Parada i politika
Ideološke i političke implikacije organizovanja i suprotstavljanja organizovanju Parade ponosa u Beogradu tema su tribune koju Kulturni centar Rex organizuje 26. februara, a uz učešće predstavnika domaćih LGBT organizacija, najavljeni su i gosti iz Slovenije i Bugarske.
Biće reči o namernim i nenamernim, svima razumljivim ili još neprepoznatim ideološkim implikacijama različitih aktivističkih praksi i pozicija u odnosu na Prajd.
Nekoliko susreta i debata koje su održane u Beogradu tokom 2012. godine, u okviru Queer studija, u Centru za kulturnu dekontaminaciju i Medija centru, detektovali su ova pitanja kao moguće ključna za dalje javno pozicioniranje i artikulaciju politika i strategija aktivnih ili aktiviranih u vezi sa Paradom ponosa, ali i kao pitanja koja nisu dovoljno razmatrana u aktivističkim krugovima, pa ni u široj javnosti u Srbiji.
Kao izlagači/ce pozvane/i su Mirjana Bogdanović (Gej strejt alijansa), Dušan Maljković (Kvir studije), Goran Miletić (Civil Rights Defenders), Biljana Stanković Lori (NLO) i Boban Stojanović (Queeria), a uz moderaciju Jelene Veljić, učesnice Plenuma filozofskog i članice kolektiva Učitelj neznalica, očekuju se i Tatjana Greif i Nataša Sukič iz Slovenije i Stanimir Panajotov iz Bugarske.
Debata je deo programa “Crossroads East West” u okviru projekta "Engine Room Europe" koji se bavi položajem nezavisnog kulturnog sektora u Evropi, a organizovana je kao deo "Govornih programa” Rexa, čiji je opšti cilj podsticanje na javno promišljanje aktuelnih tema i moguće generisanje jezika kojim se neki akutni društveni problemi mogu bolje definisati i tretirati.
Sva izlaganja i osvrti biće objavljeni na sajtu projekta i u njegovoj završnoj publikaciji.
Mirjana Bogdanović govoriće o "Poziciji Prajda u političkoj sferi Srbije" iz perspektive nekoga ko je vodio proces organizacije Parade ponosa 2010. godine i bio zadužen za pregovore sa institucijama i bezbednosnu strategiju.
Prema njenim rečima, posebno će se osvrnuti na poziciju Prajda u političkoj sferi i pokušati da odgovori na pitanja kao što su: Da li je taj događaj političko pitanje i u kojoj meri? Da li je i koliko za njegovo održavanje važna politička podrška? Da li Prajd “pripada" samo jednoj organizaciji, jednoj ideologiji, jednom gradu...? Koja je svrha Prajda i da li je on adekvatno sredstvo u borbi za LGBT prava ili je cilj sam po sebi? Da li u procesu organizacije Prajda postoji mesto gde prestaje odgovornost države i počinje odgovornost organizatora?
Goran Miletić govoriće o poštovanju prava pripadnika LGBT zajednice u Srbiji od 2008. do 2013. godine, a Dušan Maljković je najavio temu "Prajd da, ali kakav i čiji?", povodom nedavne poruke Evropske komisije da se insistira na održavanju Parade ponosa.
Biljana Stanković Lori govoriće o stanju LGBT populacije i LGBT aktivizma u Srbiji danas - iz ugla lezbejske aktivistkinje, a Boban Stojanović je najavio izlaganje na temu “Prajd između utopije i histerije”.
U okviru “Govornih programa” Rexa, inače, ulazni hol pretvara se u kafe “Novi društveni odnosi”, namenjen aktivističkim grupama, neformalnim udruženjima i raznim inicijativama koje na taj način ostvaruju bolju vidljivost i kontakt sa javnošću.
Prvi domaćin bilo je krajem 2012. godine Udruženje Ulice za bicikliste, a u januaru se predstavila Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) u čijem je članstvu i Kulturni centar Rex.
Ovoga puta, posetioci će imati priliku da prelistaju i preuzmu publikacije Anarho šankera, nezavisnog samoupravnog kolektiva kojem može da se priključi svako ko izrazi želju i spremnost da se uključi u rad na projektu “Samoupravni šank”, koji je pokrenulo nekoliko članova i članica Anarho-sindikalističke inicijative (ASI). Kolektiv će predstaviti publici citate iz publikacija o društvenoj i političkoj emancipaciji i skupljati priloge za predstojeću socijalnu revoluciju.
(SEEcult.org)