciju, a završila je i master u oblasti poslovne administracije na Univerzitetu u Lankasteru, kao i na Institutu za političke nauke u Francuskoj.
Ako njeno imenovanje bude potvrđeno na Generalnoj konferenciji, Odri Azule je izjavila da će prva stvar na koju će se fokusirati biti vraćanje kredibiliteta Uneska i poverenja zemalja članica.
Prema njenom mišljenju, članice Uneska bi trebalo da se uključe još aktivnije u organizaciju, a ne da je napuštaju.
“U vreme krize moramo se angažovati više nego ikada, tražiti način da ojačamo (Unesko), a ne da ga napuštamo”, preneli su francuski mediji njene reči, kojima se osvrnula na odluku SAD i Izraela da napuste Unesko zbog navodnog antiizraelskog stava te organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu.
Francuski predsednik Emanuel Makron je, nakon proglašenja njene kandidature za generalnog direktora Uneska, objavio na Tviteru da će “Francuska nastaviti da se bori za nauku, obrazovanje i kulturu u svetu”.
Članice Uneska predložile su bile za novog generalnog direktora devetoro kandidata, a osim Odri Azula i Al-Kavarija, to su bili i Polad Bülbüloglu (Azerbejdža), Qian Tang (Kina), Moushira Khattab (Egipat), Juan Alfonso Fuentes Soria (Gvatemala), Saleh Al-Hasnawi (Irak), Vera El-Khoury Lacoeuilhe (Liban) i Pham Sanh Chau (Vijetnam).
*Foto: Unesko
(SEEcult.org)