• Search form

22.12.2023 | 19:22

Oproštaj od Jasne Tijardović Popović

Oproštaj od Jasne Tijardović Popović

Članovi porodice i mnogobrojni prijatelji i kolege oprostili su se 22. decembra na Novom groblju u Beogradu od istaknute istoričarke umetnosti, kustoskinje i likovne kritičarke Jasne Tijardović Popović, koja je značajno doprinela afirmaciji konceptualne umetnosti u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji, a i sama je bila protagonistkinja nekih od istorijskih događaja na sceni savremene vizuelne umetnosti na ovim prostorima.

Sahrani Jasne Tijardović Popović prisustvovale su njene mnogobrojne kolege, kao i umetnici različitih generacija, izražavajući saučešće njenom suprugu Zoranu Popoviću, istaknutom umetniku i jednom od ključnih aktera novih umetničkih praksi 70-ih godina, kao i ćerki Uni Popović, takođe istaknutoj istoričarki umetnosti i kustoskinji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB).

I Jasna Tijardović bila je dugogodišnja kustoskinja MSUB-a, u kojem je od sredine 70-ih značajno doprinela razvoju Centra za vizuelnu kulturu i informacije pod vođstvom Koste Bogdanovića.

Rođena 1947. godine u Splitu, Jasna Tijardović bila je aktivna od 70-ih godina u krugu umetnika i kritičara oko Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu. Sa umetnikom Zoranom Popovićem, jednim od članova uticajne neformalne grupe šestoro umetnika (u kojoj su bili i Marina Abramović, Dragoljub Raša Todosijević, Neša Paripović, Era Milivojević i Gergelj Urkom), boravila je sredinom 70-ih godinu dana u Njujorku, prateći kretanje zajednice umetnika okupljenih oko grupe Art & Language. Organizovala je značajan seminar te grupe 1975. godine. Ta rana kustoska iskustva, kako je istakao MSUB povodom njene smrti, omogućila su joj da brzo prihvati izazove kustoskog rada u muzejskoj instituciji. Početkom 90-ih preuzela je mesto kustosa Zbirke novih umetničkih medija, inicirajući i podržavajući ulazak konceptualne umetnosti i savremenih umetničkih tendencija u MSUB.

Kao kustoskinja i kritičarka, učestvovala je u afirmaciji novih umetničkih praksi i sarađujući na katalozima izložbi Nova umetnička praksa 1966-1978 u Galeriji savremene umetnosti u Zagrebu i Nova umetnost u Srbiji: pojedinci, grupe, pojave u MSUB-u 1980.

Jasna Tijardović Popović je 2020. godine izabrana za počasnu članicu srpske sekcije Međunarodnog udruženja likovnih kritičara (AICA), uz Irinu Subotić i Biljanu Tomić.

“Njena stručnost, posvećenost i doprinos kulturi biće trajno pamćeni”, istakao je MSUB u objavi na društvenim mrežama povodom smrti Jasne Tijardović Popović.

Portret Jasne Tijardović, Aleksdandar Rafajlović prema fotografiji Goranke Matić

I mnogobrojne kolege i umetnici izrazili su joj počast na društvenim mrežama, na kojima je i sama bila aktivna godinama, komentarišući na specifičan način događaje na umetničkoj sceni.

“Jasna je imala neobičnu intuiciju, bila je posvećena svim svojim bićem umetnosti, bila je veoma duhovita i znatiželjna, i umela je na jedinstven i uvek stimulativan način da misli i govori o umetnosti i umetnicima. Od Jasne sam naučio da baviti se umetnošću znači neprestanu borbu”, naveo je istoričar umetnosti, kustos i profesor Branislav Dimitrijević.

Istoričarka umetnosti Dragica Vukadinović podsetila je da je Jasna Tijardović Popović osnovala i bila prva kustoskinja Male galerije SKC-a (kasnije Srećne galerije), gde se i ona sama zaposlila nakon njenog i Zoranovog odlaska u SAD.

Kiosk platforma podsetila je na reči Jasne Tijardović Popović iz svojevremenog intervjua: „Ako je konceptuala uvela epistemološki rez u polje umetnosti, u polje znanja umetnosti, ona je to morala i da predstavi kao neki rez. I u tome je ta razlika njena unutar kraja modernizma i tradicionalizma i do dana današnjeg okoštalih formi koje institucije umetnosti ili institucije društva uopšte zastupaju… S druge strane taj rez konceptualne umetnosti učinio je jednu ogromnu slobodu za sve i to je taj veliki rez u znanju. To se desilo tih 60-ih godina, znanje se promenilo. Moć znanja se menjala. To je neosporno i mi smo bili deo toga”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r