• Search form

11.07.2022 | 23:16

Pavle Banović dobitnik nagrade Mangelos za 2022.

Pavle Banović dobitnik nagrade Mangelos za 2022.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2022. godinu dodeljena je mladom umetniku Pavlu Banoviću iz Beograda, saopšteno je 11. jula u galeriji Remont, na otvaranju izložbe četvoro finalista.

Žiri je razmotrio 20 prijava mladih umetnika pristiglih na konkurs za nagradu “Mangelos”, koja podrazumeva osmonedeljni rezidencijalni boravak u Njujorku – u Residency Unlimited.

Osim Banovića, u finalu su se našli i Kemil Bekteši, Dea Džanković i Milan Kujundžić, na osnovu odluke žirija koji su činili nezavisni kustos i performer Vladimir Bjeličić iz Beograda, umetnica i članica tima Instituta za savremenu umetnost u Podgorici Lenka Đorojević, istoričarka umetnosti i kustoskinja Teodora Jeremić iz Beograda, umetnica Jelena Micić, dobitnica nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2021. godinu i umetnička direktorka festivala Wienwoche u Beču, te likovni kritičar, kustos i urednik likovnog programa u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu Dejan Vasić. U drugom krugu žiriranja članovima žirija se pridružuje i Lilia Kudelia, gostujuća kustoskinja u Residency Unlimited u Njujorku, u okviru kojeg razvija rezidencijalne boravke za lauerate nagrada mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), među kojima je i “Mangelos”.

Prema obrazloženju žirija, koje je pročitao Bjeličić, posebna pažnja posvećena je mladim perspektivnim umetnicima koji su pokazali ne samo autonomiju u umetničkom radu i konceptualnu zaokruženost, već i potrebu da adresiraju važna estetska i društvena pitanja današnjice.

Žiri je odlučio da odeli nagradu Banoviću nakon intervjua sa svih četvoro finalista i uzimajući u obzir kvalitet pojedinačnih prijava, prethodne i radove predstavljene na izložbi u Remontu.

Banović je na izložbi finalista predstavio video instalaciju “Dreams Streams” (Emisije snova), koja preispituje i koristi vizuelni jezik i logiku smart televizora, a moguće ju je videti i u izlogu Eventima na Trgu republike, kao i u Monks baru.

Prema navodima Banovića, standardizovani formati obaveštenja i poruka sistemskih greški nam često naruše simulaciju prostora ili uniformnost sadržaja koji se prodaje kada ih vidimo na ekranima koji se nalaze na javnim mestima ili u prodajnim objektima. “Razbijanjem simulacije zapravo dobijamo uvid u sistem koji se nalazi iza, tj. proširenu aparaturu. Video je baziran na ideji poigravanja sa ovom aparaturom i implementacijom zapisanih snova i beleški o snovima kao subverzivnoj akciji koja zloupotrebljava dati sistem”, naveo je Banović u eksplikaciji rada “Dreams Streams”. Snovi su prikupljeni kroz otvoreni poziv na društvenim mrežama svim dobrovoljcima koji su slali sadržaje svojih dnevnika snova i beleški.

Rođen 1998. godine u Beogradu, Pavle Banović završio je osnovne studije na odseku za Nove medije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (FLU), pri čemu je treću godinu studija proveo na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna u Ljubljani. Član je mladog umetničkog kolektiva Institut za aplauz, kao i aktuelnog projekta COMMONS - zamišljanje institucije budućnosti.

Učestvovao je na izložbama Napuštanje bezbednog režima (2018) u Gete institutu u Beogradu, Given Mood (2019) u Studentskom kulturnom centru u Kragujevcu, Hard Pressed (2020) u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu i Neverovatne (ne)mogućnosti (2021) u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu. Prvu samostalnu izložbu Moving spaces (2021) imao je u galeriji P74 u Ljubljani. Osvojio je nagradu Telekom Srbije (2018) kao i MFRU (2020) u Mariboru.

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SEEcult (@seecult)

Dea Džanković učestvuje na izložbi finalista radom “Suzovača” (fotografija, objekat, bilbord na Zelenom vencu), koji je posvećen specifičnom društvenom konstruktu, odnosno odražava kafanu kao važno jezgro društvene interakcije.

Kemil Bekteši predstavio se dokumentacijom hepeninga “Old Blood”, koji je započeo 2021. godine u javnom prostoru, odnosno u Institutu za transfuziju krvi Srbije u Beogradu. Taj rad, kako je naveo, bavi se geopolitičkom situacijom na Balkanu, tačnije propituje i komentariše odnos Srbije i Kosova.

Milan Kujundžić predstavio je na izložbi finalista instalaciju “Promenljiv  7958089025”, koja je deo ciklusa radova koji sugerišu na automatizovanu masovnu produkciju u kojoj čovek zauzima mesto proizvoda. Kroz njih se portretiše proizvod iz nekoliko uglova, kao što su statistika, produkcija i prezentacija.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, dodeljuje se jednom godišnje pojedincu ili pojedinki u vidu studijskog rezidencijalnog boravka u Njujorku u trajanju od osam nedelja.

Nagrada se dodeljuje godišnje, u saradnji sa Residency Unlimited (Njujork) i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork), a ove godine dodeljena je 21. put.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” podržana je od Ministarstva za kulturu i informisanje Srbije.

Izložba finalista nagrade “Mangelos” u Remontu biće otvorena do 6. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav