Otvoren 20. Animafest
Jubilarni Animafest u Zagrebu otvoren je 1. juna uz konfete i prisećanje na proteklih dvadeset izdanja tog međunarodnog festivala animacije, koji ove godine u takmičarskim programima ima 450 naslova, odabranih među više od 1.500 prijavljenih iz celog sveta. Umetnički direktor Animafesta Krešimir Zimonić, pozdravljajući zvanice na otvaranju u bioskopu Europa, evocirao je uspomene na protekla izdanja Animafesta sa Borivojem Dovnikovićem Bordom, legendom hrvatske animacije i prvim umetničkim direktorom Animafesta.
Jubilarni Animafest u Zagrebu otvoren je 1. juna uz konfete i prisećanje na proteklih dvadeset izdanja tog međunarodnog festivala animacije, koji ove godine u takmičarskim programima ima 450 naslova, odabranih među više od 1.500 prijavljenih iz celog sveta.
Umetnički direktor Animafesta Krešimir Zimonić, pozdravljajući zvanice na otvaranju u bioskopu Europa, evocirao je uspomene na protekla izdanja Animafesta sa Borivojem Dovnikovićem Bordom, legendom hrvatske animacije i prvim umetničkim direktorom Animafesta.
Festivalska producentkinja Vjera Matković izrazila je zahvalnost brojnim partnerima, sponzorima i prijateljima festivala, a Olinka Vištica istakla je da Animafest, uz tradicionalnu ulogu jedinog međunarodnog festivala u Hrvatskoj koji je u celini posvećen animaciji, svake godine nastoji da pokrene inicijative kojima se podstiče i promoviše domaća i regionalna produkcija.
Spomenula je pritom Animafestov forum za razvoj dugometražnih projekata koji je pokrenut 2007. godine, te brojna predavanja i radionice za profesionalce koji će biti nastavljeni i ove, a posebno je izdvojila projekat “Cartoon East” kojim se Animafest sa još pet festivala iz regiona pridružio porodici Cartoon d'Ora - jedine evropske nagrade za evropski kratki animirani film. Na Animafestu biće proglašen pobednik Cartoon Easta, koji time direktno stiče nominaciju za najbolji evropski animirani film.
U konkurenciji sa po jednim animiranim filmom su, osim Animafesta, i Animateka iz Ljubljane (Slovenija), Anim'est iz Bukurešta (Rumunija), Balkanima iz Beograda (Srbija), Međunarodni festival animiranog filma u Banjaluci (RS/Bosna i Hercegovina), te FestAnča iz Žiline (Slovačka).
Direktor Hrvatskog audio-vizuelnog centra (HAVC) Nikša Sviličić rekao je na svečanom otvaranju da ima emotivni odnos prema Animafestu, jer je prošlogodišnje otvaranje bila prva stvar koju je odradio na dužnosti prvog čoveka HAVC-a.
“Animafest predstavlja i promoviše sve vrednosti koje su duboko ukorenjene u statut HAVC-a: radionice, razvoj razvoj regionalne povezanosti, promocija animacije, te novih autora”, rekao je Sviličić.
Jubilarni Animafest zvanično je otvorila, u ime gradonačelnika Zagreba, njegova zamjenica Jelena Pavičić Vukičević, izrazivši zadovoljstvo što gradske vlasti imaju priliku da podrže “jednu od najbitnijih manifestacija animiranog filma”, a Direkciji festivala čestitala je na uspešnoj organizaciji.
Otvaranje Animafesta obeleženo je i dodelom nagrade najboljoj školi animacije i nagrade za poseban doprinos proučavanju animiranog filma.
Prema odluci selekcione komisije studentskog takmičenja, koju su činili Špela Čadež, Thomas Renolder i Božidar Trkulja, nagrada za najbolju školu animacije dodeljena je Umetničkom univerzitetu u Tokiju, koji je proslavio Koji Yamamura, utičući na studente i otvarajući im put ka novim tendencijama u animacijskoj umetnosti. Yamamura, cenjeni japanski animator i profesor, i preuzeo je nagradu, navodeći da je to priznanje veliko iznenađenje za njegovu školu, delom i zato što je Odsek za animaciju počeo da radi tek pre dve godine.
Nagrada za poseban doprinos proučavanju animiranog filma dodeljena je sarajevskom doktoru filmologije, publicisti i filmskom pedagogu Midhatu Ajanoviću Ajanu, koji već godinama radi u Švedskoj, a jedan od najvažnijih evropskih proučavalaca animiranog filma - od velikana animacije svih klasičnih tehnika, do najnovijih zbivanja na tom živom i dinamičnom području.
“Znajući ostale njegove delatnosti (književno stvaralaštvo, crtanje, režija, i tako dalje), upravo je zapanjujuć obim i kvalitet njegove stručne aktivnosti u proučavanju animacije, s knjigama i studijama objavljenim na švedskom, hrvatskom, bosanskom, engleskom i talijanskom, a verovatno i još pokojem jeziku”, istakli su organizatori Animafesta, čiji je program započet još u jutarnjim satima 1. juna, a biće završen 6. juna dodelom nagrada.
Nakon ceremonije otvaranja, prikazan je program “Animafest Special”, koji kroz pet vrhunskih animiranih dela daje uvid u osnove animacijskih tehnika, ali i funkcioniše kao minijaturni presek ovogodišnjih festivalskih programa: tu su filmovi tri “majstora animacije”, “Inspiracija” Karela Zemana, “Krak!” Frederica Backa, te “Pejzažist” Jacquesa Drouina, zatim rad proizašao iz Aardmanovog studija, “Životinjsko carstvo” Nicka Parka i “Redovnik i riba” Michaela Dudoka De Wita, film studija Folimage.
Za Veliku nagradu Animafesta (koja uključuje i počasno predsedavanje sledećim festivalom), nagradu Zlatni Zagreb za kreativnost i inovativno umetničko postignuće, te nagradu “Zlatko Grgić” za najbolji prvi film napravljen van obrazovne institucije, takmiči se 39 filmova. Nagrada “Dušan Vukotić” biće dodeljena jednom od 30 filmova iz studentske konkurencije, program namenskih filmova obuhvata 29 naslova. Program filmova za decu uključuje 31 naslov, a najbolji će biti proglašen odlukom dečjeg žirija.
Filmove u konkurenciji za Veliku nagradu karakteriše širok raspon animacijskih tehnika: od klasične u filmu “Moj put” Veljka Popovića i Svjetlana Junakovića do originalnog rješenja i spoja eksperimenta i animacije u filmu “Reci nešto, molim te” irskog autora Davida O'Reillyja, koji je osvojio nagradu Cartoon d'Or za najbolji evropski animirani film 2009.
Prateći program obuhvata izložbu “Od stripa do filmskog platna - Belgijski strip i animacija”, koja je priređena u Galeriji ULUPUH, a daje presek radova francuske zajednice Belgije, slavnog rasadnika francusko-belgijskog stripa, koji je već gotovo četiri dedecenije poznat po izvrsnim filmskim autorima-animatorima.
U okviru pratećeg programa, najavljena je i izložba “Dušan Vukotić Vud - čovek koji se igrao”, posvećena čuvenom hrvatskom reditelju, scenaristi, animatoru, crtaču i karikaturisti, a biće otvorena od 2. do 13. juna u Kuli Lotršćak. Podeljena je u pet celina, od kojih je svaka dizajnirana i opremljena Vukotićevim predmetima, fotografijama, knjigama, dokumentarnim zapisima i filmovima.
U okviru Animafesta, biće održan i niz koncerata i zabavama na Štrosmajerovom šetalištu, organizovanih u saradnji sa festivalima Stross martre i Cest is d' Best.
Sajt Animafesta je www.animafest.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)