Otkriće konfiskovanog blaga
Kolekcija od oko 1.500 umetničkih radova, koje su konfiskovali nacisti 30-ih i 40-ih godina 20. veka, pronađena je slučajno u Minhenu, a procenjuje se da je vredna oko milijardu evra.
Slike su pronađene u jednom privatnom stanu, a prema navodima nemačkog magazina “Fokus”, jedan deo njih konfiskovan je kao primer “degenerisanog” slikarstva. Pojedina dela su bila ukradena ili na silu otkupljena od jevrejskih kolekcionara.
Među delima u toj zbirci su i radovi takvih velikana kao što su Pablo Pikaso, Anri Matis i Mark Šagal.
Prema navodima “Fokusa”, ta vredna kolekcija sasvim je slučajno pronađena početkom 2011. godine, kada su poreske vlasti istraživale slučaj Kornelijusa Gurlita, sina nekada čuvenog art dilera Hildebranda Gurlita u Minhenu. On je bio osumnjičen za izbegavanje poreza, pa je dat nalog za pretres njegove kuće u Minhenu.
Gurlit je držao slike u zatamnjenim sobama i prodavao povremeno neku od njih - kada mu je ponestajalo novca.
Čim je informacija o Gurlitovom „zakopanom„ blagu obelodanjena, počeli su da se javljaju potomci vlasnika kojima su nacisiti konfiskovali „degenersane“ slike, tražeći svoja prava.
Sve do danas se smatralo da su te slike uništene, pošto je Hildebrand stariji tvrdio da je kolekcija izgorela za vreme savezničkog bombradovanja Drezdena 1945.
Hildebrand Gurlit je za vreme Trećeg rajha bio uklonjen sa dužnosti direktora muzeja zbog svog delimičnog jevrejskog porekla. Ali to nije smetalo nacistima da mu i dalje prodaju slike autora sa Zapada. Posle Drugog svetskog rata on se hvalio da je pomagao kolekcionarima Jevrejima da pobegnu iz nacističke Nemačke.
Za najmanje 200 pronađenih radova postojala je poternica.
Prema proceni američkog Memorijalnog muzeja holokausta, nacisti su zaplenili oko 16.000 umetničkih dela ukupno.
B. Rakočević / SEEcult.org